Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller, který tento měsíc nastoupil do funkce, chce studentům z Ukrajiny nabídnout humanitární stipendia.

Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller, který tento měsíc nastoupil do funkce, chce studentům z Ukrajiny nabídnout humanitární stipendia. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomoucká univerzita nabídne studentům z Ukrajiny humanitární stipendia

  • 13
Rektor olomoucké Univerzity Palackého Jaroslav Miller zareagoval na nynější bouřlivou situaci na Ukrajině provázenou násilnostmi. V prohlášení odsoudil porušování lidských práv a zároveň uvedl, že škola v nejbližší době připraví humanitární stipendia určená pro studenty z této země.

"Studenti a pedagogové Univerzity Palackého s lítostí a sílícím znepokojením sledují události posledních dní na Ukrajině. Coby instituce rozvíjející svobodu slova a kritické myšlení protestujeme proti porušování lidských práv ze strany vládnoucího režimu a vyjadřujeme spoluúčast a podporu všem, kdo byli současnou politikou poškozeni," uvedl Miller v prohlášení rozeslaném médiím.

Dále dodal, že škola v nejbližších týdnech zveřejní pravidla pro humanitární stipendijní program.

"Bude určen pro ukrajinské studenty, kteří byli či jsou politicky perzekvováni. K obdobnému postupu vyzýváme partnerské univerzity," doplnil rektor.

Historik Miller nastoupil do funkce rektora na začátku tohoto měsíce, byť zvolen byl už v říjnu loňského roku. Svého protikandidáta a zároveň dosavadního rektora školy Miroslava Mašláně porazil hned v prvním kole volby, v němž získal patnáct hlasů ze čtyřiadvaceti.

Zájemci z Ukrajiny zřejmě zamíří hlavně na filozofickou fakultu

Podle prorektora Petra Bilíka s přijetím studentů počítá například filozofická fakulta.

"Je to přirozené, protože jsou tu určité vazby - učí se zde ukrajinistika. Kterých oborů se budou stipendia konkrétně týkat, jsme zatím nestanovili, ale v úvahu připadají hlavně sociální vědy a jazykovědy," nastínil Bilík.

"Zatím odhadujeme, že by se stipendia týkala jednotlivců či maximálně deseti lidí a to na období semestru. Přeci jen máme určité limity. Ovšem může to být nakonec více. Každopádně pokud by podobně postupovalo více vysokých škol, šlo by celkově už o významné číslo, které by Česká republika jako celek nabídla. My jako Univerzita Palackého chceme být iniciátory této iniciativy," dodal.

Škola chce tímto krokem umožnit především mladým lidem na čas opustit bouřlivé prostředí a také umožnit vzájemný kontakt a lepší porozumění situace na Ukrajině. Stipendia mají cílit hlavně na ty, kteří byli během nepokojů poškozeni.

"Na Ukrajině byla nyní zraněna či dokonce zabita celá řada lidí, kteří mají rodiny. Jde tu tedy minimálně o stovky těch, kteří spadají do kategorie politicky perzekvovaných lidí," řekl prorektor.