Při sondách na litovelském náměstí Přemysla Otakara II. (na snímku) v rámci...

Při sondách na litovelském náměstí Přemysla Otakara II. (na snímku) v rámci rekonstrukce odkryli archeologové most z 15. století. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Náměstí v Litovli skrývalo pod hlínou zřejmě nejstarší most na Moravě

  • 0
Archeologové nedávno objevili na litovelském náměstí pravděpodobně nejstarší most na Moravě. Vedl přes rameno řeky Moravy zvané Nečíz. Unikátní nález památkáři zasadili do 15. století. Dosud prvenství ve stáří držel jiný litovelský most, Svatojánský.

„Bývalé zábradlí a mostovky jsou v ose náměstí, doufali jsme, že bychom právě na tom místě mohli něco podobného najít. Bylo to pro nás proto příjemné překvapení,“ uvedl za Národní památkový ústav Karel Faltýnek, který výzkum vede.

Svatojánský most dostal konkurenci

Svatojánský most v Litovli považovaný do roku 2014 za nejstarší dochovanou...

Litovelský Svatojánský most patří k nejkrásnějším stavbám ve městě, současně byl do objevení nového mostu na náměstí nejstarším mostem na Moravě. Je dlouhý přibližně 60 metrů, stojí na 6 pilířích a uprostřed je osazen sochou sv. Jana Nepomuckého od Jana Sturmera, díky níž nese své jméno. Monumentální most patří mezi významné technické památky nejen ve městě, ale v celé republice. Most i socha sv. Jana Nepomuckého jsou zapsány ve státním seznamu nemovitých kulturních památek. Kamenný most nad hlavním tokem řeky Moravy byl postaven v roce 1592. O kvalitě stavebního díla svědčí i to, že vydržel všechny povodně, které Litovel postihly. Původně byl navržen a postaven tak, aby vyhovoval provozu ve své době, tedy hlavně pro pěší a koňské povozy. Za dobu existence prodělal řadu přestaveb, zatím poslední velká rekonstrukce byla po velké povodni z roku 1997, kdy se přiblížil původnímu historickému vzhledu.

Podle Faltýnka pak archeologové díky sondám odkryli také například starou dlažbu, která se k Nečízu svažovala.

„Obyvatelé tehdy k vodě v centru chodili svlažovat dobytek a sestup k Nečízu byl řešený úplně jinak. Pak městští radní rozhodli, že je to nehygienické, a tento způsob se přestal používat,“ vysvětluje archeolog.

Nově objevený most je zřejmě už z 15. století

Současný nález je o to unikátnější, že se pravděpodobně jedná o úplně nejstarší most na Moravě vůbec.

„Zatím se zdá, že je most starší než ten Svatojánský z roku 1592. Podle keramiky v sondě by mělo jít o 15. století. Přesné datum samozřejmě neurčíme, protože datace právě podle keramiky není přesná, může to být plus minus čtvrt století. Dále ji ale budeme zkoumat,“ nastiňuje Faltýnek.

Město nyní uvažuje, jakým způsobem unikátní most ukáže turistům. Ve hře je především vyznačení jeho půdorysu do dlažby.

„Schovat jej pod sklo by bylo zřejmě příliš drahé, navíc bychom museli zainvestovat i do toho, aby sklo zůstalo čisté a netvořila se uvnitř zelená vrstva řas,“ odmítá jeden ze způsobů, jakým se podobné památky běžně prezentují, litovelský místostarosta Petr Šrůtek.

Archeologové sondy znovu zasypali

Zato vyznačení mostu do dlažby je podle něj dobrý nápad. „Musíme o tom jednat s památkáři. Před časem, aniž jsme věděli, že se pod zemí na náměstí skrývá takový nález, jsme chtěli do dlažby vyznačit tok Nečízu, který se krásně stáčí do oblouku. Tehdy nám to nepovolili,“ vysvětluje místostarosta s tím, že nyní by jednání s památkáři město rádo otevřelo znovu.

Archeologové mezitím své sondy znovu zasypali. „Jiný postup by v tuto chvíli ani nebyl žádoucí, nemůžeme na náměstí nechat metr a půl dlouhou díru. Každopádně budeme v průzkumu pokračovat i v dalších fázích oprav. Zda se nakonec most vyznačí třeba v dlažbě, je na jednání,“ míní Faltýnek.

Obyvatelé hanáckých Benátek, jak se Litovli přezdívá, se pak podle Šrůtka nemusí bát, že by nález jakkoliv prodloužil rekonstrukci náměstí. Vše má být hotové podle plánů do konce dubna 2015.