Pivu ze 77 let staré lahve zůstala chuť, vonělo ale jako archivní víno

  • 1
S velkou zvědavostí otevřeli v Přerově nedávno nalezenou, téměř osm desítek let starou lahev piva pamatující první republiku, aby ochutnali a následně v laboratoři zjistili, co se po tak dlouhé době s chmelovým nápojem stalo. Výsledek - i po téměř století měl nápoj pivní chuť.

Chvíle před otevřením lahve provázelo mírné napětí. „Nikdo nevíme, jak bude pivo po osmdesáti letech chutnat,“ podotkl ředitel přerovského pivovaru Zubr Tomáš Pluháček. Právě z produkce tohoto pivovaru pocházela pivní relikvie v lahvi z hnědého skla se znovuzavíracím vrškem.

Identitu výrobce prozradil reliéfní znak na skleněné nádobě, stáří nálezu pak porovnání s ostatními historickými lahvemi ze sbírek pivovaru.

„Našli jsme stejnou, která navíc měla na dně vyznačené datum 1938. Tak jsme zjistili, že pivo pochází z ještě z dob první republiky, z časů působení sládka Františka Stradiota, který stál za velkým rozkvětem našeho pivovaru,“ vysvětlil Pluháček.

On a sládková Nataša Rousková se poté pustili do ochutnávky vzorku z lahve, kterou při úklidu půdy po zesnulé tetě náhodou našel Josef Hrabák z nedalekého Hulína.

„Voní to zajímavě, trochu jako stará uleželá archivní vína. Jako pivo to chutná, ale ne jako čerstvé. Ale neřekla bych mu 80 let. Čekala jsem, že to bude odlišnější, je tam taková sladší příchuť,“ hodnotila chuť i Nataša Rousková.

Zbytek obsahu „rozeberou na molekuly“ experti v laboratoři

Po ochutnávce si odebrala vzorek k analýze místní laboratoř, která bude zkoumat například stupňovitost piva, obsah alkoholu, stupeň prokvašení, barvu, čirost a pH. Lahev se zbytkem obsahu pak rychle putovala do Prahy.

Ochutnávka archivního piva

„Vezeme jej na Vysokou školu chemicko-technologickou, kde mají ještě lepší přístroje, které nám pivo zanalyzují. Prakticky tam pivo rozeberou na molekuly. Uvidíme, co v něm zbylo nebo nezbylo,“ uvedla sládková.

V pivovaru přitom dlouho váhali zda pivo vůbec otevřít. „Říkali jsme si, že i osmdesát let stará láhev s pivem má své kouzlo. Ale nakonec převážila zvědavost, chtěli jsme vědět, co v tom je. A zjistit, jak se to tenkrát dělalo,“ dodal Tomáš Pluháček.

V Praze se budou vzorkem zabývat přední osobnosti českého pivovarství v čele s Gabrielou Basařovou a Pavlem Dostálkem. Ti provedou analýzy vyžadující speciální přístrojové vybavení. K dispozici mají třeba i kapalinový chromatograf, který umožňuje separaci jednotlivých složek kapaliny za účelem stanovení jejich přítomnosti a koncentrace ve vzorku včetně izolace jednotlivých složek.