Pohled na školu a do centra vypáleného Javoříčka v květnu 1945. | foto: Iniciativa pro podporu vypálených obcí

Ve vypáleném Javoříčku po 70 letech ožije škola, jež přečkala řádění SS

  • 1
Obec Javoříčko, kterou před 70 lety vypálili nacisté a někdy se jí proto přezdívá „moravské Lidice“, dostane navzdory svému tragickému osudu nové společenské a kulturní centrum. Vzniklo v tamní škole, která jako jedna z mála budov přežila brutální řádění jednotek SS.

Uvnitř školy bude mimo jiné model původní obce či netradiční expozice založená především na emotivních snímcích Javoříčka. Otevření je naplánované na neděli 26. dubna při vzpomínkovém setkání k 70. výročí vypálení Javoříčka nacisty.

„Naším cílem bylo využít jedinečný osud zdejší školy a za podpory dotací z Evropské unie a Olomouckého kraje vrátit budově její původní poslání. Tedy sloužit jako společenské a kulturní centrum zdejšího regionu,“ popisuje Martin Vyhlídal ze spolku Nové Javoříčko.

Proměna školy v Javoříčku

Javoříčská škola pochází z 19. století. Jde o budovu, která s jedním obytným domem, stodolou a kapličkou z celé obce 5. května 1945 přečkala vpád esesmanů z protipartyzánského komanda. Pár dní před koncem druhé světové války obec za zhruba pět hodin vypálili.

Ozbrojeni granáty a automatickými zbraněmi vojáci popravili osmatřicet místních mužů starších patnácti let. Dodnes přitom není známo, odkud a proč se rozkaz ke zničení obce nedaleko hradu Bouzov na Olomoucku vzal. Svoji roli mohl sehrát fakt, že Javoříčko bylo ke konci války ve spojení s partyzány. Především těm pak byla ve škole v osmdesátých letech na krátký čas věnována výstava.

Návštěvníci si prohlédnou model obce, fotografie i dokument

Od konce letošního dubna tady lidé najdou kromě modelu obce a působivých fotografií i kinosál, v němž se bude promítat dokument „Javoříčko“ od Theodora Mojžíše. Zázemí zde najdou také školy, jež do Javoříčka dorazí kvůli jeho pohnuté historii.

„Chceme tu vybudovat rovněž archiv věnovaný javoříčským událostem, mohl by sloužit jako zdroj informací pro zájemce o tuto problematiku. Prostory školy se stanou také lokálním turistickým informačním centrem, jež bude návštěvníky odkazovat na turistické zajímavosti v okolí obce,“ doplňuje Filip Žáček, předseda Iniciativy pro podporu vypálených obcí.

Upozorňuje i na okolí školy, vznikla v něm odpočinková zahrada a přírodní amfiteátr.

„Už při příležitosti 70. výročí od vypálení obce bude hostit přehlídku dětských pěveckých sborů,“ uzavírá Žáček.