Speciální měřící vůz, který od léta 2012 v Olomouci měří kvalitu ovzduší.

Speciální měřící vůz, který od léta 2012 v Olomouci měří kvalitu ovzduší. Nahradil tak dvojici odstavených městských stanic. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoucké ovzduší zkoumá speciální vůz, výsledky budou brzy i na webu

  • 0
Speciální měřící vůz, který prozrazují především antény na střeše, brázdí Olomouc kvůli sběru dat o kvalitě ovzduší už více než měsíc. Nahradil dvojici odstavených městských stanic. První výsledky, které z útrob této bílé dodávky vzejdou, se brzy objeví na webu radnice.

Kompletní data budou k dispozici příští rok v říjnu. Dodávka plná měřicích přístrojů bude po Olomouci jezdit do července 2013.

V plánu má její řidič šest stanovišť, na každém se v průběhu následujícího roku objeví osmkrát. Postojí vždy týden. Už tak měřil kvalitu ovzduší na Horním náměstí, v Hodolanech, Slavoníně, Hejčíně či na Svatém Kopečku.

"Výsledky budou k dispozici dva měsíce po ukončení této kampaně," přibližuje Jitka Pudelová, jež na olomouckém magistrátu vede oddělení ochrany ovzduší.

Přímo aktuální data by se však k veřejnosti mohla dostat mnohem dříve. "V těchto dnech se pracuje na tom, aby byla k dispozici občanům co nejdříve na webu města," doplňuje mluvčí magistrátu Jana Doleželová.

Nefunkční městské stanice

Zařízení, která dříve v Olomouci emise v ovzduší sledovala, stála ve Velkomoravské ulici a ve čtvrti Hodolany. Od ledna jsou mimo provoz. "Důvodů bylo hned několik. Jednak jim končila životnost a také smlouva s autorizovanou osobou, s níž jsme při měření spolupracovali. Navíc byly v blízkosti jedné stanice naplánované stavební práce, jež by výsledky stejně zkreslily," vysvětlila dříve Doleželová.

Vůz sleduje mimo jiné v olomouckém ovzduší množství oxidu dusíku, těžkých kovů či polyaromatických uhlovodíků.

Tyto údaje tak již brzy zaplní prázdné místo, které v Olomouci vzniklo po odstavení dvou městských stanic, jež tady kvalitu ovzduší sledovaly.

Jedna byla v ulici Velkomoravská, druhá pak v městské části Hodolany. Od letošního ledna jsou po několika letech mimo provoz.

Do červencového příjezdu měřicího vozu tak jediné informace o množství emisí v krajském městě pocházely z přístrojů Českého hydrometeorologického ústavu u hejčínského gymnázia.