Ohrožení rorýsi najdou na jaře po návratu z teplých krajin v Olomouci nová místa k bydlení. Univerzita Palackého umístila na svou budovu dvě speciální tříkomorové budky, kde mohou hnízdit. | foto: Univerzita Palackého

Rorýse čeká v Olomouci nové bydlení, hnízda budou sledovat webkamery

  • 0
Ohrožený rorýs obecný má nyní v Olomouci nový úkryt. Zoologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého totiž na jednu z budov umístili dvě speciální tříkomorové budky, první opeřenci by v nich měli zahnízdit na jaře. Jejich život navíc budou odborníci sledovat pomocí webkamery v přímém přenosu.

Dříve ptáci hnízdili na vysokoškolských kolejích na třídě 17. listopadu, při zateplování budov ale o své útočiště přišli.

"Bohužel při zateplování budov vysokoškolských kolejí před pár lety prakticky všechna hnízdiště zanikla," uvedl Evžen Tošenovský z katedry zoologie, který je i členem České společnosti ornitologické

"Proto jsme připravili projekt v programu Hýčkejte svou alma mater, který každoročně vypisuje děkan fakulty, a postarali se alespoň o symbolickou náhradu ztracených rorýsích hnízdišť. Zároveň chceme upozornit na akutní ohrožení tohoto výjimečného ptačího druhu," doplnil.

Rorýs obecný je podle něj jedním z nejlepších letců v ptačí říši. Během svého přibližně sedmiletého života nalétá každý rok odhadem přes 190 tisíc kilometrů. Rorýsi ve vzduchu loví, odpočívají, ale také se zde páří, nebo dokonce i spí.

Rorýse budou výzkumníci sledovat on-line přes webkamery

Teď ptáci vracející se z teplých krajů najdou na jedné z budov univerzitního kampusu dvě speciální dřevobetonové budky. Každá rorýsům nabízí tři hnízdní komory s vletovými otvory.

Ohrožení rorýsi najdou na jaře po návratu z teplých krajin v Olomouci nová...
Ohrožení rorýsi najdou na jaře po návratu z teplých krajin v Olomouci nová...

Ohrožení rorýsi najdou na jaře po návratu z teplých krajin v Olomouci nová místa k bydlení. Univerzita Palackého umístila na svou budovu dvě speciální tříkomorové budky, kde mohou hnízdit.

"Celkem tak v budkách může každý rok zahnízdit až šest párů rorýsů," upřesnil Tošenovský.

Nové domovy rorýsů však poslouží pracovníkům Ornitologické laboratoře katedry zoologie i pro vědecké bádání.

"V příštím roce plánujeme spuštění on-line přenosu webkamerou z hnízd a podle obsazenosti hnízdišť i využití ve výzkumu a praktické ochraně druhu - například pro vracení rorýsích mláďat ze záchranných stanic do hnízd adoptivních rodičů," nastínil plány Tošenovský.