U nádob na sklo, papír či plasty mohou nyní lidé v Prostějově a okolí najít i kontejner na oblečení. Ilustrační foto

U nádob na sklo, papír či plasty mohou nyní lidé v Prostějově a okolí najít i kontejner na oblečení. Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MAFRA

V Prostějově kromě plastů, lahví či papíru nově třídí i oblečení

  • 2
Možnost třídit také staré nepotřebné šatstvo mají od nynějška obyvatelé Prostějova. Na šestnácti místech ve městě jsou jim k dispozici kontejnery na šatstvo, kromě městských sídlišť se navíc objevily například i ve Vrahovicích, Čechovicích nebo Domamyslicích.

Systém recyklace odpadů funguje v Prostějově úspěšně již několik let, nyní se navíc na šestnácti místech ve městě objevily také kontejnery na použité oděvy. Radnice s tím neměla žádné náklady - a pokud se celá věc osvědčí, nevylučuje, že by se počet sběrných míst mohl ještě dál zvyšovat.

"Jsem přesvědčený, že jde o krok správným směrem a že si lidé na třídění starého oblečení zvyknou. Rádi bychom totiž během letošního roku rozmístili kontejnery ještě do dalších lokalit ve městě včetně okrajových částí," uvedl místostarosta Jiří Pospíšil, který odpovídá za odbor komunálních služeb.

Sběrné nádoby na staré šatstvo jsou nyní na šestnácti místech v Prostějově - zejména na sídlištích, ale také například ve Vrahovicích, Čechovicích nebo Domamyslicích.

"Firma, která tyto kontejnery pravidelně vyváží, je také sama dodala. Město s tím nemělo žádné náklady. Jsou většinou na místech, kde již stojí sběrné nádoby na tříděný odpad. V minulosti už v Prostějově třídění starého šatstva fungovalo, ale systém nepokračoval, protože o použité oblečení tehdy neměl nikdo zájem," popsala mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Člověk ročně vyhodí průměrně patnáct kilogramů oblečení

Podle odhadů každý člověk ročně vyprodukuje zhruba patnáct kilogramů starého šatstva, které doposud většinou končí jako normální odpad. Těžko se totiž pro něj hledá jakékoliv ekonomické využití. V České republice je v podstatě jediná firma, která se snaží staré oděvy sbírat, třídit a vracet lidem vesměs z jiných částí země k opětovnému využití.

"Naše společnost nabízí možnost snížit množství komunálního odpadu v řádu mnoha procent, a to bez jakýchkoliv finančních požadavků na veřejné rozpočty. Nepotřebné oděvy již nebude nutné likvidovat ve spalovnách ani je ukládat na skládkách," uvedla společnost Revenge, která systém provozuje.

KDE LZE mimo jiné oděvy ODEVZDAT

- Antonína Slavíčka 2
- Jana Zrzavého 2
- Cyrila Boudy 2
- Kpt. O. Jaroše 17
- roh ulic J. V. Myslbeka a Švýcarská
- Finská 1, 12
- Sídliště Svobody u mateřské školy
- Domamyslice u samoobsluhy
- Čechovice
- Vrahovice-Trpínky
- Sídliště Svornosti (2 kontejnery)
Sídliště E. Beneše

V třídícím závodě v Boskovicích firma zaměstnává stovku lidí, kteří denně rozdělují obnošení šatstvo a boty. Zpracovává zhruba čtyři až pět set tun materiálu měsíčně.

"Z tohoto množství se podaří asi padesát procent oblečení zachránit tak, aby mohlo na tuzemském trhu, ale i zahraničních trzích posloužit svému původnímu účelu. Dalších pětatřicet procent zpracujeme pro průmyslové využití. Zbylých patnáct procent je zatím odpad, který jde do spalovny," popsala společnost Revenge.

Za komunální odpad nyní Prostějované zaplatí 492 korun ročně, což je stejně jako loni. Obyvatelé kromě toho každý rok vytřídí tisíce tun papíru, plastů a skla. Radnice také provozuje dva sběrné dvory, kam lidé mohou ukládat například i nebezpečný odpad nebo elektroniku.