Varovná cedule u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se v roce 2011 utopili...

Varovná cedule u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se v roce 2011 utopili čtyři lidé. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Na jezu, kde se loni utopili čtyři lidé, budou záchranná lana a madla

  • 25
Jez na Mlýnském potoce v Olomouci-Řepčíně, který loni stál život celkem čtyři lidi, bude podstatně bezpečnější pro ty, kteří se zde v budoucnu topícímu vypraví na pomoc. Po plovoucí podkově určené spíše laikům se zde totiž objeví i ocelová lana a stupačky, které mají usnadnit práci záchranářům a zároveň snížit riziko

"Ve hře byly i varianty bez lana, ale jeho vázání by v případě potřeby byla ztráta času. Když se někdo topí, hrají roli vteřiny," vysvětlil Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany z Nového Města nad Metují.

Právě tamní odborníci na konci května testovali způsoby, jak u řepčínského jezu co nejúčinněji pomoci tonoucím (podrobnosti čtěte zde). Poté zpracovali projekt a ten nyní předali Povodí Moravy, které si testování objednalo a navržené úpravy během pár týdnů převede do reality.

Nácvik záchranářské akce hasičů ve spolupráci s Vodáckou školou záchrany na
Varovná cedule u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se v roce 2011 utopili...

Odborníci z Vodácké školy záchrany nacvičovali na jezu na konci května. Povodí Moravy nyní na jejich doporučení umístí na nebezpečný jez ocelová lana a madla, což usnadní záchranářům práci.

"Nová opatření rozhodně nejsou určená pro laiky. Pro ty je tam podkova. Tu mohou topícímu se člověku do vodního válce hodit. Nově navržené věci jsou hlavně pro hasiče," dodal Ptáček.

Lana budou jistit záchranáře i jejich loď

Podle mluvčího krajských hasičů Zdeňka Hošáka má smysl jakákoliv další věc, která pomůže při záchranné akci. Novinku proto vítá i přesto, že olomoučtí hasiči mají speciálně vycvičenou potápěčskou jednotku a k dispozici i vybavení pro podobné účely.

Povodí Moravy teď u řepčínského jezu zbuduje kotevní prvky pro dvě ocelová záchranná lana napnutá mezi břehy.

"První lano bude umístěné těsně pod jezem, ukotvené do betonových zdí vývaru. Sloužit má k zabezpečení zavěšeného záchranáře pohybujícího se ve vodním válci," popsala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Druhé lano se objeví asi dvanáct metrů pod jezem. Zapuštěné má být na pravém břehu do betonové zdi a na levé straně do ocelového nosníku zabetonovaného do patky.

Ani jedna z obětí jezu do něj nespadla z lodě

"Toto lano bude sloužit k zajištění záchranného člunu proti jeho vtažení do vodního válce pod jezem," doplnila Tomíčková. Současně budou do betonových zdí na obou březích instalována ocelová stupadla a madla, s jejichž pomocí by se záchrance dostal bezpečně do podjezí.

Ani jedna z loňských obětí řepčínského jezu nespadla do vody z lodě. První žena byla s dětmi na výletě na kolech a do vody skočila pro tonoucího syna.

Tři oběti květnové tragédie pak sice byly na výletě na raftech, ale ve vodě se ocitly během přestávky a her na břehu. Chlapec totiž skočil do vody na jiném místě než měl dovoleno a vodní válec ho vtáhl. Učitelka a následně i vodácký instruktor za ním pak skočili ve snaze ho zachránit.