Lesy ČR hlásí nárůst černých skládek o třetinu. Stále vyšší počet sběrných dvorů a kontejnerů v obcích nepomáhá. Ilustrační snímek

Lesy ČR hlásí nárůst černých skládek o třetinu. Stále vyšší počet sběrných dvorů a kontejnerů v obcích nepomáhá. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sběrných dvorů přibývá, přesto Lesy hlásí o třetinu víc černých skládek

  • 11
Černé skládky v lesích jsou v Olomouckém kraji čím dál větší problém. Jejich počet oproti loňsku narostl o třetinu a náklady na jejich likvidaci stouply podle Lesů České republiky řádově o desetitisíce. Případů přibývá i přesto, že je ve městech stále více sběrných dvorů a roste i počet kontejnerů.

Desítky pneumatik, starý nábytek, části autovraků či vysloužilé spotřebiče. Tak to pravidelně vypadá například u lesní komunikace na Hrabenovském kopci mezi Šumperkem a Rudou nad Moravou, jedné z mnoha lokalit, kde lidé zakládají černé skládky.

Ročně jich na lesních pozemcích přibude o třetinu.

„V Olomouckém kraji likvidovaly Lesy České republiky třicet skládek, zatímco před rokem to bylo 21. Stejně jako počet skládek vzrostly také náklady na jejich odstranění,“ uvedl mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

Podle něj se jedná o desítky tisíc korun vynaložených navíc, každý jeden zásah a odvoz černé skládky přijde na půldruhého tisíce korun.

Počet míst, kam lidé vyvážejí nelegálně odpad, přibývá i přesto, že jim ve městech slouží sběrné dvory. Například v Šumperku existují ty, kde je možné odevzdat jak objemový, tak nebezpečný odpad, a radnice navíc ještě dvakrát do roka platí velkoobjemové kontejnery, které rozmisťuje přímo v ulicích.

Šéf Lesů: Kontaminace oleji či barvami je jen otázkou času

Nemalé peníze na likvidaci skládek platí také Ruda nad Moravou, přitom pravidelně zajišťuje svoz velkoobjemového i nebezpečného odpadu a otevře nový sběrný dvůr.

„Snaha je, co nejvíc rozšířit možnosti pro likvidaci odpadů. Proto také ještě stavíme sběrný dvůr, který by měl sloužit i pro další obce. Bohužel pořád se najdou lidé, kteří odpady vyhodí v přírodě,“ zlobí se starosta Oldřich Tanert.

Šéf Lesů České republiky Daniel Szórád vnímá černé skládky ve státních lesích jako velký problém, podle něj je jen otázka času, kdy se v lesích objeví nebezpečné oleje či barvy, které mohou vytéct a kontaminovat půdu. Zatím se naštěstí podle něj takové případy neobjevily.

„Žádný ekologický zásah zatím naštěstí nebyl potřeba. Ale pohled na znečištěné lesní plochy je opravdu smutný. Je neuvěřitelné, jak stále poměrně velkému množství lidí je stav našich lesů a přírody lhostejný,“ uvedl Szórád.

Lesy ČR a osvěta

Lesy České republiky se snaží v případě černých skládek hlavně o osvětu veřejnosti.

„Je to jedna z vyzkoušených metod, jak do budoucna vzniku černých skládek účinně zabránit,“ uvedl mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

Co do lesa patří, a co ne, se mohou zájemci dozvědět v rámci takzvané lesní pedagogiky a při akcích typu Den s Lesy ČR nebo Den Země.

„Jde o to, aby se ochrana životního prostředí stala pro všechny samozřejmostí,“ přiblížil Boublík.

V lesích tak lesníci uklízejí například rozbitý nábytek, stavební suť, ale také pneumatiky, části vraků aut, vysloužilé ledničky a další věci.

Zakladatele černých skládek se podaří vypátrat jen málokdy

Podle zákona o odpadech musí černé skládky likvidovat vlastníci pozemků na náklady původce. Jenže ty se v drtivé většině případů nepodaří vypátrat. Hlavní tíha nákladů na odstranění černých skládek tak leží na bedrech správců lesů.

„Spolupracujeme s obecními úřady a magistráty na zjištění původců skládek. Mírně narůstá počet případů, kdy se to podaří, bohužel je to pořád pouze v procentech případů,“ řekl Boublík.

I když se případ dostane na přestupkové oddělení příslušné radnice, je těžké obviněného usvědčit.

„Radnice řešila případ černé skládky, ale nepodařilo se nám obviněnému prokázat, že skládku skutečně založil,“ sdělila šumperská mluvčí Olga Hajduková.

Podle zákona hrozí zakladateli černé skládky pokuta až do výše padesáti tisíc korun.