Budovu přerovské školy Mateřídouška brzy opustí dětí. Radnice ji sloučila s další blízkou školou. (Ilustrační snímek)

Budovu přerovské školy Mateřídouška brzy opustí dětí. Radnice ji sloučila s další blízkou školou. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Školu, kde učí zdravé s postiženými, sloučí s jinou. Rodiče protestují

  • 1
V září měla slavit dvacet let existence, místo toho ale přerovská Mateřídouška zanikne. Vedení města se rozhodlo prosperující školu s integračním programem sloučit s nedalekou školou v Hranické ulici. Rodiče dětí se proti kroku radnice bouří, podle nich jde o sloučení neslučitelného.

Přestože již město požádalo o vymazání Mateřídoušky ze seznamu škol a ředitelka už dostala výpověď, rodiče se nevzdávají a snaží se o diskusi. Děti se zrakovým i sluchovým postižením, s Tourettovým syndromem či autistické se v Mateřídoušce díky integračnímu programu učí se zdravými spolužáky.

Teď je čeká kvůli zrušení školy stěhování. A možná dostanou i nového ředitele, který integraci nemusí být nakloněn jako stávající vedení školy.

"Mateřídouška je výjimečná integrací dětí s postižením do běžných tříd, vytrhává trn z paty i dalším základkám v Přerově, které nemají takové zázemí pro výuku dětí se speciálními potřebami," vysvětluje Eva Kretková, členka školní rady. Sama má ve škole dvě děti.

"Kluci jsou zdraví, mohla bych je dát do jakékoliv školy. Já si ale vybrala Mateřídoušku, nechtěla jsem, aby byli jako já kdysi. Aby když uvidí člověka na vozíčku, neodvraceli zrak, protože to pro ně bude něco nenormálního," svěřuje se. Rodiče se nyní bojí, že ředitel sloučené školy nebude chtít pokračovat v nastaveném kurzu.

Nepůjde o příliš velkou změnu, zní z radnice

"Rodiče mají svůj díl pravdy a rozumím jejich obavám. Nemyslím si však, že by došlo k výrazným změnám. Nepřechází přece jenom děti, jdou s nimi i jejich učitelé," říká náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín.

Město vypsalo výběrové řízení na nového ředitele, který tak podle něj získá silný mandát. "Nikde není psáno, že jím nemůže být současná ředitelka Mateřídoušky," dodává s tím, že rozhodnutí města je čistě praktické.

"Budovy obou škol jsou asi jen 300 metrů od sebe, ani jedna nemá více než 200 žáků a budovu školy na Hranické, která je zateplená a má nová okna, Mateřídouška už stejně využívala," vysvětluje.

Zastupitelům by se tak líbila jedna škola s větším počtem žáků. Jenže právě většího počtu žáků a přiblížení osnov ke klasickému vyučování se rodiče a stávající vedení Mateřídoušky bojí.

"Přizpůsobujeme se dětem, chceme rozvíjet jejich schopnosti. Třídy jsou uspořádány jinak než v běžné škole, děti se mohou učit třeba na koberci na zemi. Máme odlišný způsob výuky, postižené děti mají své asistenty," říká ředitelka školy Marie Sedláčková.

Ředitelka: Město nám vše spíš oznamuje, ale nebaví se s námi

Souhlasí s ní i Eva Kretková. "Město si neuvědomuje, že děti, které Mateřídoušku navštěvují, mají speciální potřeby. Kvůli autistům například v naší škole nezvoní, velké prostory pro tyto děti také nejsou ideální," doplňuje Kretková.

"Bohužel nám radnice vše zatím spíše oznamuje, nikdo se s námi nebaví," krčí rameny Sedláčková. Rodiče teď dokonce sami přišli s možným řešením, které rada přislíbila projednat, s rodiči se následně sejde ve čtvrtek.

"Navrhujeme, že bychom do jednoho z pavilonů v Hranické ulici přesunuli ještě další dvě třídy Mateřídoušky, tím by se vyřešila zaplněnost školy. A zároveň by se uvolnily místnosti Pod Skalkou, které by se mohly využít jako další třídy pro mateřskou školu a mateřské centrum," popisuje Kretková.