Šternberští lékaři nabízí, že uměle vyvolají porod matkám, které o to budou mít zájem. Ty si tak mohou přesně vybrat jeho termín, jen na něj musí být připravené. (Ilustrační snímek)

Šternberští lékaři nabízí, že uměle vyvolají porod matkám, které o to budou mít zájem. Ty si tak mohou přesně vybrat jeho termín, jen na něj musí být připravené. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nechte si vyvolat porod a zvolte tak termín samy, láká matky nemocnice

  • 5
Porodníci ze šternberské nemocnice nabízí všem nastávajícím matkám, které se blíží ke konci těhotenství, že jim porod vyvolají pomocí speciálních látek. Domluvit si tak rodiče mohou například den, kdy bude mít dítě narozeniny, nebo si naplánovat porod tak, aby jej stihl i otec.

Jedinou podmínkou nové služby je, aby žena byla mezi 39. a 41. týdnem těhotenství a její tělo bylo na porod připravené. Jeho vyvolání podle odborníků žádné výrazné komplikace nepřináší, je to však umělý zásah do přirozeného procesu. Podle nich by nastávající matky měly zvážit, zda příchod potomka na svět chtějí skutečně urychlit.

„Nic by se nemělo přehánět, jsou případy, kdy má vyvolání porodu své opodstatnění, ale jsou také situace, kdy bych se do toho nepouštěl. Třeba když se porod naplánuje jen kvůli tomu, že je manžel například na služební cestě,“ říká olomoucký gynekolog a porodník Aleš Skřivánek.

„Programovaný porod spočívá ve stanovení termínu vyvolání porodu předem, samozřejmě po domluvě s nastávající matkou, kdy lze termín i mírně přizpůsobit potřebám rodičů. Podmínkou je donošené těhotenství a připravené porodní cesty,“ vysvětluje primář gynekologickoporodnického oddělení Nemocnice Šternberk Marek Vaca.

Možnost vyvolání porodu byla dosud jen z vážných důvodů

Již v minulosti si rodičky po domluvě s porodníkem mohly z vážných důvodů porod nechat vyvolat, nyní stejnou možnost dostanou všechny nastávající matky v určeném období.

„Podle zralosti děložního hrdla je zvolen indukční preparát – oxytocin nebo prostaglandiny, které zjednodušeně řečeno uměle vyvolají porod,“ dodává Vaca.

Podobná služba je pro matky dostupná téměř všude, že by si ale mohly termín vybrat všechny ženy bez ohledu na okolnosti, už tak běžné není.

„I naši porodníci tuto službu nabízí zdarma, ale jedná se spíše o individuální domluvu mezi matkou a lékařem v případě, že jsou ve hře objektivní důvody,“ říká mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant.

„Umím si například představit, že porod vyvoláme v případě, že tatínek odjíždí na vojenskou misi a chce být u porodu nebo má rodička vzdálené bydliště a do porodnice dojíždí. Méně běžné pak je, že si maminka vybírá termín třeba podle toho, v jakém znamení se dítě narodí. Ale ani to není nemožné,“ dodává.

Programový porod má výhody, říkají někteří lékaři

Podle některých lékařů má ale programový porod řadu výhod. Patří mezi ně možnost provést předporodní vyšetření takzvané funkce fetoplacentární jednotky či možnost monitorovat porod v celém jeho průběhu.

Matky mohou také rodit v čase, kdy je k dispozici celý lékařský personál, a nemusí se obávat nečekaného začátku porodu na nevhodném místě mimo nemocnici. I při programovaném porodu však podle Skřivánka může dojít ke komplikacím.

„Příroda není blbá a my ji tím obcházíme. Někdy se musí vyvolávání několikrát zopakovat, ne každá žena na látky reaguje stejně. Je potřeba samozřejmě vše monitorovat,“ dodává s tím, že programovaný porod je naopak žádoucí v případech, kdy je dítě v ohrožení.