Jednou z příčin, proč lidem ve třech vesnicích netekla část léta pitná voda, byla hráz vybudovaná bobry. Ilustrační foto

Jednou z příčin, proč lidem ve třech vesnicích netekla část léta pitná voda, byla hráz vybudovaná bobry. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MF DNES

Vesnice u Šternberka se bojí deště, z pitné vody by mohl udělat močůvku

  • 3
Tři vesnice na Šternbersku se obávají, že opět přijdou o zdroj pitné vody. Dosud se totiž nepodařilo vyřešit problém s pastvinami v okolí řeky Bystřice. Z nich se za různých situací dostávají do vody výkaly dobytka, čímž se zdroj pitné vody pro vsi znečišťuje.

Problémy s vodou trápí obyvatele obcí Jívová, Horní Loděnice a Hraničné Petrovice. V červenci totiž bobři na řece Bystřici postavili hráz, která tok odklonila na pastviny. Výkaly stáda dobytka zdroj vody znečistily.

Dodnes se starostům nedaří přimět úřady, aby potíže začaly řešit. Všechny návrhy, jak zabránit opakování havárie, zůstávají pouze na papíře. Mezi nimi je například stavba nového asi 6 kilometrů dlouhého potrubí, nebo omezení pastvy dobytka na březích Bystřice.

Podmáčená pastvina kvůli bobří hrázi na Šternbersku.

Kvůli bobří hrázi v létě tekla voda z řeky Bystřice přes pastviny, kde ji znečistily výkaly.

Starostové si navíc stěžují, že je k jednání o možných řešeních nikdo nepozval. Teoriemi to tedy prozatím končí. Provozovatel tamních vodovodů Moravská vodárenská teprve analyzuje data, která dostala z Povodí Moravy či z České inspekce životního prostředí.

"Ještě jsme je nestačili zanalyzovat, takže naše řešení teď nemohu předvídat," uvedla mluvčí společnosti Helena Koutná.

Zakázat pastvy v okolí řeky, zní nejjednodušší návrh

Na příčině netekoucí pitné vody se starostové shodnou s ředitelem olomoucké pobočky České inspekce životního prostředí Radkem Pallósem. Na prvním místě je právě dobytek na břehu řeky. Rozhodovat se ale bude i nad osudem bobří hráze, která stále za poslední výlukou dodávek pitné vody v obcích.

Nejjednodušším návrhem na řešení situace je úprava takzvaných ochranných pásem kolem řeky Bystřice. "Na takovém území je pak přítomnost jakýchkoli látek nebezpečných pro jakost vody absolutně vyloučena. Spadají sem samozřejmě také výkaly dobytka," přibližuje vodní zákon Arnošt Kult z Výzkumného ústavu vodohospodářského.

Bobří hráz na Šternbersku.

Bobří hráz na řece Bystřici, která byla na začátku problémů s pitnou vodou. Co s ní bude dál?

"Zatím to vypadá, že na konci našeho šetření bude návrh na omezení pastvy, či na jiný způsob úpravy vody z Bystřice. Je však třeba doplnit, že nám ta pastva přijde legální a že zemědělci se svým dobytkem do ochranných pásem kolem řeky nikterak významně nezasáhli."

Ve hře je i potrubí, na které však obce nemají

Ve hře je i šest a půl kilometru dlouhé potrubí, pomocí něhož by se do obcí přivedla pitná voda z Moravského Berouna. Tato myšlenka se zamlouvá i starostce Jívové, která letos byla kvůli znečištěné řece bez pitné vody už dvakrát. "Bylo by to nejlepší řešení, sami si jej však nemůžeme dovolit. Rádi bychom se ovšem na takovém projektu alespoň podíleli," komentovala návrhy.

Podobně to vidí také její kolega z Horní Loděnice Gustav Repaň. "Nevím, jak se to bude dále řešit. Oslovily nás nějaké soukromé firmy, které nám výstavbu přivaděče nabídly. Chtěly za to ovšem astronomickou částku, takže to pro nás nepřipadá v úvahu. Navíc předpokládám, že to musí vyřešit vodohospodáři, nikdo nás však o ničem neinformuje."