Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Stockfood.cz

V soutěži müsli tyčinek uspěla příchuť štrúdlu a tahák pod obalem

  • 0
Dávno zapomenutý recept našich předků a tahák vložený pod obal. To byla cesta, díky níž osmáci z litovelské školy získali prvenství v soutěži Fit s müsli. Té se zúčastnilo přes sedmdesát týmů, které měly za úkol vymyslet příchuť, složení, obal i plán, jak dostat svou tyčinku na prodejní pulty.

„Mnoho nadaných dětí se hlásí na gymnázia, a ani nepomyslí na to, že je zde spousta jiných atraktivních oborů. Tato soutěž je může ovlivnit při volbě dalšího studia a budoucího povolání. Kromě toho měla i spoustu dalších pozitivních prvků: především vedla k podnikavosti a týmové práci,“ vysvětluje místopředseda pořádajícího sdružení OK4Inovace Jiří Rudolf, proč se do soutěže vlastně pustili.

Ve velké konkurenci sedmdesáti tříčlenných týmů nakonec po několikaměsíčním boji vyhrála jablečno-skořicová varianta s příchutí štrúdlu od litovelského týmu Delta ze Základní školy Jungmannova. Porotu nejvíc zaujal nápad doplnit každou tyčinku proužkem z jablečného papíru.

„Papír vymyslela paní učitelka. Přišla nám poradit, jak se dřív ovoce vlastně uchovávalo, že se sušilo v tenkých vrstvách na slunci. My jsme použili troubu, je to rychlejší a sluníčko moc nesvítilo. A tak jsme se domluvili, že ho každý zkusíme doma a přineseme do školy vzorky, které porovnáme. Když jsme to zkoušeli častěji a častěji, tak se nám i něco povedlo,“ říká čtrnáctiletý Marek Solovský.

Děti musely v rámci soutěže hlídat i ekonomickou stránku

Od soupeřů se navíc odlišili i dalším nápadem. Cílovou skupinu zákazníků, tedy svoje spolužáky, oslovili originálním doplňkem.

„Protože je tyčinka určena pro školáky, tak jsme do každé z nich vymysleli jako bonus malý tahák do matematiky, češtiny i jiných předmětů,“ nastínil další člen týmu Roman Nevrlý.

V soutěži, která začalo loni v říjnu a skončila letos v lednu, museli žáci osmých tříd z celého kraje podstoupit nejprve vstupní test, podniknout průzkum trhu, vypracovat obchodní model, vytvořit obal a především vymyslet složení müsli tyčinky. Ekonomickou stránku si vzala na starost jediná dívka ve vítězném týmu.

„Vyšlo nám, že pět korun a 57 haléřů je za potraviny. Když jsme porovnali ceny tyčinek v obchodě, tak jsme cenu stanovili na devět korun a zisk z jedné tyčinky je tedy tři koruny a 43 haléřů,“ shrnula třináctiletá Kateřina Dospivová.

Příště by mohly děti soutěžit i v oboru strojírenství

Děti si za vítězství kromě věcných darů odnesly i třicet tisíc korun, které si podle svých slov rozdělí na třetiny. Co s výhrou udělají, zatím přesně neví.

„Já si asi koupím mobil, protože ten můj si šel zaplavat,“ směje se Kateřina.

V příštím školním roce by organizátoři tuto soutěž rádi rozšířili o další obor, například strojírenství.

„Umím si představit, že by našimi partnery byly podniky, jako jsou Meopta, Hella či Siemens,“ říká Jiří Rudolf.