Zachovaný větrný mlýn, který stojí ve Skaličce na Přerovsku. Ta se stala

Zachovaný větrný mlýn, který stojí ve Skaličce na Přerovsku. Ta se stala vesnicí roku 2011 Olomouckého kraje a postoupila do celostátního finále soutěže. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vesnicí roku Olomouckého kraje je Skalička, i díky větrnému mlýnu

  • 1
V celostátním finále soutěže Vesnice roku bude Olomoucký kraj reprezentovat Skalička. Obec nedaleko Hranic vyhrála v konkurenci třiceti dalších. Pomohla jí k tomu mimo jiné i místní dominanta, větrný mlýn, který se do vesnice přestěhoval v polovině devatenáctého století z nedalekých Dřevohostic.

Skaličtí se do klání přihlásili počtvrté. Loni se jim podařilo získat oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělci. Ve vsi oživili řadu tradic včetně hodů či kácení máje, nedávno se tam uskutečnilo i mezinárodní setkání včelařů a na nedaleké přehradě Skalička se zase budou koncem srpna prohánět účastníci závodů dračích lodí.

Místním památkám, jako je zámek či zvonice, pak vévodí větrný mlýn. "Je dominantou obce. Stále je ve vlastnictví rodiny Červekových, kteří o ni po generace pečují," podotkla starostka Skaličky Petra Kočnarová.

Pohled na zvonici a centrum Skaličky na Přerovsku. Ta se stala vesnicí roku
Bývalý zámek, dnes Domov Větrný mlýn, který stojí ve Skaličce na Přerovsku. Ta

Zvonice a bývalý zámek, dnes Domov Větrný mlýn, který stojí ve Skaličce na Přerovsku.

Dřevěný mlýn německého typu se nachází na zahradě bývalé zemědělské usedlosti. Původně stál v Dřevohosticích, ale kolem roku 1850 jej rozebrali a převezli do Skaličky. Památku si každoročně přijdou prohlédnout tisíce lidí.

"Mlýn by byl provozuschopný. Lopatky se sice teď neotáčejí, ale vnitřní zařízení je funkční," podotkl Antonín Červek, který stavbou zájemce provádí. Objekt byl jedním z nejdéle funkčních tuzemských větrných mlýnů. Naposledy se v něm oficiálně šrotovalo ještě v roce 1966.

Kaple v zámecké zahradě Domova Větrný mlýn, který stojí ve Skaličce na
Centrum Skaličky na Přerovsku. Ta se stala vesnicí roku 2011 Olomouckého kraje

Kaple v zámecké zahradě Domova Větrný mlýn a pohled na centrum Skaličky.

"Úplně naposled jsme ale mletí zkoušeli v roce 1981. Jen sami pro sebe, aby se zařízení protočilo, jsme zkusili umlít mouku," podotkl Antonín Červek s tím, že mít mlýn je starost i radost v jednom. "Dřevěná stavba vyžaduje spoustu práce, ale současně je příjemným odkazem rodiny, dědí se z pokolení na pokolení," dodal.

Vesnice z regionu už jednou celorepublikové klání vyhrála

Jak vesnice naloží s v soutěži vyhranými sto tisíci korunami, Skaličtí ještě nevědí. "Každá částka nám samozřejmě pomůže," dodala starostka obce s ročními daňovými příjmy kolem 4,5 milionu korun. A co by Skalička ještě potřebovala?

Výsledky soutěže Vesnice roku

1. Skalička (Přerovsko)
2. Tištín (Prostějovsko)
3. Hradčany (Přerovsko)

Ostatní kategorie:
za společenský život:
Písečná (Jesenicko)

za činnost mládeže:
Hněvotín (Olomoucko)

za péči o zeleň a životní prostředí:
Císařov (Přerovsko)

za spolupráci obce a zemědělského subjektu:
Pěnčín (Prostějovsko)

"Samozřejmě plné konto pro další rozvoj. I když nelze vše udělat najednou," podotkla starostka. Ve vsi nyní žije 558 obyvatel. Ti se v září dozvědí, jak se jim podařilo zabodovat v celorepublikovém klání o Vesnici roku 2011.

Že nemusejí být bez šancí dokládají zkušenosti starosty Tučína Jiřího Řezníčka. Ten letos předsedal porotě soutěže v kraji, ale v roce 2009 Tučín pod jeho vedením vyhrál po krajském i celorepublikové kolo a loni se jako první z regionu účastnil evropského finále. V něm Tučín skončil druhý.

"Hanácké vesnice se mohou směle porovnávat s dalšími v Evropě. Jistě, nelze třeba srovnávat venkovní úpravu, když se tam hlásí velká část italských či rakouských vesnic z míst pod Alpami, kde je jiné prostředí než na rovinaté Hané, ale úsilím, zvyky, tradicemi a snahou se zdejší lidé srovnávat mohou," věří Řezníček.