V Olomouci bude od ledna platit vyhláška, které umožní strážníkům zabavovat opilcům alkohol nebo je vykázat z ulice. (Ilustrační snímek)

V Olomouci bude od ledna platit vyhláška, které umožní strážníkům zabavovat opilcům alkohol nebo je vykázat z ulice. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Olomouci bude možné zabavit opilcům alkohol a vykázat je z ulice

  • 2
Olomoučtí strážníci budou moci od ledna zabavit alkohol lidem, kteří pokřikují na ulicích po kolemjdoucích, rozhazují kolem sebe odpadky nebo močí na veřejnosti. Také budou mít možnost je z místa vykázat. Novou vyhlášku, která jim to umožní, už musí jen odhlasovat městské zastupitelstvo, platit má od ledna.

"Jde nám předně o žebrání. Co se týče požívání alkoholických nápojů na veřejnosti, naším záměrem není vytvořit tady prohibiční systém, který známe z jiných zemí. Spíš chceme řešit situace, kdy konzumenti alkoholu obtěžují kolemjdoucí, žebrají, znečišťují veřejná prostranství nebo močí na veřejnosti," řekl primátor Olomouce Martin Novotný.

Vyhláška tedy neznamená, že by si Olomoučané nemohli dát víno na letních zahrádkách nebo si museli schovávat lahve šampaňského do papírových pytlíků, jak je běžné například v USA. "Nejde nám o represi tohoto typu," zdůraznil Novotný.

Party opilých mladíků nebo podroušení bezdomovci žebrají na lidech peníze hlavně v centru města, kolem nádraží i na sídlištích, a to hlavně před supermarkety. Určité skupinky se dokonce vracejí na stále tatáž místa. Městské strážníky volají Olomoučané k podobným individuím téměř každý den.

"Případů nijak neubývá, naopak s přibývajícím chladem jich bude ještě přibývat. Za vyhlášku jsme vděční, bude to další nástroj v rukou našich strážníků," přivítala vyhlášku mluvčí Městské policie Olomouc Magda Václavíková.

Vyhláška pokrývá památkovou rezervaci i okolí škol či zastávek

Zatím mohou strážníci podnapilým lidem většinou jen domlouvat a žádat je, aby odešli jinam. Na to, aby byli opilci potrestáni za přestupky, většinou chybí důkazy. Lidé, kteří policii volají, totiž často odmítají svědčit. S novou vyhláškou to budou mít městští policisté jednodušší.

"Vyhláška dá strážníkům městské policie právo, aby problematickou osobu vykázali z daného místa, případně jí zabavili alkoholický nápoj," popsal primátor Novotný.

Radní dlouho řešili, jak vymezit místa, kde bude vyhláška platit. Zda jmenovat ulici po ulici, nebo zvolit obecné označení. Nakonec vsadili na druhou možnost. Pít a žebrat tak bude zakázáno na veřejných prostranstvích městské památkové rezervace, do sto metrů od autobusových a tramvajových zastávek, a dále v okolí nádraží, škol, zdravotnických zařízení, hřišť nebo prodejen s potravinami.

Problémy s opilci řeší už léta například Základní škola sv. Voršily, která má kousek od vchodu "populární" stánek s alkoholem. Rodiče a učitelé kvůli tomu dokonce poslali na radnici petici.

"Vyhlášku přijímáme s vděčností. Naši žáci se musí denně setkávat s lidmi, kteří za bílého dne popíjejí alkohol, i se všemi projevy, které k tomu patří," podotkla zástupkyně ředitele školy Alena Nováčková.

Vyhlášku proti veřejnému popíjení už má řada jiných měst

Vyhlášku, která zakazuje pití alkoholu na konkrétních místech, už mají například Prostějov, Hranice nebo Šternberk. Jako první si ji prosadil Uničov. Starosta Dalibor Horák je spokojený, i když se pití z uničovských ulic úplně vymýtit nepodařilo.

"Staré známé firmy už to ale na veřejnosti nezkoušejí a uklidí se vždy někam 'za buk'," popsal již dříve Horák. Právě kvůli obavám, že problémoví lidé se jen přesunou na méně viditelná místa, nechtěl v minulosti například bývalý náměstek olomouckého primátora Jiří Martinák řešit opilství vyhláškou.

"Ve spolupráci s ministerstvem vnitra jsme se snažil hledat funkční a systémové řešení," vysvětlil Martinák. Žádné konkrétní řešení však radnice dosud v rukou neměla.