Vizualizace plánované podoby antického milníku, který má v olomoucké čtvrti Neředín připomínat římský tábor, jenž zde stál v letech 179 až 180. | foto: Magistrát města Olomouce

Olomouc vztyčí antický milník, bude připomínat tamní římský tábor

  • 5
V Olomouci bude v místech někdejšího římského tábora stát antický milník. Jako připomínku archeologických nálezů ho ve čtvrti Neředín nechá vztyčit město na jaře. Na Římany, kteří v tomto nejsevernějším táboře na území Česka sídlili v letech 179 až 180, upozorní i autobusová zastávka.

"Věřím, že takto Olomouc ještě více zviditelníme a přilákáme další návštěvníky. Těžištěm této prezentace pak budou internetové stránky. Uvažujeme i o trojrozměrném modelu tohoto tábora, u něhož by lidé měli možnost virtuální prohlídky," nastínil náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch.

Přímo v městské části Neředín na zatravněném plácku u tamního parkoviště bude římské ležení připomínat kopie milníku, které v různých částech Evropy v minulosti Římanům sloužily jako orientační body.

"O tom, jak vypadaly či jak byly vysoké, víme například díky nálezům v Rakousku. Olomoucká replika takového milníku bude sloužit jako symbol a upozornění, kam až římská armáda na našem území dorazila," přiblížil Jaroslav Peška, ředitel olomouckého Archeologického centra.

Podoba neředínského milníku ještě není definitivně určená. S největší pravděpodobností však na něm bude latinský a český nápis o existenci někdejšího vojenského ležení a pak údaje o vzdálenosti pro Římany klíčových míst, jako je Řím či Vindobona, dnešní Vídeň.

Římské příkopy mizí pro archeology pod domy

Římský tábor, který v Neředíně stál, zabíral ve své době pravděpodobně několik hektarů.

"Minimálně tady sídlily stovky mužů. Pohybovali se zde v závěru válek s místními germánskými kmeny v letech 179 až 180," přiblížil už v květnu archeolog Marek Kalábek z Archeologického centra Olomouc.

Nálezy z římského tábora

Právě tehdy zde vedl a dokončil prozatím poslední průzkum části stovek metrů dlouhých příkopů, které římské ležení čtvercového tvaru chránily. Jeho přesné rozměry však zůstávají záhadou. Další části příkopu totiž mizí pod současnou zástavbou.

"Jeden se táhne po přímce, na níž leží brána do olomouckého krematoria a zastávka autobusů, která je před ním. Pak jde dolů k tamním rodinným domům. Tady se láme směrem do starého Neředína," upřesnil Kalábek.

Právě on v místech někdejšího římského tábora spolu s dalšími archeology při několika průzkumech našel mimo jiné třeba bezmála dva tisíce let staré zbytky římské keramiky, železný hrot šípu, klíč, bronzovou sponu, zlomky římských cihel a také stříbrnou minci vyraženou ve francouzském Lyonu.

Expozice by měla podle plánu města lákat turisty už od května

Celkové náklady na připomenutí někdejšího vojenského tábora vyjdou Olomouc na více než sedm set tisíc korun.

Informace o neředínských nálezech, jimž mezinárodní archeologická komise přisoudila mimořádný středoevropský význam, si navíc lidé přečtou i na tamní autobusové zastávce.

"Půjde-li všechno tak, jak předpokládáme, tak by tato nová expozice mohla být hotová k zahájení příští turistické sezony, to znamená v květnu 2013," shrnul náměstek Holpuch.