Vedení prostějovské radnice (na snímku její budova) odmítá pochybnosti u zakázky na architekty územního plánu. Její okolnosti nyní vyšetřuje policie, neboť soutěž chystali exmajitelé vítězné firmy.

Vedení prostějovské radnice (na snímku její budova) odmítá pochybnosti u zakázky na architekty územního plánu. Její okolnosti nyní vyšetřuje policie, neboť soutěž chystali exmajitelé vítězné firmy. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Soutěž na architekty územního plánu připravili exmajitelé vítězné firmy

  • 1
Trestní oznámení a policejní vyšetřování, takový je mimo jiné výsledek výběrového řízení na zpracovatele územního plánu Prostějova. Tendr totiž vyhrála firma, která dříve patřila lidem z poradenské společnosti, jež soutěž pro město organizovala. Radnice jakékoliv pochybení odmítá.

Brněnskou společnost RTS a architektonickou kancelář Knesl + Kynčl z Brna spojuje jeden důležitý obchod z minulosti. Architekti Jiří Knesl a Jakub Kynčl se v září roku 2003 stali majiteli společnosti RTS technics. V té době ji vlastnili členové představenstva a dozorčí rady společnosti RTS.

RTS přitom později pro město Prostějov zorganizovala výběrové řízení na zpracovatele územního plánu za 4,5 milionu korun. S firmou RTS technics, přejmenovanou mezitím na Knesl + Kynčl, oba brněnští architekti soutěž vyhráli.

Podle Transparency International, která sleduje korupci a veřejné zakázky v České republice, jde o vážný problém.

„Pokud se do výběrového řízení přihlásí firma, kterou organizátoři dřív vlastnili, byť je to časově vzdálenější, je tam jasný střet zájmů. Samozřejmě pak záleží na detailech, jestli na to upozornili, kolik se přihlásilo firem, zda to byla řádná soutěž, ale podezření to určitě zakládá,“ řekl programový ředitel Transparency International Radim Bureš.

Právě na nejrůznější další podezřelé okolnosti výběrového řízení na zpracovatele územního plánu města Prostějova nyní v trestním oznámení upozornil opoziční zastupitel František Fröml ze Změny pro Prostějov. Podle něj celou soutěž provázely manipulace s celkovou cenou, vícenáklady a diskriminační podmínky ohledně změn územního plánu.

Firma i magistrát jakékoliv pochybnosti odmítají

Společnost RTS, architekti a také prostějovská radnice jakékoliv pochybnosti odmítají. RTS tvrdí, že obchod s brněnskými architekty neměl na pozdější výběrová řízení žádný vliv.

„Tehdy jsme jim předali pouze prázdnou firmu, protože syn se zná s jedním z architektů ze studií. Ani na vteřinu to není podezřelé a je to jen pouhá shoda náhod. Nikdy by mě nenapadlo to nějak spojovat,“ prohlásil ředitel společnosti RTS Jiří Košulič.

Rovněž architekt Jiří Knesl tvrdí, že o nic podstatného nejde. „V těch letech jsme potřebovali rychle založit firmu a tehdy to trvalo tři čtvrtě roku. Jsme v Brně, tak se známe - a to je všechno. Jsou to nesmysly.“

Primátor Prostějova Miroslav Pišťák nicméně přiznal, že policie již celou věc začala vyšetřovat.

„Byli jsme vyzváni k podání vysvětlení,“ řekl.

„Policii už jsem veškeré materiály odeslal, a to včetně obsáhlého vyjádření naší právničky. Je podezření, že územní plán byl zadán tendenčně ku prospěchu některých firem. Nevíme sice jakých, ale tuto spekulaci zásadně odmítáme,“ dodal náměstek primátora Zdeněk Fišer, odpovědný za územní plánování.

Architekt: Zakázka je šitá na míru stále stejné kanceláři

Opoziční zastupitel Fröml, sám architekt, který se neúspěšně účastnil některých městských architektonických soutěží, má podezření na manipulaci s výslednou cenou územního plánu a nesouhlasí rovněž s vícenáklady.

„V původní smlouvě je výslovně uvedeno, že cena je konečná a veškerá rizika nese zpracovatel. Přesto se cena navýšila. Zřejmě z toho důvodu, aby se vyčerpala celá dotace,“ je přesvědčen Fröml. Dotace činila 2,988 milionu korun.

Upozornil rovněž na diskriminační podmínky, které podle něj v nedávné soutěži na změnu územního plánu měly předem vyřadit nechtěné uchazeče.

„Zakázka na změnu územního plánu byla šitá na míru stále stejnému zpracovateli. Díky mé iniciativě se ovšem diskriminační kritéria výběrového řízení zmírnila a možná díky tomu se do kritérií vešel i jiný neočekávaný zájemce o zakázku. Ten nabídl cenu o 38 procent nižší,“ argumentuje Fröml. Ten přitom kvůli své kritice čelí vyšetřování profesní komory (více čtěte zde).

Za diskriminaci považuje ustanovení, kdy uchazeč musel dokládat, že v minulosti zpracovával územní plán pro lokalitu s třiceti tisíci lidmi. Fröml, člen komise výstavby a komise architektury a urbanismu na radnici, prosadil, aby se tento limit o třetinu snížil.

Na střední Moravě kancelář Knesl + Kynčl pracuje kromě města Prostějova také například pro Olomouc, Šumperk, Mohelnici a Olomoucký kraj. Na celé Moravě jde celkem o čtyři desítky obcí a měst včetně Jihomoravského kraje a Brna.