V Olomouci a Šumperku bylo poprvé možné zajít na farmářské trhy. Na olomoucké Dolní náměstí (na snímku) přilákaly i přes páteční datum konání zástupy lidí.

V Olomouci a Šumperku bylo poprvé možné zajít na farmářské trhy. Na olomoucké Dolní náměstí (na snímku) přilákaly i přes páteční datum konání zástupy lidí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

V Olomouci a Šumperku zástupy lidí poprvé nakupovaly na farmářských trzích

  • 7
Dolní náměstí v Olomouci a Hlavní třídu v Šumperku poprvé obsadili zemědělci a různí místní výrobci potravin i jiných výrobků. Chtějí navázat na úspěch, který zatím mají farmářské trhy pořádané od prosince konají v Přerově. Brzy se navíc přidají i Hranice a Prostějov.

Lidé si na trzích mohou přímo od farmářů koupit domácí vajíčka, pravé ovčí či kozí sýry, med a řadu dalších pochutin nebo řemeslných výrobků. Krajské město odstartuje novodobou historii farmářských trhů, které se těší velké oblibě a vyhledávají je lidé po celé republice.

"Jako průvodkyně jsem takových trhů viděla v zahraničí celou řadu. Patří tam ke koloritu městských center a mají svou specifickou atmosféru, která přichází s tradicí. Trhy se poté objevily v Praze a v dalších městech. Napadlo mě uspořádat je také v Olomouci," přiblížila ideu olomoucká překladatelka Markéta Záleská.

Většina organizačních záležitostí je na ní, pomáhají ale také nadšenci a olomoucké neziskovky. Sama objela desítky drobných podnikatelů a nabídla jim účast na trzích. A jak se měsíce příprav zúročily? To mohou již dnes posoudit sami lidé, které na náměstí vítají jednotné stánky.

Jeden z prodejců na prvních olomouckých Hanáckých farmářských trzích.
Jeden ze stánků na prvních olomouckých Hanáckých farmářských trzích.
Jeden ze stánků na prvních olomouckých Hanáckých farmářských trzích.

Na olomouckých stáncích bylo možné mimo jiné koupit ryby, zeleninu nebo sýry.

"Doufám, že se trhy budou lidem líbit, a že spokojeni budou i sami farmáři," věří Záleská. Přesto už musí řešit první kritiku, která přišla ještě před uskutečněním prvních trhů.

Některým lidem se totiž nelíbí otvírací doba, která je pouze od devíti do šestnácti hodin. A to je podle nich málo. "To není žádné dogma. Pokud bude zájem od lidí a nebudou proti ani farmáři, může se prodejní doba prodloužit," upozorňuje Markéta Záleská.

V Šumperku převýšil zájem prodejců počet stánků

Po dnešním "aprílovém" startu se budou trhy v Olomouci konat každý týden v pátek. "Začneme prvního dubna a končíme jednadvacátého října. Navíc chystáme výroční trhy, které se uskuteční v sobotu 18. června a rovněž v sobotu 15. října. Na dvaadvacátého dubna chystáme velikonočně laděný jarmark," vypočítala hlavní pořadatelka olomouckých trhů.

Jeden ze stánků na prvních olomouckých Hanáckých farmářských trzích.
Jeden ze stánků na prvních olomouckých Hanáckých farmářských trzích.
Jeden ze stánků na prvních olomouckých Hanáckých farmářských trzích.
Jeden ze stánků na prvních olomouckých Hanáckých farmářských trzích.

Několik stánků z prvních olomouckých Hanáckých farmářských trhů.

A jestli může nabízeným sortiment lidem zevšednět? To podle Záleské nehrozí, zboží se bude v průběhu roku výrazně obměňovat. Postupně přijdou na trh dozrávající zelenina a ovoce. Horší to však bude s ovčími či kozími sýry nebo masnými výrobky.

"Drobní výrobci často nemají na drahá chladicí auta nebo chladicí boxy, takže v létě tady mnohé z nich neuvidíme," upozornila.

Kromě Olomouce si premiéru odbývají i farmářské trhy v Šumperku. Ve dvou desítkách stánků rozesetých v prostoru na Hlavní třídě mezi obchodním domem a hotelem Grand budou příchozí moci nakoupit od 10 do 18 hodin.

Trhy se tu budou konat na rozdíl od Olomouce pouze jednou měsíčně, a to od dubna do října vždy první pátek v měsíci. Pořádá je Okresní agrární komora Šumperk ve spolupráci s radnicí.

"Zájem byl velký. Přihlásilo se šestadvacet podnikatelů," řekla Lucie Hošková ze šumperské agrární komory. K dispozici je ale pouze dvacet dřevěných stánků, které zapůjčuje město.

"Deset stánků město vlastní už delší dobu. Pronajímá je podnikatelům například o vánočních trzích a slavnostech města. Dalších deset nechalo vyrobit právě pro trhy," dodala mluvčí radnice Kamil Navrátil.

Farmářské trhy chystá také Prostějov, dvoje budou i v Hranicích

Podpořit místní výrobce domácích potravin a dalších výrobků, oživit centrum města a nabídnout lidem alternativu k nákupům v supermarketech - to jsou hlavní cíle Farmářského trhu regionu Hranicko, který na Masarykově náměstí odstartuje poprvé v pátek 15. dubna. Konat se bude od osmi do osmnácti hodin. Letos pak už bude pouze jeden další - v říjnu.

Farmářské trhy v Olomouckém kraji

Olomouc
Kde:
Dolní náměstí
Kdy: od 1. dubna každý pátek, 9-16 hodin

Přerov
Kde:
hala G, Výstaviště
Kdy: každou třetí neděli v měsíci, 8-14 hodin

Šumperk
Kde:
Hlavní třída
Kdy: od 1. dubna do října, vždy první pátek v měsíci, 10-18 hodin

1. farmářský trh Hranice
Kde:
Masarykovo náměstí
Kdy: pátek 15. 4. 2011,   8-18 hodin

1. Hanácké farmářské trhy Prostějov
Kde:
Velodrom
Kdy: neděle 8. 5. 2011,   8-14 hodin

Úspěch farmářských trhů v region dokládá případ Přerova, kde se v tamní tržnici 17. dubna uskuteční farmářské trhy už pošesté. Konají se vždy každou třetí neděli v měsíci a koupit se tam někdy dají i netradiční potraviny jako pštrosí guláš nebo konopná mouka (více čtěte zde).

"Máme pravidelně kolem padesáti prodejců a lidí chodí na každé trhy kolem osmnácti set," vypočítal organizátor přerovských trhů Marek Dostál. Přerovský model je jiný než v dalších městech regionu. Pořadatelé vybírají od lidí dvacetikorunové vstupné.

"Lidem se to zpočátku nelíbilo, na druhou stranu to ale umožní dostat sem i drobné výrobce, pro které by bylo obtížné zaplatit vyšší nájem za prodejní místo. Ti díky vstupnému mohou platit jen symbolické částky," vysvětlil Dostál.

V květnu spustí farmářské trhy také i v Prostějově na velodromu. "Obdobně jako v Přerově tam lidé budou platit vstupné. Plánujeme tři trhy po měsíci a potom se uvidí," podotkl Dostál.