Z Věcí veřejných rychle mizí lidé a hrozí, že se na regionální úrovni vytratí i sama strana. Například z přerovské či jesenické buňky už odešli všichni členové kromě jejích předsedů. (Ilustrační snímek)

Z Věcí veřejných rychle mizí lidé a hrozí, že se na regionální úrovni vytratí i sama strana. Například z přerovské či jesenické buňky už odešli všichni členové kromě jejích předsedů. (Ilustrační snímek) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Věci veřejné ničí exodus členů, v některých buňkách zůstal jen předseda

  • 17
Rozpad strany Věci veřejné se neděje jen na celostátní úrovni, ale i na té regionální. Po odchodu dvou v Olomouckém kraji zvolených poslankyň Dagmar Navrátilové a Lenky Andrýsové houfně opouštějí stranu i řadoví členové, kteří u "véček" nevidí budoucnost. V záchranu věří jen pár jedinců.

Kolik mají Věci veřejné v kraji členů nyní, nikdo neví. "Teď se nedají říkat jakákoliv čísla, protože vládne ohromný zmatek a lidé odcházejí. Odhaduji, že zhruba za měsíc bude možné říct, v jaké síle VV v regionu přežily," sdělil krajský šéf Jiří Kohout.

Sám dříve šéfoval také přerovské stranické buňce, ale dnes je v Přerově pouze jediným členem. Ostatní už potápějící se loď "véček" opustili. Jiří Kohout zůstává, a dokonce by se měl stát celorepublikovým místopředsedou strany.

"Já si pořád myslím, že souboj se měl odehrát uvnitř strany. Takhle vyjdou obě frakce velmi oslabené," míní Kohout a dodává: "Nejsem politický turista. Nebudu stranu, v jejíž volební program pořád věřím, opouštět jenom proto, že je na rozsypání. Pokusím se jí podle svých možností pomoci."

Z jesenických "véček" už zůstal jen předseda. A odejde i on

Obdobně jako všichni členové přerovské organizace (s výjimkou předsedy), odešli také všichni členové v Jeseníku. Zůstal rovněž jen předseda Jaroslav Valerián. Na rozdíl od Kohouta chce ale sám ze strany také odejít.

"Ty hrozné veletoče bez toho, že by nás někdo z Prahy informoval, byly i na mě moc. Nelíbilo se mi, když Bárta s Johnem nutili ministry za naši stranu, aby odešli z vlády. A neskutečný egoismus pana Bárty, který je v bleděmodrém stejný jako dříve Jiří Paroubek v ČSSD. Proto se chci přihlásit k platformě Karolíny Peake, ve VV nevidím žádnou budoucnost," zdůvodnil Valerián.

Také raketová kariéra nyní sedmadvacetileté Lenky Andrýsové, která se v roce 2009 stala místopředsedkyní strany a o rok později uspěla ve volbách do Poslanecké sněmovny, už bude pokračovat pod jinou hlavičkou.

"Bez Karolíny Peake si budoucnost VV nedokážu představit. Její odchod jsem četla jako nemožnost napravit to, co se v posledních měsících událo," vysvětlila Andrýsová.

Její kolegyně v Poslanecké sněmovně Dagmar Navrátilová rovněž neviděla šanci na změnu. "Moje postoje a názory mohl poznat každý. Pokračovat dál ve Věcech veřejných už nebylo možné. Přestože jsem odešla, v program, který jsme dali dohromady, pořád věřím. Jen ho nebylo možné prosazovat," vysvětlila Navrátilová.

Starosta Mohelnice zůstává a zvažuje kandidaturu na předsedu

S odchodem poslankyň nesouhlasí starosta Mohelnice Aleš Miketa, který je jediným starostou zvoleným za Věci veřejné v Olomouckém kraji a jeden ze tří v České republice.

"To, co udělaly obě poslankyně, nepovažuji za korektní. Paní Navrátilová s námi svůj krok vůbec nekonzultovala, asi jsme jí za to nestáli. Tato věc mě asi mrzí ze všeho nejvíc," sdělil Miketa.

On sám ve Věcech veřejných zůstává. "Bude se volit nové vedení strany. Tím, že bych odešel, ničemu nepomůžu. Osobně si myslím, že je velká šance na změnu a noví lidé ve vedení mohou dát straně nový impuls," míní. Dokonce nevyloučil, že bude kandidovat na předsedu. "Pokud budu nominovaný a budu cítit důvěru, tak to nevylučuji," potvrdil Miketa.

Podle politologa Tomáše Lebedy se negativní dopad na "véčkaře" v regionu dal očekávat. "Rozštěpení VV muselo výrazně zasáhnout i regiony. Už tak nízký počet členů se ještě sníží, takže budoucnost strany v Olomouckém kraji není nijak růžová. Totéž ostatně platí i pro celou stranu," uvedl politolog Tomáš Lebeda.