Půjčovnu kol pro studenty olomoucké univerzity podpořil i nizozemský velvyslanec Ed Hoeks (na snímku). V jeho domovině je jízda na kole populární, na 16 milionů obyvatel připadá 25 milionů kol.

Půjčovnu kol pro studenty olomoucké univerzity podpořil i nizozemský velvyslanec Ed Hoeks (na snímku). V jeho domovině je jízda na kole populární, na 16 milionů obyvatel připadá 25 milionů kol. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomoucká univerzita má jako první v Česku půjčovnu kol pro studenty

  • 4
Univerzita Palackého v Olomouci otevřela jako první v republice vlastní půjčovnu kol pro studenty. Půjčovné na den stojí 50 korun a bicykl si lze půjčit i na víkend.

"Máme pocit, že v Olomouci je stále málo lidí, kteří využívají kolo k běžnému pohybu po městě, třeba na cesty do práce. Současně si uvědomujeme, že aby vzrostl počet cyklistů, musí se překonat určité překážky. A jednou z nich je samozřejmě dostupnost kol," vysvětlil vznik nápadu zakladatel olomouckého Bajkazylu Pavel Bednařík.

"Proto se společně s vedením Filozofické fakulty UP chceme pokusit zpřístupnit kola jejím studentům i celé univerzity," dodal.

Fakulta zatím právě od Bajkazylu zakoupila deset kol, cena každého z nich nepřesáhla tři tisíce korun. Studenti si je budou moci zapůjčit po předložení ISIC průkazu za padesátikorunu na den.

"Myslíme si, že studenti zatím příliš nevyužívají možnost poznat Olomouc a její okolí, tímto projektem tomu chceme pomoci. Kola budou zaparkovaná u Bajkazylu ve Wurmově ulici, poplatek pokryje parkovné a údržbu kol," přibližuje proděkan fakulty Petr Bilík.

V zahraničí už na řadě univerzit půjčovny kol mají

Univerzita se tím chce přidat k trendům známým z předních univerzit v Evropě, například v Nizozemsku, Německu či ve Skandinávii. Projekt do Olomouce přijel podpořit dokonce i nizozemský velvyslanec Ed Hoeks.

"Pro nás je kolo způsobem života, jízda na něm je zdravá a ekologická. V době, kdy většina z nás tráví svůj čas v práci za počítačem, je dobré se hýbat alespoň na cestě do práce nebo z práce. Navíc se s kolem dostanete i tam, kam s autem ne. A vidíte mnohem víc," popsal Hoeks výhody jízdy na kole.

"Máme víc kol než obyvatel," dodal s úsměvem velvyslanec.  V Nizozemí totiž připadá na 16 milionů lidí 25 milionů kol.

Kola budou v budoucnu i přímo na filozofické fakultě

Podle děkana Jiřího Lacha, který jde sám svým studentům příkladem a do práce na kole jezdí, by po plánované rekonstrukci fakulty měla vzniknout místa pro kola i přímo na univerzitě.

"Filozofická fakulta má štěstí v tom, že je přímo v centru a vzdálenosti tak nejsou příliš velké. Do budoucna je naším snem, že celá univerzitní Olomouc bude užívat bicykly," podotkl děkan s tím, že škola má své komplexy i v Neředíně či Holici.

Bajkazyl pro studenty vybral kola městského typu, která jsou vhodná pro olomoucké ulice. Všechna kola jsou označena nálepkou fakulty.

"Je to pilotní projekt, první fáze, která by měla pokračovat. Je to hozená rukavice i pro ostatní fakulty, aby na tuto iniciativu navázaly. Doufáme, že časem bude v Olomouci více lidí, kteří budou využívat bicykl jako dopravní prostředek," dodal Bednařík.