Z velkých měst Olomouckého kraje vyhání hazard z ulic jen Hranice, Šternberk a Uničov. Bývalá okresní města naopak s automaty příliš nebojují. (Ilustrační snímek)

Z velkých měst Olomouckého kraje vyhání hazard z ulic jen Hranice, Šternberk a Uničov. Bývalá okresní města naopak s automaty příliš nebojují. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Velká města Olomouckého kraje s hazardem příliš nebojují. Nese peníze

  • 0
Do obecních pokladen doputují letos z hazardu desítky milionů korun. Pro města je to nezanedbatelný příjem, řeší proto dilema, jestli mít herny a současně peníze, nebo se obejít bez nich. Díky nové legislativě se totiž výtěžek z loterií výrazně zvýší a města sama si mohou diktovat, zda budou hazard tolerovat. Jaký přístup má pět bývalých okresních měst v Olomouckém kraji?
1.
Olomouc - na novou vyhlášku o regulaci hazardu se stále čeká

Až 129 milionů korun. To je částka, kterou by měla podle ministerstva financí dostat letos Olomouc od provozovatelů heren na území města. Příjmy z automatů a takzvaných videoloterijních terminálů z toho činí 123 milionů. Jakým způsobem bude město hazard na svém území regulovat, zatím není jasné.

"Nová obecně závazná vyhláška bude připravená během prvního pololetí. Chceme ji přichystat s chladnou hlavou, bez emocí, aby se nemusela brzy měnit," uvedl náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach. Podle něj není absolutní zákaz heren dobrý. "Dosáhli bychom jenom toho, že se hráči přesunou ve větším počtu na internet," upozornil Vlach.

Zatím platná vyhláška v Olomouci vyjmenovává lokality, kde se mohou herny objevit. "Je důležité, že se nám od heren podařilo uchránit Horní a Dolní náměstí. Do budoucna je určitě žádoucí výraznější redukce, protože ve městě je tisíc sto přístrojů a to není dobré číslo," dodal Vlach.

Loni Olomouc vydělala na hazardu pětadvacet milionů. Peníze z hazardu šly například na provoz zoologické zahrady, divadla či na rekonstrukci mateřských škol.

2.
Jeseník - jaký přístup radnice zaujme se rozhodne v únoru

Rozpočet jesenické radnice si z hazardu může podle ministerské tabulky přilepšit až o téměř patnáct milionů korun ročně. Jestli po této částce radní sáhnou rozhodne únorové zasedání zastupitelstva, na kterém se bude projednávat nová vyhláška o regulaci výherních hracích přístrojů a videoloterijních terminálů.

"Obce dostávají se změnou legislativy možnost více do hazardu zasahovat, na druhou stranu z něj mají také více peněz," krčí rameny místostarosta Jeseníku Libor Halas. Pokud vyhláška projde, bude možné hazard provozovat na předem vytipovaných místech.

Jeseník loni vydělal na hazardu 5 milionů. Peníze posloužily na opravy silnic, výstavbu sportovišť a opravy školských zařízení.

3.
Přerov - město hernám maximálně zakáže reklamy a poutače

Zakázat herny se nechystá ani přerovský magistrát. "Nová vyhláška omezila počet heren z dvaapadesáti na čtyřiačtyřicet. Neznamená to však, že bychom některé herny zakázali. Šlo o podniky, kde už jako herny stejně nefungovaly," uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Zastupitelé ale budou jednat o zákazu reklamy na hernách. "V praxi by to znamenalo například zákaz blikajících jackpotů na ulicích. Zkrátka jakákoli reklama upozorňující na to, že jde o hernu kromě samotného nápisu, by neměla být venku vidět," upozornil Přidal.

Loni Přerov utržil z hazardu necelých dvanáct milionů korun, zatímco letos to má být přes devětačtyřicet milionů. Výtěžek z loterií se stane součástí rozpočtu města a bude určený na charitativní, zdravotní či sociální účely.

4.
Prostějov - o plošném zákazu radnice neuvažuje

Plošný zákaz hazardu? O tomto řešení neuvažují ani v Prostějově. "Teď můžeme kontrolovat a pokutovat případy, kdy někdo nechá hrát děti do 15 let. Pokud herny zakážeme, nebude nad hazardem jakákoli kontrola a vše se dostane do polohy, kdy se bude hrát potají a město z toho nebude mít ani korunu," upozornil prostějovský starosta Miroslav Pišťák.

Loni získal Prostějov z hazardu necelých 19 milionů korun. Po změně legislativy by to mělo být přes 48 milionů. V roce 2011 šly peníze například na zřízení hřišť pro děti a seniory.

5.
Šumperk - heren nebude přibývat, město vyhlásilo stop stav

Stop stav - takový je postup šumperské radnice proti hazardu. "Hazard je regulovaný do sedmadvaceti heren. Původní počet se tak snížil o dvě herny. Ty ale stejně nebyly v provozu," řekl mluvčí radnice Kamil Navrátil.

Zákaz heren město zatím neřeší kvůli obavám ze soudních sporů s provozovateli heren. Příjmy za loňský rok byly 7,5 milionu korun, letos to má být přes 23 milionů. Výtěžek dostanou neziskovky pracující s dětmi a mládeží.