Vánoční výzdoba stojí města na desetitisíce až statisíce korun. Ilustrační foto

Vánoční výzdoba stojí města na desetitisíce až statisíce korun. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vánočně rozsvítit centrum přijde i v menších městech až statisíce korun

  • 0
Desetitisíce až statisíce korun vydala menší města na Olomoucku za vánoční výzdobu a její přípravy. V Litovli, Šternberku i Uničově se navíc rozhodli ušetřit zdravý strom z lesa, a proto na náměstí do stojanů umístili vytipované smrky, které byly určené k pokácení, protože už v městské zástavbě překážely.

Například Litovelané už delší čas volali po tom, aby ve městě měli nové a bohatší sváteční osvětlení. Radní jejich žádosti vyslyšeli již loni, kdy výzdobu vylepšili, a o další řadu světel a dekorací ji doplnili i letos.

Jenže část vánočních novinek někdo stihl ukrást. Šest modrých světelných provazů z několika stromů podél náměstí Přemysla Otakara zmizelo již během prvního týdne po rozsvícení.

"Na náměstí rostou menší javory, na které technické služby rozvěsily blikající šňůry perliček. Někdo je ale docela necitlivě odtrhl, takže mu nejspíš stejně budou k ničemu, a lidem teď už také radost neudělají," popsal tajemník litovelské radnice Radovan Vašíček.

S obnovou výzdoby začali ve městě loni, kdy se například dočkaly ozdob lampy na Staroměstském náměstí. Letos světelné provazy obepnuly javory v centru a nové trubice s "kapajícím" světlem dostal stromeček před radnicí. Ten ovšem nevyrostl v městských lesích, ale mezi paneláky.

"Jedná se o smrk ze sídliště Novosady. Rostl na našem pozemku a již jej bylo třeba pokácet. Myslím, že se svým štíhlým vzrůstem na náměstí hodí," dodal ředitel litovelských technických služeb Karel Zmund. Veškeré náklady, včetně pořezání stromu, obnovy a instalace výzdoby odhadl na zhruba sto tisíc korun.

Šternberský vánoční strom museli po pokácení přepůlit

Ve Šternberku zase zdobí centrum jedenáctimetrový smrk. Ten také původně rostl v sídlištní zástavbě. "Využili jsme situace, kdy na jednom ze zdejších sídlišť rostl dvacetimetrový smrk, který již stínil a nemohl na daném místě zůstat," popsala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Smrk proto město před začátkem adventu skácelo a zkrátilo zhruba o devět metrů. "Vyšší než jedenáctimetrový stromek nemůžeme na náměstí mít," vysvětlila Černocká.

Ozdobený strom Šternberští rozsvítili společně s výzdobou na první adventní neděli. Rozmístění ozdob a světel v centru a přilehlých ulicích přišlo na zhruba padesát tisíc korun. Zpátky do krabic se má výzdoba vracet po Třech králích.

Město ji sice po minulých Vánocích chtělo nechat na místě po celý rok a ušetřit tak za instalaci, obyvatelům města se ale takový nápad nelíbil. "Zkoušeli jsme, zda může výzdoba zůstat na svém místě celý rok, ale nakonec jsme ji v dubnu nechali na přání místních sundat," vysvětlila Černocká.

Uničov vybral strom, jehož dny už byly i úředně sečteny

Trend kácení stromů, které jsou přímo z města a nemusí se tedy vozit z dalekých lesů, a navíc už na svých místech stejně nemohou zůstat, volí už druhým rokem i Olomouc (více čtěte zde).

Přímo ve městě zapátrali při hledání vhodného vánočního stromku také v Uničově. Nakonec vybrali smrk, který rostl asi metr od soukromého domu a jehož kořeny již stavbu začaly ohrožovat.

"Na strom už bylo vydané povolení k pokácení," podotkl Michal Kuchař z uničovské radnice. Samotné ozdobení stromečku i centra města a doplnění nové výzdoby spolu se všemi pracemi přišlo zhruba na dvě stě tisíc korun.