Nový rektor Jaroslav Miller na tiskové konferenci představil své plány s Univerzitou Palackého.

Nový rektor Jaroslav Miller na tiskové konferenci představil své plány s Univerzitou Palackého. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Nový rektor olomoucké univerzity chce pobočky v cizině i méně studentů

  • 2
Snížit počet celkový počet studentů ale naopak zvýšit podíl těch zahraničních, ale také založit zahraniční pobočky například v Kuala Lumpur či Hongkongu. Takové jsou vize budoucího směřování Univerzity Palackého, které představil její nový rektor Jaroslav Miller.

Miller se úřadu ujal od února. V plnění vizí mu bude pomáhat tým spolupracovníků, které ještě musí schválit akademický senát. Olomoucké univerzitě, kterou v současnosti navštěvuje přibližně 23 tisíc studentů, by pod jeho řízením mělo ubýt až několik tisíc studujících.

"Slušel by nám počet kolem 19 až 20 tisíc studentů. Tento plán je reakcí nejen na demografický vývoj, ale také na to, že chceme být středně velkou a elitní školou," uvedl Miller.

Úbytek na jedné straně má ale vystřídat příliv na té druhé, univerzita chce nalákat do Olomouce studenty ze zahraničí. Nyní jich zde studuje zhruba pět tisíc. V budoucnu by ale podle Millera měli tvořit až jednu třetinu studujících.

"Roli nehraje jen to, že takoví studenti si školu platí sami. Důležitý je pro nás především fakt, že si jejich prostřednictvím rozšíříme intelektuální základnu," vysvětlil rektor. To by se podle něj mohlo hodit. Univerzita totiž chce prorazit ve světě. A především si zakládá na kvalitě absolventů.

"Doba expanze vysokých škol do šíře skončila a je to jenom dobře. Budeme trvat na kvalitních výsledcích," doplnil kandidát na prorektora pro komunikaci Petr Bilík.

Univerzita chce zkusit otevřít pobočky po celém světě

Právě s ambicí více se prosadit na mezinárodním poli a oslovit víc zahraničních studentů souvisí další plán univerzity: otevřít chce pobočky po celém světě.

"Vedeme diskuse o zřízení zahraničních poboček univerzity ve formě kanceláře. Diskutovali jsme o několika destinacích z hlediska získávání zahraničních studentů nebo výuky v zahraničí," uvedl Miller.

Jde podle něj o Kuala Lumpur, což je destinace zajímavá především pro lékařskou fakultu. "Další je pak Hongkong, brána do Číny, a v ruskojazyčném prostoru uvažujeme o destinacích na Ukrajině či v Kazachstánu," dodal.

První vlaštovkou by se mohla stát kancelář na půdě partnerské univerzity v Číně, kam vedení školy odjede na konci března jednat o budoucnosti Konfuciovy akademie.

Rektor chce školu s přátelským a neformálním prostředím pro studenty i absolventy

Další cesta, kterou se podle Millera univerzita vydá, bude snaha o přátelštější a neformálnější prostředí. A to nejen pro studenty, ale především pro absolventy.

"Chceme se tvářit jako instituce přátelská ke studentům, ale také k absolventům. V práci s absolventy mají univerzity v České republice rezervy, ale my si uvědomujeme potenciál, který v nich dřímá. Absolventi jsou dnes rozeseti po celém světě," řekl Miller.

Od konce 40. let, kdy byla univerzita obnovena, poslala do světa podle něj desítky, možná stovky tisíc absolventů.

"Já sám se na svých cestách po světě setkávám s našimi absolventy, se kterými bychom rádi navázali kontakt a které bychom mohli využít pro zájmy naší univerzity," věří Miller. Podtrhnout chtějí rektor a jeho tým spolupracovníků i výjimečnost Olomouce jako univerzitního města.

"Naše univerzita nežije ve vakuu, v oné pověstné slonovinové věži. Jsme součástí města, skoro se mi chce říct, že město je součástí univerzity," řekl Miller.