Panorama Olomouce s katedrálou svatého Václava během východu letního slunce na...

Panorama Olomouce s katedrálou svatého Václava během východu letního slunce na začátku dalšího parného dne. | foto: Stanislav Heloňa, MF DNES

Vedro už pálí historické rekordy, vyprahlou Hanou ničí sucho

  • 0
Z řek tempem mizí voda a doplácejí na to lidé, kteří mají zákaz ji odebírat, i rybáři, jimž vysychají sádky. Hasiči jsou zase ve střehu kvůli požárům a meteorologové varují před smogem i škodlivým ozonem. Tak vypadají následky extrémních veder v Olomouckém kraji, kde už také padají historické rekordy.

Vlna veder už v uplynulých dnech pokořila hned dva absolutní teplotní rekordy. V Javorníku na Jesenicku v pátek naměřili meteorologové 37,5 stupně, v Pasece na Olomoucku dokonce ještě o něco víc.

„V Pasece ukázal teploměr 37,9 stupně, což je ještě o 0,6 stupně víc než v roce 2013,“ uvedla meteoroložka Marie Labajová. Naměřená teplota je podle odborníků nejvyšší za 68 let měření této stanice.

Teploty kolem šestatřiceti stupňů ve stínu ale nebyly výjimkou na většině míst regionu a extrémní sucho tak sužuje celý kraj. Řeky jsou na svých minimálních průtocích, stav sucha hlásí Povodí u řeky Moravy na měřicích bodech ve Vlaském, Raškově, Moravičanech a v Olomouci, dále na řece Desné v Šumperku nebo na Veličce v Hranicích.

Na řadě míst už kvůli suchu platí zákaz odebírání vody z řek...

Kvůli nedostatku vody už na řadě míst v kraji panují zákazy odběrů z toků. Kritická situace je zejména na Přerovsku. Lidé tam nesmějí používat vodu z řek a potoků na zalévání ani napouštění svých bazénů.

„Zákaz se týká nejen Bečvy, ale také všech jejích přítoků,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Na Olomoucku zakázal vodoprávní úřad odebírat vodu z Trusovického potoka. „Voda v potoce klesla pod minimální průtok,“ vysvětlila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Vodohospodáři předpovídají, že podobných zákazů ještě přibude. „Vzhledem k předpovědi počasí lze očekávat buď setrvalý stav, nebo další pokles hladin. Už teď se průtoky pohybují od deseti do čtyřiceti procent dlouhodobého srpnového průměru,“ přiblížila Jana Kučerová z Povodí Moravy.

...na Prostějovsku už musí šetřit i s pitnou vodou

Lidem ve velkých městech zatím nedostatek pitné vody nehrozí. „Pro město Olomouc i přes extrémní sucha a dlouhotrvající vysoké teploty vzduchu jsou zdroje pitné vody dostačující a v současnosti nepředpokládáme žádné omezení,“ potvrdila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

Hůř jsou na tom některé obce na Prostějovsku, kde musí lidé s pitnou vodou šetřit. Ve Skalce, Pivíně a v Čelčicích nesmějí užívat vodu z vodovodu pro jiné účely než pro osobní spotřebu.

„Vzhledem k letošnímu suchému roku se i přes kontinuální návoz pitné vody do vodojemu nedaří udržet vyrovnanou vodní bilanci mezi nátokem vody do vodojemu a odběry,“ dodala Bártová.

Zahrozily požáry, smog i ozon

Kvůli nebezpečí požárů jsou ve střehu hasiči, platí zákazy rozdělávání otevřeného ohně. České dráhy dokonce kvůli suchu a s ním spojenému riziku vznícení okolních vyprahlých polí vyřadily z nostalgické víkendové jízdy z Olomouce do Litovle parní lokomotivu.

„Do čela vlaku nasadíme raději historickou lokomotivu řady 735 přezdívanou „Pielstick“. Jedná se o typ vozidla, který rovněž už nejezdí, a věříme tak, že si lidé nenechají ujít jízdu ve vlaku taženém jiným unikátem,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Vedro a žhnoucí slunce během dne zvýšily koncentrace přízemního ozonu, který je škodlivý a ve vyšších dávkách může ztížit dýchání zejména u starších a nemocných lidí a dětí. Meteorologové museli v Olomouckém kraji také vyhlásit smogovou situaci.

„Vyhlásili jsme ji ve čtvrtek. Během pátku koncentrace mírně klesla, ale smogová situace platí dál, protože se dá předpokládat znovu nárůst,“ uvedla meteoroložka Alena Tíšková.

Rybáři se bojí o své líhně

Neúprosný boj se suchem teď svádí rybáři. Škody už sčítají například v Domašově nad Bystřicí na Olomoucku, kde je v ohrožení velká pstruží líheň, která zásobuje všechny rybářské revíry na severní Moravě.

„V řece teď teče desetina obvyklého průtoku a tak malé množství vody přestává stačit na obměnu v sádkách, kde je zhruba 70 metráků ryb. Ztráty se každým dnem zvyšují,“ řekl šéf domašovských rybářů Radek Bednář.

Na řadě toků v kraji už rybáři zakázali odlov ryb. „Na zákaz upozorňují cedule,“ uvedl hospodář rybářů na severní a střední Moravě Milan Konvička. Podle něj teď působí velké škody nejen horko, ale i predátoři jako vydry či volavky.

„Ryby se kvůli nedostatku vody stahují do tůněk a tam jsou pro predátory velmi snadnou kořistí,“ řekl Konvička. Chov navíc prodražuje i provzdušňování vody, z níž mizí kyslík.

Utrpí úroda řepy i chmele

Enormní sucho postihne také zemědělce, doplatí na něj hlavně pěstitelé cukrové řepy a chmele.

„Cukrovka se snaží dostat ke spodní vodě a kořen se protahuje, takže při sklizni se bude lámat, a navíc nenarostly bulvy,“ řekl šéf olomoucké agrární komory Miloš Porč. V zimě tak budou mít zemědělci problémy s krmením zvířat.

„Nenarostlo podruhé seno, pícniny budou velmi slabé. Nastane vážný problém, jak zajistit dostatečné množství krmiva,“ uzavírá Porč.