VIDEO: Olomouc otvírá Pevnost poznání, kde má věda bavit malé i velké

  • 0
Nové interaktivní centrum vědy s názvem Pevnost poznání, které za zhruba dvě stě milionů korun vybudovala v areálu olomoucké Korunní pevnůstky Univerzita Palackého, se otvírá návštěvníkům. Jeho cílem je nenásilnou zábavnou formou popularizovat vědu a také zatraktivnit město pro turisty.

Mezi ostatními vědeckými centry v České republice sice není Pevnost poznání první ani největší, přesto je výjimečná. Zábavnou formou totiž zprostředkuje dětem i dospělým laikům to, čím se zabývají vědci na vysoké škole. Není toho málo, olomoucká univerzita totiž patří ke špičce v mnoha oborech, vyniká například v optice.

„Pevnost poznání je jediné popularizační centrum vědy, které provozuje sama univerzita. Pokud vím, v Ostravě, Brně ani v Liberci nejsou centra přímo spojená s vysokými školami. To nám dává obrovskou výhodu, popularizační centrum můžeme koncipovat podle toho, co na univerzitě děláme,“ řekl rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller.

Mimořádné je i umístění olomouckého vědeckého centra. Moderní expozice naplnily prostor bývalého dělostřeleckého skladu z roku 1897 v areálu Korunní pevnůstky, která je součástí systému barokního opevnění Olomouce.

Ještě před třemi lety byl přitom sklad ve velmi špatném stavu: do budovy zatékalo a trámy byly napadené dřevokaznými houbami. A nyní? Zrestaurované trámoví s původními historickými nápisy je teď hlavní dominantou celého prostoru popularizačního centra.

„Podařilo se nám zachránit nádhernou a historicky cennou budovu. Kdyby si ji univerzita nevzala za vlastní, určitě by tu za pár let už nestála,“ podotkl rektor.

Cílem je vysvětlovat vědu názorně, ale přitom zábavně

Exponáty v Pevnosti poznání jsou záměrně jednoduché. Vědecká fakta a různé jevy se na nich podle odborníků ilustrují velmi snadno.

„Například abychom mohli vysvětlit optiku, stačí tato jednoduchá lavice s obyčejnými čočkami. Celé to ilustruje refrakční dalekohled, který převrací obraz. Děti kolem něj běhají, smějí se. Na tomto radostném zážitku je pak velmi jednoduché jim předat informaci, která v nich zůstane,“ vysvětlil u jednoho z exponátů v části muzea nazvané Světlo a tma programový ředitel Pevnosti poznání Jakub Ráliš.

Děti se tu nenásilnou formou dozvídají základní fakta o vesmíru, o sobě samých i světě, ve kterém žijí.

„Chceme ukázat, že věda je v základě vtipná a zábavná. Možná inspirujeme část mladé generace k tomu, aby se stala chemiky, fyziky nebo matematiky... Jednou to může zachránit život dalším generacím,“ dodal Ráliš.

Pevnost nabídne vážení se na planetách i obří mozek a oko

V expozici Světlo a tma se lidé mohou nechat zvážit na planetární váze, která ukáže, kolik kilogramů či dokonce tun by vážili na jednotlivých planetách naší sluneční soustavy, na Měsíci nebo na Slunci. Také tu mohou vstoupit do digitálního planetária se sedmimetrovou kopulí, kde se díky speciálním projekcím proletí vesmírem.

V nižších patrech zase mohou návštěvníci nahlédnout do obřího modelu mozku, oka, prozkoumat model slavného šifrovacího stroje Enigma, vyzkoušet gyroskop, který jim zprostředkuje zážitky leteckého akrobata. Kromě toho Pevnost poznání nabízí také procházku říčním korytem, kde se dají potkat mnohokrát zvětšené miniaturní organismy žijící ve vodě.

„Vždy když jsem v televizi koukala na nějaký horor, tak jsem si říkala: proč taková velká invence k vymýšlení podivných tvorů, když se stačí podívat do mikroskopu a představit si, že jsme tak velcí jako mikroorganismy. A najednou tu bylo nádherné spektrum tvarů a barev,“ popsala vznik expozice Živá voda její autorka Ivona Uvírová z katedry zoologie olomoucké přírodovědecké fakulty.

Po krachu stavební firmy univerzita vše málem vzdala

Vědecká centra v Ostravě, v Brně nebo Liberci lákají hlavně rodiny s dětmi. I Olomouc si od Pevnosti poznání slibuje vyšší počet turistů, kteří po návštěvě popularizačního centra vědy zůstanou a prohlédnou si také další olomoucké památky nebo atrakce.

„Vidím velký efekt v umístění Pevnosti poznání nedaleko historického centra v Bezručových sadech a jejím propojení s rozáriem, které připravuje oživit olomoucká radnice. Pevnost poznání navíc doplňuje ‚muzejní osu‘ atraktivních olomouckých expozic Muzea umění, Vlastivědného a Arcidiecézního muzea,“ uvedl předseda správní rady Sdružení cestovního ruchu Střední Morava Miroslav Petřík.

Rekonstrukce dělostřeleckého skladu Korunní pevnůstky a jeho přestavba na Pevnost poznání měla původně stát 160 milionů korun. Investice se však nakonec vyšplhala k částce okolo 200 milionů. S financováním pomohly evropské dotace.

Ještě před rokem to přitom vypadalo, že Olomouc vědecké muzeum nakonec mít nebude.

„Nakupilo se strašně moc problémů poté, co zbankrotovala firma, která Pevnost poznání původně opravovala. S kolegy z přírodovědecké fakulty jsme tehdy vážně uvažovali o tom, že vrátíme dotaci a celý projekt stopneme. Nakonec jsme se rozhodli, že budeme pokračovat. Stálo to mnoho sil, i proto jsem teď v euforii, že se to podařilo. Považuji to za malý zázrak,“ uzavřel rektor olomoucké univerzity Jaroslav Miller.