Vizualizace budoucí podoby termálního balneoparku ve Velkých Losinách | foto: Termální lázně Velké Losiny

Termály jako v Laa či Gmündu. Ve Velkých Losinách staví balneopark

  • 42
Jedinečná termální voda vyvěrající ve Velkých Losinách bude k dispozici většímu počtu lidí než dosud. Místní lázně totiž nedávno zahájily stavbu unikátního termálního parku, prvního svého druhu v zemi.

Lyžař unavený po celodenním lyžování v Jeseníkách se večer naloží do termální vody, jak to znají lidé z řady rakouských alpských středisek. V létě zase návštěvníci uleví uchozeným nohám po náročné horské túře nebo se jen tak přijdou "naložit" do jednoho z šesti bazénů s termální vodou.

Zní to jako sen? Od příštího léta to má být ve Velkých Losinách realita. V místních lázních totiž byla zahájena stavba termálního parku, prvního v České republice. Nahradí zastaralé termální koupaliště, které bylo postavené před zhruba čtyřiceti lety v akci Z a už neodpovídalo standardům.

"Termální voda je natolik velkým lákadlem, že jsme se rozhodli vybudovat balneopark," uvedl jednatel Termálních lázní Velké Losiny Martin Plachý.

Projekt termálního parku je pokračováním postupné rekonstrukce a modernizace lázní, které ve značně zchátralém stavu koupila společnost Royal Spa vlastnící v současnosti několik lázeňských ústavů v republice.

Bazény naplní voda z termálního minerálního pramene

Termální park představuje investici v hodnotě zhruba 130 milionů korun, z toho 22 milionů činí dotace Regionálního operačního programu Střední Morava. Poprvé by se v léčivých minerálních vodách nového termálního parku měli návštěvníci vykoupat už příští léto.

"Velikostí a zaměřením bude možné losinský projekt srovnávat s proslulými rakouskými středisky Laa an der Thaya či Gmünd," přirovnal Plachý. Celková plocha areálu má téměř 5 600 metrů čtverečních, velikost vodních ploch je 1 500 metrů čtverečních.

Budoucí balneopark

"Ve vnitřní části návštěvníci najdou tři bazény, z toho jeden s průplavem ven, dětské brouzdaliště, tobogan a whirlpool. Venku budou další tři bazény a druhý tobogan," popsal Plachý.

Tři venkovní i tři vnitřní bazény budou stejně jako dětské brouzdaliště naplněny výhradně vodou z termálního minerálního pramene Žerotín, která nebude nijak ředěna.

"Bazény se budou lišit teplotami a zaměřením na klidové a aktivní," nastínil Plachý. Areál bude mít také několik saun a prostor pro poskytování masáží, se zázemím pro rodiče s dětmi, restaurací, rychlým letním občerstvením a pěti denními apartmány.

Místo dosavadních čtyř měsíců bude koupání celoroční

Na rozdíl od dřívějška, kdy si lidé mohli užívat termální vodu v koupališti pouhé čtyři měsíce v roce, bude termální akvapark otevřený celoročně.

Velkolosinská léčivá voda

Velké Losiny jsou jedny z nejstarších lázní u nás. Už v roce 1592 dal majitel zdejšího panství Jan ze Žerotína postavit dřevěné lázně, které využívaly zdejší unikátní termální sirnatou vodu. Má léčebné účinky na pohybový aparát a nemoci kůže. Je teplá 36 stupňů a čerpá se z vrtu hlubokého 1 200 metrů. Před třemi lety převzala značně zchátralé lázně společnost Royal Spa.

"Termální koupaliště využilo asi 50 tisíc návštěvníků ročně. Předpokládáme, že termální park navštíví za rok přibližně 100 tisíc při maximální denní kapacitě 1 300 lidí. Doufáme, že stihneme už letní sezonu 2014," věří Plachý.

Vybudování balneoparku ocenil hejtman Jiří Rozbořil. "Jsem rád, že v Olomouckém kraji vyroste takový termální park, na jaké jsme zvyklí například z Rakouska a Maďarska. Znamená zajímavé rozšíření nabídky v oblasti cestovního ruchu," uvedl Rozbořil.

Rovněž šéf Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jan Závěšický považuje budoucí balneopark za velmi zajímavou atrakci.

"Cestou moderních promyšlených projektů je možné posunout region mnohem výš. Balneopark bude velkým lákadlem jak samostatně, tak jako součást turistických pobytů v létě i v zimě," řekl Závěšický.

V Olomouckém kraji je i několik dalších významných cílů lázeňské turistiky. Velmi vyhledávaný balneopark se nachází v Jeseníku, na rozdíl od termálních Velkých Losin jde však o jiný druh léčby chladnou horskou vodou unikátního složení.