Budou na pořádek v obcích na severu Jesenicka dohlížet „černí šerifové“? Po odstěhování policejní služebny tu nyní zvažují najmout si bezpečnostní agenturu. (ilustrační snímek)

Budou na pořádek v obcích na severu Jesenicka dohlížet „černí šerifové“? Po odstěhování policejní služebny tu nyní zvažují najmout si bezpečnostní agenturu. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Policie se odstěhovala, na Jesenicku si chtějí najmout „černé šerify“

  • 25
Rostoucí počet krádeží, výtržností i vandalství znepříjemňuje život lidem ze severu Jesenicka. Problémy podle místních začaly poté, co se policejní služebna z Javorníku odstěhovala do Žulové. Obce proto zvažují, že si najmou na hlídání pořádku bezpečnostní agenturu.

Starostka Irena Karešová přišla s plánem, který by obecní kasu nepřišel moc draho. Nápad se setkal s kladnou odezvou a některé obce zvažují, že se připojí.

"Policejní služebna se od nás před časem odstěhovala do Žulové a okamžitě se to projevilo. Hlavně v létě už byla situace stěží únosná. Trápí nás drobné krádeže, výtržnosti, vandalství nebo rušení nočního klidu. Varianta, že by na klid ve městě dohlížela bezpečnostní agentura, by byla levnější než zřízení a placení městské policie," uvedla Karešová. Podle ní může být taková spolupráce velmi operativní.

"Už jsme se informovali v jiných regionech, kde služby bezpečnostních agentur využívají. Starostové jsou s jejich službami spokojeni, protože mohou požadavky upravovat podle momentálních potřeb," řekla starostka.

Odhaduje přitom, že služba bezpečnostní agentury by přišla javornickou radnici zhruba na jeden milion korun ročně.

"Pokud bychom se bavili o městské policii, tak jenom její zřízení ve městě, jako je Javorník, přijde na 3,5 milionu a další dva miliony by stál roční provoz," nastínila.

Připojte se, vyzval Javorník. Uhelná i Bílá Voda na to slyší

Vedení Javorníku také jedná se starosty dalších obcí v sousedství, zda by se nechtěly připojit. Náklady by se tak rozdělily mezi víc plátců. Některé obce to vážně zvažují.

"U nás je situace kvůli velké kumulaci nepřizpůsobivých lidí, které sem natáhlo občanské sdružení v rámci sociálního začleňování, velmi napjatá. Věřím, že by tu bezpečnostní agentura pomohla nastolit klid a pořádek. Určitě se možností spolupráce s bezpečnostní agenturou budeme v zastupitelstvu vážně zabývat," sdělil starosta Uhelné Ludvík Juřík. A obdobně vidí situaci i starosta Bílé Vody.

"Máme tu problémy s polskou omladinou, která u nás často tropí výtržnosti. Než k nám dojede policie, vždycky zmizí. Bylo by dobré bezpečnostní agenturu minimálně na několik měsíců vyzkoušet a vyhodnotit, jestli by pro nás měla přínos," zvažuje Miroslav Kocián.

"Není dobře, když musí obce suplovat povinnosti státu"

Situace není dobrá na celém Jesenicku. Malá města a vesnice nemají na to, aby si platila své strážníky.

"Určitě není dobře, když obce musí suplovat povinnosti státu. Pořádkoví policisté ale nejsou, a pokud obce chtějí mít pořádek, je logická snaha chybějící státní policii nahradit," uvedl šéf Sdružení měst a obcí Jesenicka Lubomír Žmolík.

Podle něj ale spolupráce obcí s bezpečnostními agenturami kvůli bezpečnosti v ulicích není systémové řešení. Žádnou schůdnější variantu ale v současnosti nevidí.

"Pokud budou mít v Javorníku a okolí s bezpečnostní agenturou dobré zkušenosti, zřejmě se tento model rozšíří dál po Jesenicku, problémy jsou v řadě obcí obdobné," doplnil Žmolík.