Tizian Vecelli - obraz Apollo a Marsyas

Tizian Vecelli - obraz Apollo a Marsyas | foto: archiv

V Olomouci je k vidění Tizian i Warhol. Začíná velkolepá výstava

  • 5
V Olomouci začíná výstava Od Tiziana po Warhola. Muzeum umění tak oslavuje šedesáté výročí. Výstava představí na pět set exponátů od staršího umění až po moderní díla. Chybět nebudou ani vzácné obrazy z arcibiskupské sbírky jako třeba Tizianův Apollo a Marsyas.

"Výstava se uskuteční v pěti prostorách. Staré umění bude vystaveno v Arcidiecézním muzeu, v Muzeu moderního umění se rozvinou expozice výtvarné kultury devatenáctého století, první a druhé poloviny dvacátého století a konečně i dokumentační část, tedy pokus načrtnout v jediném sále zásadní okamžiky z dějin olomouckého sběratelství umění, mecenátu, muzeí a galerií," uvedl ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal, na co se mohou fanoušci umění těšit.

Co si nenechat ujít

Doprovodné akce k výstavě od Tiziana po Warhola (výběr)

Říjen

  • Vernisáž výstavy
    čt / 25. 10. / 18:30 hod. / MMU / Trojlodí Od Tiziana po Warhola / Muzeum umění Olomouc 1951–2011
  • Komentovaná prohlídka výstavy
    út / 30. 10. / 16:30 hod. / AMO / Galerie, Obrazárna

Cyklus přednášek - Od Tiziana po Warhola, Co je Muzeum umění Olomouc?
st / 31. 10. / 18:00 hod. / AMO / sál Mozarteum

Listopad

  • Komentovaná prohlídka výstavy
    út / 6. 11. / 16:30 hod. / MMU / Mansarda
  • Cyklus přednášek - Od Tiziana po Warhola, Malba
    st / 7. 11. / 18:00 hod. / AMO / sál Mozarteum
  • Výtvarný workshop pro dospělé k výstavě - Kniha jako objekt 
    so / 10. 11. / 10:00-16:00 hod. / AMO / studio
  • Komentovaná prohlídka výstavy 
    út / 13. 11. / 16:30 hod. / MMU / Obrazárna
  • Cyklus přednášek - Od Tiziana po Warhola, Sochařství
    st / 14. 11. / 18:00 hod. / AMO / sál Mozarteum
  • Komentovaná prohlídka výstavy
    út / 20. 11. / 16:30 hod. / MMU / Trojlodí 
  • Cyklus přednášek -  Od Tiziana po Warhola, Kresba
    st / 21. 11. / 18:00 hod. / AMO / sál Mozarteum
  • Výtvarný workshop pro účastníky starší patnácti let s Inge Koskovou k výstavě - Vídět rukou
    so / 24. 11. / 13:00-17:00 hod. / MMU / studio
  • Aktivně poznávací program pro dospělé k výstavě - Doba – téma – experiment
    čt / 29. 11. / 16:30 hod. / MMU / Trojlodí
  • Premiéra nové opery hudebního skladatele Tomáše Hanzlíka, účinkuje Ensemble Damian - Voda a vzduch
    čt / 29. 11. / 19:00 hod. / AMO / sál Mozarteum

"Sestavit výsledné expozice bylo náročné a trvalo nám to dva roky. Museli jsme totiž vybírat ze zhruba sto sedmdesáti tisíc děl, která muzeum spravuje. Současně jsme se snažili sestavit tento výběr do jakýchsi podkapitol se společným, především tematickým jmenovatelem," okomentoval vznik výstavy Od Tiziana po Warhola ředitel muzea.

Výstavu co do významu i rozsahu srovnal s dosud největším projektem muzea Olomouckým barokem z roku 2010.

Návštěvníci se mohou těšit na opravdové skvosty, které nebývají hned tak k vidění. "V Arcidiecézním muzeu budou Tizian, van Dyck, Brueghel a další velikáni světového umění z kroměřížské sbírky. Počítáme ale s prezentací všech hlavních výtvarných médií - kromě malby to budou také sochy, kresby, grafiky, středověké knižní malby, hudebniny, nábytek nebo mince a medaile," popsal umělecké skvosty kurátor první části výstavy Ondřej Zatloukal.

K vidění jsou díla od Brožíka i Myslbeka

Ještě obsáhlejší je expozice moderního umění, kde návštěvníci zhlédnou některá díla z uměleckých směrů posledních dvou set let.

"Umění devatenáctého století představíme v širokém záběru počínaje klasicismem, přes romantismus, biedermeier, realismus, akademickou malbu až po snový symbolismus. Zastoupena budou například díla Václava Brožíka, Vojtěcha Hynaise, Antonína Chittusiho, bratří Mánesů, nebo Josefa Václava Myslbeka. Vystavíme například také alba grafických listů z přelomu osmnáctého a devatenáctého století z Francie a Německa," vyjmenovala kurátorka Jana Hrbáčová hlavní lákadla pro příznivce těchto stylů.

Stejně tak si přijdou na své i ti, které zajímá mladší umění, a to jak z první, tak z druhé poloviny 20. století. Expozice mapující prvních padesát let totiž zahrnuje díla z období secese, moderny, avantgardy až k časům uměleckých seskupení čtyřicátých let, největší výstavní prostor - Trojlodí - však patří umění druhé poloviny minulého století.

Je připravena i obsáhlá publikace o umění

"Poválečnou a soudobou výtvarnou kulturu přitom nemapujeme plošně na základě dobových tendencí. Její vývoj představujeme na mimořádných dílech vybraných osobností včetně zahraničních tvůrců a autorů z oblasti art brut," naznačil kurátor Ladislav Daněk.

Lidé se tak seznámí s díly průkopníků takzvané druhé moderny v padesátých letech, experimenty let šedesátých, expozice přiblíží i umění, jež vznikalo ve stínu normalizace či projevy postmoderny v 80. letech.

V současném umění výstava představí kontrast mezi klasickými technologiemi a tvorbou prostřednictvím moderních médií. Nebudou chybět ani díla, která vznikla v souvislosti s projektem Středoevropského fóra.

V rámci projektu připravili organizátoři a zaměstnanci muzea i obsáhlou publikaci mapující dějiny výtvarného umění a především historii sběratelství v Olomouci. Je přitom první knihou, jež se tímto tématem zabývá. A nechybí ani bohatý doprovodný program zahrnující například přednášky, koncerty či workshopy. Výstava potrvá do 31. března příštího roku.