Umělec Petr Novák tvoří na zeď olomoucké Korunní pevnůstky, kde vzniká nová...

Umělec Petr Novák tvoří na zeď olomoucké Korunní pevnůstky, kde vzniká nová Pevnost poznání, komiks s tematikou z minulosti tohoto opevnění. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Od Marie Terezie až po pád hradeb. Pevnost zdobí komiks výjevů z dějin

  • 0
Pevnost poznání, která se v dubnu otevře v bývalém dělostřeleckém skladu olomoucké Korunní pevnůstky, bude kromě jiného lákat i na obří komiks. Ten zobrazuje různé obrazy ze života vojáků i stavby samotné.

Dva vojáci stojí nad hromadou dělostřeleckých koulí. Jeden říká: „Nešli byste dneska po službě do hostince hrát kuželky?“

Dělostřelec, který se zjevně už dlouho marně snaží škrtnout zápalkou, odtuší: „Dneska vynechám, jsem úplně bez jiskry.“

Pokud jste se zasmáli, splnil obraz svůj účel. Humor je totiž jedním z hlavních prvků, které charakterizují expozici o historii olomoucké pevnosti. Scenárista Martin Šinkovský a výtvarník Petr Novák ji promítli do obřího komiksu, který v těchto dnech v olomoucké Pevnosti poznání instalují.

Interaktivní muzeum vědy, které sídlí v bývalém dělostřeleckém skladu Korunní pevnůstky, otevírá 17. dubna. Expozice věnovaná životu pevnostních vojáků je jednou z těch, kde se děti i rodiče mají zábavnou formou něco dozvědět.

„Komiks popisuje vznik olomoucké pevnosti a část její historie, od Marie Terezie až po nástup císaře Františka Josefa I. Na posledním panelu jsou manévry z roku 1851, kdy význam olomoucké pevnosti začíná upadat a kdy padají i první pevnostní hradby,“ představuje netradiční dílo Petr Novák, autor výtvarného zpracování.

Umělec se musel zorientovat v pestré škále různých uniforem

Scénář Martina Šinkovského přenesl na 12 velkoformátových panelů. Největší z nich má devět metrů na šířku. Obrazy vznikaly během posledního měsíce přímo v přízemí Korunní pevnůstky. Petr Novák k tomu potřeboval jen spreje na graffiti a pumpovací fixu.

„Bydlím v paneláku, tam bych se s tak rozměrnými obrazy nevešel,“ usmívá se výtvarník.

Absolvent oboru výtvarná výchova pro střední školy na olomoucké pedagogické fakultě nevytvářel historický komiks poprvé. S Martinem Šinkovským mají za sebou například spolupráci na projektu Československo 1938-1989 a řadě dalších. I tak bylo těžké získat podklady pro ztvárnění života v pevnosti.

„Například vojenské uniformy v té době byly hodně rozmanité. Systém nebyl takový, jak jej známe dnes. Pro mě jako laika bylo náročné se v tom zorientovat. Pomohl mi ale náš největší odborník v této oblasti, Jan Slouka z Terezínské pevnosti,“ popisuje Novák.

Pevnost nabídne poznání řady oborů i simulátor střelby z děla

Návštěvníci muzea si tak budou moct prohlédnout nejen věrné vyobrazení podoby vojáků, ale odlehčenou formou nastudují i dějepisná fakta. Na jeden z panelů autoři přenesli historicky doložený fakt, že i nepřítel jako Prusové ctil hodnotu Sloupu Nejsvětější Trojice. Při obléhání Olomouce v roce 1758 hoří střechy domů, bortí se zdi, jen novotou zářící sloup zůstává uchráněn.

„Vidíte ten sloup?“ ukazuje pruský důstojník svému podřízenému: „Tak ten nesmíte trefit.“ „Aber herr feldwebel, na něj se skvěle míří.“ „Nevíš, co je befehl?!“ Na jiných panelech pak komiks přechází až v politickou satiru.

Komiks je jednou z částí historické expozice Pevnosti poznání. Jednotlivé sekce přiblíží řemesla, oblast zdravotnictví, stavebnictví, balistiky i kartografie. Chybět nebude simulátor střelby z děla.

„Bude to maketa dvanáctilibrového děla, stejné mohli při obléhání města používat Prusové. Z děla se bude mířit na plátno. Lidé budou moci vyměňovat hlavice i nabíjet digitální koule. Když se pak trefí několikrát do stejného místa, sesypou se hradby,“ popsal lákadlo výtvarník a historik Ondřej Plachký.