Jak se rozdělují dotace? Úřad do svých "karet" nenechá nikoho nahlížet. (Ilustrační snímek)

Jak se rozdělují dotace? Úřad do svých "karet" nenechá nikoho nahlížet. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Úřad odmítá vysvětlit, podle čeho rozděluje miliardy z Unie

  • 0
Rozhodují o obřích sumách peněz z evropských dotací, celkem už jen v Olomouckém kraji rozdělili 12,6 miliardy, další zhruba čtyři miliardy ještě mají před sebou. Kdo ale bruselským miliardám vládne a proč uspěl ten který projekt, zatímco jiný ne, to už se hned tak nedozvíte.

Supermoderní ski areál v Koutech nad Desnou, Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem a k tomu desítky kilometrů silnic a cyklostezek, stovky lůžek v penzionech, opravené památky, školy. Tady všude v Olomouckém kraji pomohly tučné dotace z Evropské unie. Do toho, jak a kdo má nad bruselskými miliardami vládu, ovšem může nahlédnout jen pár zasvěcených. A to je problém.

O penězích rozhodují politici

Rozdělování tak totiž postrádá jakoukoliv veřejnou kontrolu a je podle odborníků v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím. Kvůli tomu, že regionální rada, která o dotacích z Unie rozhoduje, odmítla podat informace, nyní zvažuje žalobu společnost Bělecký Mlýn (o případu čtěte zde).

V rámci takzvaného Regionálního operačního programu Střední Morava, který zahrnuje Olomoucký a Zlínský kraj, již 675 projektů obdrželo zhruba 12,6 miliardy korun. Během příštích dvou let ještě zbývá kolem čtyř miliard.

O tom, do kterých oblastí peníze jdou, rozhodují krajští politici, kteří sedí ve výboru regionální rady. Samotné projekty pak hodnotí experti. Dva z nich opět určují politici - hejtmani krajů. Zbylé dva, kteří mají třikrát větší váhu, jmenují úředníci regionální rady ze svých podřízených. Projekty, které na dotace dosáhnou, definitivně schvalují politici ve výboru.

Jak jsme hodnotili? Proč jste neuspěl? Neřekneme

Pokud chce některý z uchazečů vědět, proč neuspěl nebo proč naopak uspěl jiný projekt, co říkali experti a kdo klíčovou čtveřici tvořil, má smůlu. Informace nedostane.

O dotaci na tenisovou halu se neúspěšně ucházel podnikatel Karel Hübl z Hranic. "Chtěl jsem znát důvody, proč jsem nebyl úspěšný, ale řekli mi akorát to, že jsem neuspěl. Nic víc. Nebyli ochotní ukázat mi ani naše bodové ohodnocení. Nebylo to transparentní," popsal.

Tento případ přitom není jediný. Spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek takovou praxi odsuzuje.

"Jsem přesvědčený, že informace by rada měla poskytnout. Nařizuje to zákon o svobodném přístupu k informacím a také příslušná směrnice Evropské unie. Ta ukládá poskytovat maximum informací, které mohou osvětlit rozhodovací procesy. Pokud to rada odmítá, jsou to jen její výmluvy," řekl Kužílek.

Problematický golf. Proč právě do něj proudí miliony?

V rozdělování evropských peněz jsou i další úskalí. Šéf regionální rady Ivan Matulík například prohlásil, že důvodem, proč bruselské miliony v kraji dotovaly i zdejší golfové areály, je fakt, že golf je podle koncepce důležitý pro rozvoj cestovního ruchu v celém regionu. V Marketingové studii cestovního ruchu Olomouckého kraje s výhledem na roky 2010 až 2013 je však golf zmíněn na úplně stejné úrovni jako skoky na lyžích do vody, vodáctví, tenis, sportovní letectví, in-line brusle či rybaření.

V nejnovějším dokumentu návrhu Programu rozvoje cestovního ruchu Olomouckého kraje na období 2011 až 2013 s výhledem do roku 2016 není mezi 28 hlavními a 23 specifickými problémy regionu golf zmíněn ani jednou.

Šéf regionální rady Matulík a předseda jejího výboru, hejtman Martin Tesařík, na systému rozdělování dotací nehodlají nic měnit. Tvrdí, že výběr oblastí, posuzování žádostí a informovaní o rozdělování peněz je v pořádku.

Tesařík: Chráníme hodnotitele před tlakem

"Musím konstatovat, že zveřejnění jmen hodnotitelů by mohlo vést k tlaku žadatelů o dotace na jejich rozhodování. My ovšem potřebujeme nezávislé hodnocení podle kritérií, na která se dotyční odborníci specializují," uvedl hejtman Tesařík. 

"K tématu objektivity hodnocení dodávám, že projekty procházejí dvojím posuzováním, jedním z centrály v Olomouci a druhým z pracoviště ve Zlíně, což garantuje nezávislost celého procesu," dodal Tesařík.

Problém je ovšem v tom, že jména hodnotitelů rada odmítá zveřejnit i poté, co již projekty obodovali.

Měl by úřad zveřejňovat detaily rozdělování evropských dotací?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 20. června 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 408
Ne
Ne 31