Olomouckým krajem se šíří nákaza včelího moru. Chovatelé přitom musí postižená včelstva spálit včetně úlů i všech dřevěných potřeb (snímek z pálení chovu v Přemyslovicích).

Olomouckým krajem se šíří nákaza včelího moru. Chovatelé přitom musí postižená včelstva spálit včetně úlů i všech dřevěných potřeb (snímek z pálení chovu v Přemyslovicích). | foto: Petr Janeček, MAFRA

Včelí mor se šíří krajem, úly musí pálit i na Olomoucku či Prostějovsku

  • 11
Desítky úlů z chovů na Jesenicku už skončily v plamenech, ale včelí mor se šíří Olomouckým krajem dál. Veterináři už sdělili špatnou zprávu o nebezpečné nákaze dalším včelařům z Vidnavy na Jesenicku a okolních vesnic, ale také z jihu kraje. Včelí mor se objevil v Bouzově na Olomoucku, Žadlovicích u Mohelnice či v Přemyslovicích na Prostějovsku.

Nejvíce postižených je ze severní části Jesenicka, kde jde už o druhou vlnu nákazy. "Na Jesenicku jsme nově vyšetřili sedmdesát včelstev, z toho se nákaza objevila u osmi včelařů. V nejbližších týdnech budeme tyto chovy dál prověřovat," uvedl ředitel Krajské veterinární správy Aleš Zatloukal.

Pět ohrožených včelařů má své úly ve Vidnavě a okolí, dva jsou z nedaleké Velké Kraše a jeden z Vlčic. Právě oblast kolem Vidnavy je od srpna, kdy se včelí mor začal šířit, nejvíce postižená v celém kraji.

Spálit tam už chovatelé museli stovky včelstev, jeden z včelařů například jen v první vlně likvidace nákazy přišel o 85. Jinde zase o úly i všechno vybavení přišel chovatel zabývající se včelařstvím více než půl století (více čtěte zde).

Zda budou muset své chovy spálit i další včelaři, zatím není rozhodnuto. "Uvidí se podle toho, jestli se v následujících týdnech objeví klinické příznaky," nastínil Zatloukal.

Podle některých včelařů se mor na Jesenicko dostal z Polska

Odkud se nákaza vzala, to se podle veterinářů dá zjistit jen velmi obtížně. Včelaři ze severu Jesenicka se ale domnívají, že se k nim nemoc dostala z Polska, kde nejsou pravidla pro chov včel zdaleka tak přísná jako u nás.

"To nelze vyloučit. Je pravda, že z polské strany jsou včelstva několik set metrů od hranic a rádius doletu včel je mnohem větší, takže nákaza se může šířit i sem. Těžko se dá ale prokázat, jestli nákaza pochází skutečně z Polska nebo od některého z chovatelů na Jesenicku," míní Zatloukal.

Rozhodnutí o likvidaci včelstev mohou čekat všichni včelaři, u kterých se včelí mor objevil. Je totiž málo pravděpodobné, že by se u nich nepotvrdily klinické příznaky. Veterináři se s včelím morem setkávají mnohdy kvůli nekázni včelařů.

"Pokud si půjčují včelařské potřeby, předávají si oddělky z chovů, může se choroba začít šířit. Spory včelího moru přežívají dlouho, takže se udrží i v nepoužívaných úlech. Mor se tak může objevit i řadu let poté, co v nich někdo obnoví chov," vysvětlil Zatloukal.

Včelařům by mohly s obnovou chovu pomoci i obce či kraj

Právě na Prostějovsku, kde se objevil jeden ze zatím posledních případů, patří ale včelaři k nejukázněnějším. "Včelí mor se tam vyskytuje jen výjimečně, protože tamní včelaři dbají důsledně na dodržování předpisů," dodal Zatloukal.

Postižení včelaři, kteří přijdou prakticky o všechno, budou jen těžko obnovovat chovy. Otázka je, zda jim pomůže stát, kraj či obce. "Pokud si požádají, budeme připraveni jim pomoci, protože dělají užitečnou práci a je to pro ně velká rána," řekla starostka Vidnavy Eva Pavličíková.

Mor včelího plodu je onemocnění včelích larev. Jeho spory dokáží přežívat i ve spárech mezi deskami na úlech řadu let. V kraji se vyskytl případ, kdy včelař použil prázdný úl, který jiný včelař před 20 lety po napadení včelím morem nespálil. A brzy sám přišel o celý chov.