Obyvatelé hlavně velkých měst střední Moravy trápí už třetí den smog. Množství polétavého prachu ve vzduchu už překračuje limity více než dvojnásobně. (Ilustrační snímek)

Obyvatelé hlavně velkých měst střední Moravy trápí už třetí den smog. Množství polétavého prachu ve vzduchu už překračuje limity více než dvojnásobně. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Velká města střední Moravy dusí třetí den smog, kraj už varuje

  • 4
Lidé ze tří největších měst Olomouckého kraje se už třetí den probouzí do rán, ve kterých kvůli mlze smíchané se smogem dohlédnout jen na pár desítek metrů. Vzduch je navíc nepříjemně štiplavý. Je v něm totiž velké množství polétavého prachu. Krajský úřad už kvůli tomu vyhlásil takzvaný signál upozornění.

Obyvatelé střední Moravy dýchali podle odborníků například ve středu horší vzduch než třeba lidé ze Studénky na severní Moravě, která se dlouhodobě potýká se špatným ovzduším. A vyhlídky na další dny nejsou lepší.

V Prostějově například měřicí přístroje zaznamenaly více než dvojnásobné překročení denního limitu 50 mikrogramů prachu na metr krychlový. Ve středu odpoledne tam tak koncentrace prachu vyskočila až na 110 mikrogramů, tedy na stejné hodnoty, jaké jsou v mnoha městech na Ostravsku.

Prach ve městech

Koncentrace za 24 hodin

ve středu odpoledne / dnes dopoledne / odpoledne

Prostějov 110 / 125 / 127
Přerov 98 / 111 / 117
Olomouc* 89 / 96 / 138**
Jeseník 44 / 48 / 45

*Průměr hodnot ze dvou měřicích stanic města
** Údaj pouze ze stanice Hodolany, data ze druhé nejsou k dispozici

Poznámka: Denní limit polétavého prachu činí 50 mikrogramů/m3

(zdroj: ČHMÚ, www.olomouc.eu)

Situace se navíc nadále zhoršovala, takže dopoledne už hodnota za uplynulých čtyřiadvacet hodin dosáhla 125 mikrogramů. Krajský úřad proto zvažoval vyhlášení takzvaného kritického smogového stavu.

Kraj už vyhlásil signál upozornění

To znamená, že lidé dostanou přes média varování a rady, jak se chovat. Kromě jasných věcí jako omezit pobyt venku, by měli jíst vitamíny, nevětrat, nesportovat a místo aut používat hromadnou dopravu.

Dopoledne bylo ale zatím vyhlášeno jen upozornění. "Zatím jsme vydali jen signál upozornění, kritický smogový stav nevyhlašujeme. Hodnoty naměřené pracovníky Českého hydrometeorologického ústavu jsou sice vysoké, nesplňují však podmínky dané zákonem, při nichž se kritický stav vyhlašuje," informovala Věra Popelková z oddělení ochrany ovzduší Olomouckého kraje.

"Nejhůře jsou na tom v tuto chvíli Přerov a Prostějov, ale nepředpokládáme, že by se hodnoty v dalších dnech příliš měnily," dodala dopoledne. Potvrdilo se to odpoledne, kdy se v těchto místech naměřené denní koncentrace mírně zvýšily.

Podle předpovědi počasí se situace zřejmě brzy nezlepší

Nic zatím nenapovídá tomu, že by se tento stav měl výrazně zlepšit. Nepříznivé situaci v kraji totiž nahrává současné počasí. "Je stále inverze, která nepodporuje rozptyl znečištění. Navíc je jen velmi slabý vítr, což také napomáhá k tomu, že se znečišťující částice nerozptylují dále od zdrojů," vysvětluje Hana Šeděnková ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Do smogového oparu se kromě Prostějovska ponořila i Olomouc a Přerov, kde se čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu pohybuje kolem dvojnásobku povoleného limitu. K povolené hranici se navíc dokonce přibližuje i Jeseník, kde jinak bývá čistota vzduchu nejlepší v kraji.

Přestože si to mnoho lidí neuvědomuje, každé takové zhoršení ovzduší může být nebezpečné. Lidé vdechují nejen větší množství uhlovodíků, oxidů dusíku, ale především neviditelné prachové částice, jejichž pomocí se nečistoty ze vzduchu do lidského těla lépe dostávají.

"Lidé si tyto částice často pletou s obyčejným prachem. V tomto případě však jde o aerosol, který díky své velikosti může proniknout až do krve. A s ním i chemické látky, jež se na něj často vážou," vysvětlují pracovníci krajského úřadu.

Za znečištění může průmysl a způsob vytápění domů

Zatímco na Ostravsku za takovou situaci mohou velké podniky, v Olomouckém kraji má největší podíl na znečišťování ovzduší silniční doprava. Je to zhruba 62 procent veškerého znečištění. Překvapením je, že druhým největším znečišťovatelem nejsou průmyslové podniky, jak tomu bylo dříve, ale topení v bytech a obytných domech.

"Velkou hrozbou jsou právě kotle na tuhá paliva v rodinných domcích. Lidé do kotlů častou hází nejrůznější plasty či kaly. Většina firem se již dnes chová ekologičtěji než ti, kteří spalují odpad z domácností," vysvětluje Kučera.

"Mnoho lidí jistě zaskočí i další srovnání. Zatímco většina největších podniků na Ostravsku vyprodukuje ročně sto tun tuhých znečišťujících látek, náš největší znečišťovatel Cement Hranice jich za rok vyprodukuje pouze jednadvacet tun. Podniky, které jsou u nás v této tabulce kolem desátého místa, zvládnou zhruba tři tuny ročně. A to je velký rozdíl," popisuje Kučera.

,