Jan Zohorna napsal knihu o hranické Sigmě.

Jan Zohorna napsal knihu o hranické Sigmě. | foto: Petr Janeček, MAFRA

V 84 letech vydal knihu o Sigmě. Zájem vyvolaly už jen články o ní

  • 0
Z pětidílného seriálu o hranické továrně Sigma v místních novinách se nakonec stala kniha. Zájem o články byl takový, že své vzpomínky musel Jan Zohorna ještě doplnit i o informace ze zákulisí domlouvání zakázek v době komunismu.

Když čtyřiaosmdesátiletý Jan Zohorna z Hranic začal loni pro místní noviny připravovat pětidílný seriál o hranické Sigmě, ve které pracoval 42 let, nečekal, že jeho vzpomínky vyvolají takový ohlas. O nic překvapivého přitom nejde. Před listopadem 1989 se totiž na Hranicku stěží našla rodina, která by nebyla spjatá právě s tímto podnikem.

Sigma v Hranicích

Tradice výroby čerpadel v Hranicích se datuje od roku 1883. Zakladatel výroby Antonín Kunz svůj podnik dovedl mezi přední firmy u nás. Po jeho smrti se stal závod součástí seskupení výrobců čerpadel a armatur právě v koncernu Sigma.

Nakonec se Zohorna rozhodl vydat také knihu, která sleduje vývoj jednoho z největších hranických závodů. Publikace, která v těchto dnech vychází, nakonec dostala jednoduchý název: Sigma Hranice 1950 - 1989.

Sigma za totality expandovala i do Ameriky

"Nevšední zájem o své články jsem opravdu nečekal, mnozí si je vystřihovali. Proto jsem se rozhodl vzpomínky doplnit a vydat. Přál bych si, aby lidé vzpomínali v dobrém na dobu, kdy vznikal podnik významný nejen pro město, ale též pro tehdejší, i když totalitní stát," vysvětluje muž, který v Sigmě nejprve pracoval jako konstruktér a nakonec vedl oddělení technologického vývoje.

Díky němu se dnes lidé dozvědí například informace ze zákulisí sjednávání zakázek pro státy, které byly v minulém režimu za hranicemi východního bloku. Sigma tehdy úspěšně expandovala do Indie, severní Afriky, Jižní Ameriky nebo Tuniska a Alžíru.

Kniha přispívá k doplnění historie města

"Zásluhu na tom měl tehdejší zaměstnanec Ignác Janíček. Předváděl naše závlahové systémy a svým korektním vystupováním a odborností přilákal mnoho nových zákazníků z tamějšího trhu," dodává Zohorna, který publikaci doplnil řadou dobových fotografií.

Přestože jsou jeho vzpomínky neúplné, podle hranického historika Jiřího Nebeského je dobře, že kniha vyšla. "Každý takový počin je dobrý a přispívá k doplnění mozaiky o historii města," míní.