Pracovníci Vlastivědného muzea v Olomouci představili nedávno objevený soubor barokních kreseb převážně z druhé poloviny 18. století, o kterých dosud odborná veřejnost nevěděla.

Pracovníci Vlastivědného muzea v Olomouci představili nedávno objevený soubor barokních kreseb převážně z druhé poloviny 18. století, o kterých dosud odborná veřejnost nevěděla. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

V olomouckém muzeu našli zapomenutou sbírku desítek vzácných kreseb

  • 0
Vlastivědné muzeum v Olomouci se nyní těší z velkého objevu. Jeho pracovníci totiž ve sbírkách objevili vzácný soubor několika desítek pozdně barokních kreseb. Jde o díla moravského malíře Josefa Winterhaldera mladšího či neznámé kresby rakouského malíře Paula Trogera a umělců z jeho okruhu.

Soubor zaměstnanci našli při velké inventuře muzejních sbírek, která souvisí s opravou depozitářů. "Některé z kreseb mohlo muzeum získat v 50. letech minulého století. Je ale možné, že kresby od Winterhaldera mohly být v Olomouci již před 2. světovou válkou," nastínila historička umění Markéta Doláková.

Kresby zřejmě pochází z autorovy pozůstalosti. Do současné doby jde o jeden z největších dosud známých souborů děl Winterhaldera. Ten podle kunsthistoriků patří k nejvýznamnějším moravským malířům druhé poloviny 18. století.

Ukázky části nalezených děl

"Jedná se o unikátní kolekci kreseb. Vznikly průběžně asi mezi lety 1765 až 1800. Přestože nejsou signovány, některé z prací obsahují i malířovy rukopisné poznámky," uvedl Tomáš Valeš z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Objevená díla obsahují například skici později realizovaných děl nebo kresby studijního rázu či kopie děl jiných autorů. Lahůdkou je kresba předního rakouského malíře první půle 18. století Paula Trogera.

"Vynikající kresba typicky trogerovského stylu vzbudila již pozornost odborníků ze zahraničí," řekl vedoucí Historického ústavu Vlastivědného muzea Olomouc Filip Hradil. Vzhledem k tomu, že sbírky obsahují přes milion položek, vedení muzea nevylučuje další objevy zapomenutých děl.