Takto zachytilo Hnutí Duha rysa v Beskydech, nyní budou jeho teritorium sledovat dobrovolníci i v Jeseníkách.

Takto zachytilo Hnutí Duha rysa v Beskydech, nyní budou jeho teritorium sledovat dobrovolníci i v Jeseníkách. | foto: Hnutí Duha

Vlčí hlídky budou v Jeseníkách šelmy hledat i chránit před pytláky

  • 4
Vůbec poprvé vyrazí v zimě do Jeseníků takzvané vlčí hlídky. Budou pátrat po stopách rysů, vlků a dalších velkých šelem. Ty budou také chránit před pytláky. V terénu se během zimy bude pohybovat kolem 150 speciálně vyškolených lidí.

"V Beskydech se vlčí hlídky pohybují už čtrnáct let. Rozhodli jsme se je rozšířit také na Jeseníky, kde se vyskytuje rys. Pravděpodobnost, že tu hlídky vystopují i vlka, je sice malá, přesto není vyloučeno, že se tyto šelmy mohou dostat až sem," sdělil Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

"Pokud se nám podaří v Jeseníkách výskyt vlka potvrdit, bude to velký bonus," dodal.

Ještě předtím, než dobrovolníci vyrazí do terénu, je čeká školení. "Hlídky zahájí svou práci v zimě poté, co napadne sníh. To je nejlepší doba na stopování zvěře," vysvětlil Kutal.

Dobrovolníci budou v horách pečlivě pročesávat terén a hledat takzvané pobytové stopy jako trus, srst nebo zbytky kořisti šelem. Kromě rysů a vlků budou ale hlídky "stopovat" i pytláky, mohou totiž v terénu odhalit a zneškodnit nakladené pasti a návnady.

Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky pomoc dobrovolníků vítá.

"Vlčí hlídky by mohly být přínosem především jako prevence před pytláctvím, samozřejmě záleží na jejich počtu a frekvenci. Získané údaje o pobytových stopách by byly určitě využitelné a doplnily by náš pravidelný monitoring," řekla šéfka Správy CHKOJ Michaela Pruknerová.

Vlci v Jeseníkách? Může být, připouští ochranáři

Že by se vlci při migraci z německého a polského pohraničí mohli dostat až do Jeseníků, připouští také ochranář Jindřich Chlapek. "Do Čech se tlačí vlci z pomezí Německa a Polska. Teoreticky by se mohli dostat až do Jeseníků, protože nemají v cestě nepřekonatelné překážky," vysvětlil Chlapek.

Od Beskyd nebo ze Slovenska k nám vlci podle ochranářů zřejmě nepřijdou, v cestě jim totiž brání dálnice na Ostravu.

Podle Chlapka je ale otázka, jak by vlk, pokud by se už do Jeseníků dostal, dopadl v souboji s pytláky. "S nelegálním lovem rysa je problém neustále, a pokud by se sem dostal vlk, tak se obávám, že by na tom byl ještě hůř," sdělil Chlapek.

Dobrovolníci ale budou v terénu hledat kromě stop šelem také stopy dalších chráněných zvířat, jako je třeba tetřev nebo jeřábek. "Naši dobrovolníci budou také odebírat vzorky pro analýzu DNA a rozmisťovat fotopasti na dlouhodobé monitorování," dodal Kutal.

V Beskydech čeká Hnutí Duha podstatně více stop než v Jeseníkách. Kromě rysů a vlků se zde totiž objevují i medvědi.