Ve vybraných olomouckých chrámech a kostelech budou tyto stavby návštěvníkům představovat průvodci. Lidem se navíc otevře i jeden dosud nepřístupný kostel.

Ve vybraných olomouckých chrámech a kostelech budou tyto stavby návštěvníkům představovat průvodci. Lidem se navíc otevře i jeden dosud nepřístupný kostel. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc ukáže další kostel, v několika svatostáncích budou i průvodci

  • 0
Návštěvníkům olomouckých chrámů a kostelů se poodhalí tajemství a zajímavosti těchto staveb. Od poloviny dubna jim je totiž v sedmi místních svatostáncích nově odtajní průvodci. Kromě toho se navíc poprvé v Sokolské ulici turistům otevře dominikánský kostel s unikátními malbami z poloviny patnáctého století.

Nové průvodcovské služby v olomouckých svatostáncích vyjdou místní radnici na 350 tisíc korun. Na lidi, kteří přiblíží minulost a zajímavosti nejvýznamnějších kostelů, zde turisté narazí většinou od úterý do soboty. První příležitost poslechnout si jejich výklad budou mít 19. dubna, služba jim pak skončí 30. září.

"V turistické sezoně tak tady návštěvníci města od deváté ráno do páté hodiny odpoledne nenarazí na zamčené dveře. Je to jakýsi průměrný průnik časů, někde budou naši průvodci i déle," přiblížil náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch.

Lidé se tak za necelé tři týdny dozvědí více o chrámu svatého Mořice, katedrále svatého Václava a jeho kryptě, Sarkanderově kapli, chrámu Panny Marie Sněžné, chrámu svatého Michala a také o kapli uvnitř Sloupu Nejsvětější Trojice.

Lidé nově uvidí i dosud nepřístupný kostel

Vůbec poprvé se navíc v turistických průvodcích objeví i pozvánka k návštěvě pozdně gotického dominikánského kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie v Sokolské ulici.

Kdy na prohlídku

Úterý až sobota, 9-17
Chrám sv. Mořice
Katedrála sv. Václava
Chrám sv. Michala
Sarkanderova kaple

Pondělí až neděle
Sloup Nejsvětější Trojice
9-17
Chrám P. Marie Sněžné
9-18

Dominikánský kostel je zatím v jednání.

"Tento církevní skvost doposud nebyl turisticky přístupný," upozornil Holpuch a vyzdvihl především tamní nástěnné malby objevené při rekonstrukci v osmdesátých letech.

"Tou nejznámější je Obléhání Bělehradu z roku 1456. Pro dnešní dobu je zajímavá nejenom odkazy na historii města, ale i vyobrazením vojenské techniky. Vysvěcení kostela se navíc v roce 1468 osobně zúčastnil Matyáš Korvín," přiblížil náměstek.

Do místních svatostánků by pak olomoučtí radní chtěli vložit i dalšího více než půl milionu korun. To má farnostem pomoci při jejich obnově. Konkrétně si o příspěvek z městské pokladny pro svůj kostel na Dolním náměstí zažádal kapucínský řád, další peníze půjdou na obnovu fasády svatostánku svatého Cyrila a Metoděje v Hejčíně.

Kostel čeká oprava i kvůli papežově návštěvě v zemi

"V příštím roce se chystají oslavy 1 150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Význam tohoto jubilea s největší pravděpodobností podtrhne i návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice. Chceme tak, aby tento kostel z vnějšku co nejvíce reprezentoval význam toho svátku," vysvětlil další z náměstků primátora Ladislav Šnevajs.

Že by snad papež zamířil i do Olomouce, ovšem vedení města jednoznačně vyloučilo.

Pokud vše ještě schválí zastupitelé, půjde na obnovu hejčínského kostela z městského rozpočtu 450 tisíc korun. Odhad celkových nákladů se zde pohybuje kolem milionu šesti set tisíc korun. Část zaplatí také krajský úřad, zbytek půjde z financí samotné hejčínské farnosti.

Na kapucínský kostel na Dolním náměstí pak magistrát plánuje zaslat dvě stě tisíc. Celkem se do něj řád chystá kvůli opravě fasády, vstupní terasy a průčelí kostela letos vložit zhruba dva miliony. Vybuduje zde i novou přípojku elektřiny a kanalizace.