V Olomouckém kraji bude čtvrtý babybox, k nemocnicím v Olomouci, Přerově a Šumperku se přidá i ta prostějovská. (Ilustrační snímek)

V Olomouckém kraji bude čtvrtý babybox, k nemocnicím v Olomouci, Přerově a Šumperku se přidá i ta prostějovská. (Ilustrační snímek) | foto: Vladislav Galgonek, ČTK

Olomoucký kraj bude mít čtvrtý babybox, otevře ho nemocnice v Prostějově

  • 3
Síť babyboxů, jež pomohla od roku 2006 v Olomouckém kraji zachránit životy šesti novorozenců, které si jejich matky nemohly ponechat, se v dubnu rozšíří i o prostějovskou nemocnici. Po Olomouci, Přerově a Šumperku zde totiž bude mít region čtvrtý babybox.

Babybox, tedy zvláštní inkubátor, který může zachránit život dětem, jež si jejich matky z nejrůznějších důvodů nemohou nechat, slavnostně odhalí prostějovská nemocnice 23. dubna. Stane se tak celkově 56. místem v republice, kde schránka může pomoci zachránit život dítěte.

"V prostějovském okrese bude schránka sloužit především jako pojistka pro to, aby se odloženým dětem dostalo včas potřebné zdravotní péče," říká Hana Szotkowská, mluvčí holdingu Agel, pod který nemocnice v Prostějově patří.

Schránku výrobce opatří návodem na použití v češtině, ruštině a angličtině a její obsluha bude velmi snadná. Nemocnice ji umístí na rohu plicního oddělení nemocnice, takže ženy nebudou muset procházet celým vnitřním areálem.

Policie po matkách nepátrá, v babyboxu nejsou děti v ohrožení

"Schránky na odložené děti fungují pomocí čidel, která ihned vyrozumí zdravotníky na jednotce intenzivní péče dětského oddělení, že se dvířka otevřela. Na příjmu se rozezní zvuková a světelná signalizace, takže zdravotníci okamžitě vyrážejí pro miminko, nastínila Szotkowská.

"Vnitřek babyboxu navíc snímá videokamera, umístěná ale tak, že člověka který do schránky dítě vloží, nezabírá, a on tedy stále zůstává v anonymitě," dodala.

Policisté podle ní po lidech, kteří dítě do schránky bezpečí odložili, již nepátrají. "Dítě totiž není ohroženo na zdraví ani na životě, takže se nejedná o trestný čin," vysvětlila mluvčí.

Babybox dává naději na život novorozencům, které matky porodí mimo nemocnici, a nechtějí nebo nejsou schopny se o ně postarat. První zařízení na střední Moravě se objevilo v blízkosti porodnice olomoucké fakultní nemocnice v roce 2006. Od té doby přibyla schránka v Šumperku i Přerově. Už v červenci by pak mohla pomáhat matkám také ve Šternberku.

Zakladatel babyboxů má i příběhy s dobrým koncem

"Mám samozřejmě radost z každého nového babyboxu, ale že se to týká odložených dětí, to mi radost nedělá. Na druhou stranu těch, které jsme tímto způsobem zachránili, je 83 a to je velké zadostiučinění. Naposledy to byla holčička Ivanka na konci února v Brně," říká zakladatel a propagátor babyboxů Ludvík Hess. Ten by jich rád stihl zřídit dohromady 80.

"Chtěl bych, aby síť byla úplná a maminky nemusely řešit, že je schránka daleko," vysvětluje. Na každém babyboxu je také umístěná cedulka s telefonním číslem.

"Je pro matky, které jsou zoufalé a třeba jen nemají s miminkem kde přespat. Místo, aby jej rovnou odložily, mi můžou zavolat a nějak to spolu vždy vyřešíme," říká Hess s tím, že takové telefonáty běžně řeší.

"Volají před odložením i po odložení. V každém městě mám přátele, kteří v takovém případě mohou pomoci. Navíc teď v Praze stavíme azylový dům, kde v řádu dnů budeme moci ubytovat první matky s dětmi v nouzi. Můžeme okamžitě zareagovat a maminku ubytovat," dodává Hess. Zakladatel babyboxů navíc přidává i příběh s dobrým koncem.

"Jedna z maminek na Moravě mi zavolala až poté, co své dítě nechala v babyboxu. Společně jsme vše vyřešili a dnes je se svou rok a půl starou dcerou šťastná."