Plumlovská přehrada zatím ještě není po vypuštění a vyčištění znovu plně napuštěná, už se zde ale objevily sinice. Podle Povodí Moravy i biologa šlo o dočasný problém. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Ve vyčištěné Plumlovské přehradě našli hygienici zvýšené množství sinic

  • 0
Vypadá to na první pohled neuvěřitelně, ale v Plumlovské přehradě se opět ve velkém objevily sinice. Ukázaly to alespoň výsledky rozborů vody krajských hygieniků. Přehrada byla přitom téměř čtyři roky vypuštěná, aby dělníci opravili hráz a vybagrovali sedimenty s živinami právě pro sinice.

Kvalitu vody v přehradě ohodnotili hygienici třetím stupněm z pětibodové stupnice, a to kvůli zvýšenému množství sinic a chlorofylu.

"Vodu ze vzorků odebraných v pondělí hodnotíme jako vodu se zhoršenou jakostí. Znamená to, že je zde mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci," shrnul Karel Freudmann z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Lidem proto hygienici doporučují se po koupání osprchovat. Dřívější měření přitom naznačovala, že přehrada je nyní opravdu čistá.

"První letošní rozbory ukázaly počet sinic kolem 300 na mililitr vody. Nyní se zvýšil na 27 tisíc. Je to orientační hodnota, samo o sobě to ještě nemusí nic znamenat. Ale vzhledem k dalším okolnostem a množství chlorofylu, který signalizuje, jak bohatý je život v nádrži, jsme riziko zvýšili na vodu se zhoršenou jakostí. Důvodem zhoršení jsou hlavně klimatické vlivy, tedy velmi teplé počasí," popsal Freudmann.

Podle Povodí Moravy i biologa šlo o dočasný problém

Právě kvůli sinicím se v přehradě v posledních letech před vypuštěním přes léto většinou nedalo koupat a Povodí Moravy proto investovalo do čištění a oprav zhruba 270 milionů korun. Přesto nynější výskyt sinic zřejmě neznamená, že obří akce byla zbytečná, stejně jako vynaložené peníze. Podle Povodí i biologa se objevily pouze nakrátko.

Stav přírodních koupališť

někde mají vodu jako křišťál, jinde sinice

"Krajská hygienická stanice odebírala vzorky v pondělí. V té době se bohužel u břehů vyskytovaly lokálně povlaky tvořené sinicí Anabaena sigmoidea, která je momentálně na více nádržích ve správě Povodí Moravy, například na Nových Mlýnech. Jedná se o neškodný přechodný organismus, který se vyskytuje krátce a poté zaniká," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

"Jeho výskyt však způsobil snížení stupně kvality vody, neboť hygiena hodnotí situaci právě u břehů. V současné době se již v přehradě tyto sinice nevyskytují a voda je vhodná ke koupání," dodala.

S tím souhlasí i biolog Petr Loyka, který má na starosti dozor nad kroky, které mají stav vody v přehradě zlepšit.

Plumlovská přehrada

"Situace na konci víkendu a v pondělí, kdy se vzorky odebíraly, byla úplně jiná než třeba ve středu večer, kdy už hodnocení hygieny neodpovídalo skutečnosti. Šlo o přechodný jev. V přehradě probíhá z biologického pohledu normální vývoj, který je ovlivněný průběhem zimy, nedávným prudkým nárůstem teplot a celkově výkyvy počasí. To vše vedlo ke zmíněné situaci, která byla opravdu jen dočasná," nastínil Loyka.

"Sinice, která byla zaznamenána, se vyskytuje v tomto období nejen v Plumlovské přehradě, ale i v řadě dalších vodních ploch i mimo správu Povodí Moravy. Sinice jsou běžnou součástí přírody, a že se občas v Plumlovské přehradě vyskytnou, je běžný přírodní jev tak jako kdekoliv jinde. Klíčové je, aby nedošlo k trvalému masivnímu výskytu, který by ohrožoval rekreaci na přehradě," shrnul biolog.

Povodí umístilo na přítoky srážedla fosforu a vysadilo mokřad

I místní věří, že se dvojice slov "přemnožené sinice" v souvislosti s vodou v přehradě neobjeví.

"Pokud by se kvalita vody vrátila tam, kde to bylo v minulosti, tak z toho radost mít nebudu. Ve středu jsem se ale bavil s lidmi a nikdo nic neříkal. Koupali se a voda byla podle nich teplá a dobrá," řekl starosta Plumlova Adolf Sušeň. Kvalitu vody i podle něj ovlivnilo horko a sucho způsobující minimální přítok.

"Normálně přitéká několik kubíků vody, teď je to 80 litrů za sekundu. To je nic. Potřebovali bychom, aby pořádně zapršelo, pak se voda zlepší a pročistí," míní.

Podobně to vidí i provozovatel oblíbené pláže U Lázničků. "Samozřejmě mi podobné zprávy radost nedělají, po čtyřleté přestávce jsem měl jiné představy o vodě a o provozu na přehradě. Pokud by tam opravdu byly sinice, bylo by to strašně brzo a bylo by to velmi špatné. Jako rybář ale vím, že v tuto dobu bývá trochu znečištěná každá voda a velmi by pomohlo, kdyby zapršelo, ale bohužel je sucho," shrnul Miloš Láznička.

Kromě vybagrování sedimentů obsahujících pro sinice klíčové živiny ze samotné přehrady řešilo Povodí Moravy problém se sinicemi také nainstalováním srážedel fosforu na přítocích. Přitékající vodu navíc čistí také nově vysazený mokřad.

"Povodí udělalo vše, co správce vodního toku a nádrže může. Problémem zůstává, že do přehrady nadále přitékají nevyčištěné odpadní vody z obcí, kde stále nejsou všichni napojení na kanalizace a čističky. Kromě toho se do přehrady nadále dostává hlína s živinami z polí," upozornil biolog Loyka.

,