Špatné podmínky v přerovském lazaretu nafotila asistentka senátorky Jitky...

Špatné podmínky v přerovském lazaretu nafotila asistentka senátorky Jitky Seitlové Marie Šuláková | foto: Marie Šuláková

V přerovském „lazaretu“ zůstává 11 lidí. Provozovatel už má nové plány

  • 4
Už jen pro jedenáct lidí zbývá najít nové bydlení, aby mohli opustit ubytovnu v přerovské Dluhonské ulici. Tam žily ve velmi nuzných podmínkách víc než tři desítky zdravotně postižených. Pracovníkům přerovské sociálky se ve spolupráci s brněnským a ostravským magistrátem zatím podařilo umístit většinu z nich.

Pracovníci přerovské sociálky plné měli ruce práce od chvíle, kdy na začátku února provozovatel Pavel Mirga oznámil, že chce k 28. únoru uzavřít část své ubytovny určenou zdravotně postiženým osobám.

Ubytovaným vypověděl smlouvu poté, co se dočkal kritiky kvůli podmínkám, v nichž u něj lidé odkázaní na pomoc jiných žili.

„Snažíme se najít nové umístění všem ubytovaným. Podařilo se nám navíc získat příslib pana Mirgy, že pokud se nepodaří všechny lidi umístit do konce února, je ochoten učinit výjimku a nechat zbývající osoby v ubytovně až do konce března,“ sdělila vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci z přerovského magistrátu Marta Šintáková.

Přerovský „lazaret“

Celkem jedenáct lidí tak našlo nové domovy v Brně a v okolí. „Navázali jsme velmi dobrou spolupráci s odborem sociálních věcí města Brna. Díky tomu se podařilo umístit deset lidí s trvalým pobytem v Brně-městě a jednoho s pobytem v okrese Brno-venkov,“ přiblížila Šintáková.

Dalších devět lidí už zamířilo do Ostravy, opět díky spolupráci s tamním magistrátem, postaráno je také o všechny tři osoby s trvalým pobytem v Přerově.

„Jeden muž je v domově seniorů v Přerově, jedna žena se odstěhovala s přítelem, s nímž navázala vztah v ubytovně, do podnájmu v Olomouci. Další ženu si převzali její rodinní příslušníci a nyní bydlí v jedné z přerovských ubytoven, kde má zajištěnu pečovatelskou službu i dovoz obědů, a má podanou žádost na umístění v domově pro seniory v Prostějově,“ shrnula Šintáková.

Po odvezení prvních šesti lidí jejich místa zaplnili jiní

Zbývá najít nové bydlení už jen pro jedenáct lidí s trvalým pobytem v Moravskoslezském a Zlínském kraji.

„Kontaktovali jsme už urgentně tamní krajské úřady, tento týden bychom měli mít konkrétní údaje o jejich odjezdu a umístění,“ uvedla vedoucí přerovské sociálky.

Sociálním pracovníkům ztížilo práci i to, že jakmile našli nové domovy pro prvních pět lidí z Brna, obsadil Pavel Mirga uvolněná místa okamžitě dalšími pěti zdravotně postiženými (více čtěte zde).

„Na náš dotaz pan Mirga uvedl, že jsou to lidé z ubytovny, kterou provozuje v Tovární ulici a kterou musel kvůli stavebním úpravám uzavřít. I pro ně jsme museli hledat nové umístění,“ upřesnila Marta Šintáková.

V současné době zajišťují pracovníci magistrátu lidem v ubytovně také pravidelnou teplou stravu. Náklady na ni hradí úřad práce, který poskytl okamžitou mimořádnou pomoc, k tomu sponzorskými dary přispěl jeden z místních supermarketů a jedna pekárna.

Provozovatel ubytovny se chce nyní zaměřit na místní

V Přerově teď všichni čekají, co bude s ubytovnou v Dluhonské ulici dál.

„Pan Mirga se jeví jako značně nevyzpytatelný a podle našich informací se určitě nechystá své podnikatelské aktivity ukončit. Chce prý změnit cílovou skupinu, místo zdravotně postižených se hodlá zaměřit na jednotlivce a rodiny s dětmi, pokud možno s trvalým pobytem v Přerově,“ sdělila Šintáková.

Primátor Vladimír Puchalský snažení přerovských úředníků ocenil. „To, co teď dělá město Přerov, je nad rámec jeho povinností. Zajišťujeme péči lidem, kteří u nás nemají trvalý pobyt,“ podotkl Puchalský.

„Ohledně fungování ubytovny je ale třeba se ptát především kompetentních úřadů, státu. Jsou to zejména živnostenský úřad, stavební úřad nebo hygiena, které by mohly panu Mirgovi jeho podnikání dostatečně znepříjemňovat,“ dodal.

Na případ přerovské ubytovny v Dluhonské ulici upozornila senátorka Jitka Seitlová, která ji v lednu osobně navštívila. Popsala velmi špatné hygienické a sociální podmínky, ve kterých zde zdravotně postižení lidé odkázáni na péči jiných žili.

Na ubytovnu se zaměřil také Krajský úřad Olomouckého kraje, který zahájil správní řízení pro podezření, že jsou v ní poskytovány sociální služby, na které však nemá potřebné oprávnění. Provozovateli Pavlu Mirgovi za to hrozí až milionová pokuta. Mirga na to reagoval tím, že ubytovaným vypověděl smlouvy.