V olomoucké zoo otevřeli nový výběh pro levharty, skrývá se ve skále

  • 3
V zoo na Svatém Kopečku nedaleko Olomouce mají nový pavilon pro vzácné levharty mandžuské. Jde o umělý zhruba stopadesátimetrový skalní masiv s jeskyněmi, kde se lidé mohou elegantním šelmám podívat přímo do očí. Odděluje je jen bytelné sklo. Nový levhartinec stál 10 milionů korun.

"Původně v této části zahrady nebylo nic, jen les. Využili jsme tvaru terénu, nový pavilon je zapuštěný do svahu. Vzniklo prostředí, které je pro levharty mandžuské velmi přirozené," přiblížil nový pavilon ředitel olomoucké zoo na Svatém Kopečku Radomír Habáň.

Zoo nově u stávajícího výběhu po medvědy a vlky dominuje skalní masiv. To, že jde o umělou skálu, člověk pozná až po zaťukání prstem. Jinak je iluze kamene věrohodná. V jeho stěnách je řada velkých oken a za nimi levharti.

"Areál jim dává možnost dostatečného pohybu ve velkých a členitých výbězích. Docela se tam vyřádí," poznamenala hlavní zooložka zahrady Libuše Veselá.

Do výběhu lidé mohou nahlédnout odevšad

Levhartí pavilon zabírá kolem tisíce metrů čtverečních, venkovní výběh je rozdělený na tři části. Jednu obývá samec Edward, druhou samice Atas a třetí Izabela se svým potomkem malou levhartí slečnou Miou. Ta na Svatém Kopečku přišla na svět v polovině února.

"Návštěvníci vždy uvidí v jednom výběhu levhartího samce a v dalších výbězích samice s budoucím mládětem či mláďaty," upřesnil Habáň.

Výběh má navíc na každém konci chodbu, která i díky vzhledu stěn připomíná jeskyni. Tento dojem v jedné z nich umocňují i fialové krystaly zabudované v jednom místě do stěny. Také odsud může člověk šelmy pozorovat.

Okna s výhledem do výběhu jsou dokonce i u umyvadel nového sociálního zařízení, jež je součástí pavilonu. Patří k němu i vyhlídková terasa, také z ní je možné do jednotlivých výběhů nahlédnout.

Unikátní stavba levhartince stála deset milionů

Z hlediska chovu levhartů mandžuských jde podle Habáně o pavilon, který je v rámci střední Evropy unikátem. Za výjimečný rys nového domova pro levharty tak ředitel olomoucké zoo označuje především fakt, že zde žijí pouze oni.

"Jde o chovné centrum, které je zaměřené pouze na jeden druh zvířat," vysvětluje Habáň. "Pavilon je postavený na míru přímo pro levharty mandžuské."

Zvířata to zde poznají například na teplotě ve čtyřech vnitřních ubikacích. Bude přesně odpovídat jejich přirozeným podmínkám v lesích Dálného Východu.

Náklady na stavbu tohoto levhartince se vyšplhaly na deset milionů korun. Stavět se začalo na podzim roku 2010. Kromě vnitřních ubikací, venkovních výběhů, terasy a jeskyní je jeho součástí  také levhartí karanténa.