Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Veterináři našli v olomouckém Kauflandu vejce z nevyhovujícího chovu

  • 17
Státní veterinární správa vrátila polskému výrobci velkou zásilku vajec, které dodal mimo jiné i do olomouckého Kauflandu. Důvodem je nařízení Evropské unie, podle kterého musí být slepice chovány v takzvaných "obohacených" klecích, které jsou o něco prostornější a komfortnější. Polský chov ovšem používal i klece neobohacené.

"Výrobce používá i takzvané neobohacené klece, které jsou od začátku roku v Evropské unii zakázané. Inspektoři proto nařídili vrátit vejce do Polska," nastínila Kateřina Böhmová z odboru komunikace ministerstva zemědělství
s tím, že na vejce narazili inspektoři poprvé právě v olomouckém obchodu.

"Ministr zemědělství Petr Bendl totiž vydal už koncem loňského roku českým kontrolním orgánům pokyn, aby se vejce z neobohacených klecí na náš trh nedostala," dodala.

Celý případ nyní řeší i Kaufland. "Ihned po jeho zjištění jsme si informaci u dodavatele zjišťovali a ještě ji ověřujeme. Pokud se vše potvrdí, budeme samozřejmě postupovat striktně dle platných zákonů. Další postup bude záležet na dohodě mezi námi a obchodním partnerem," uvedl vedoucí mediálního marketingu Michal Šperl.

V Česku jde o první případ zachycení vajec z nevyhovujících chovů. Celkem skončila zásilka firmy Ovotek Sp.z.o.o. čítající 200 tisíc vajec v šestačtyřiceti prodejnách, celá tak poputuje zpět do Polska.

Levná vejce z nevyhovujících chovů na český trh nesmí

"Podobně budeme postupovat proti všem zjištěným případům. Je nemyslitelné, aby byli domácí producenti poškozováni na vlastním trhu tím, že respektovali požadavky evropské legislativy," komentoval to ministr.

Všichni čeští producenti vajec totiž evropské nařízení splnili. Unie ho vydala v roce 1999 a jeho součástí byla povinnost pořídit nejpozději do konce roku 2011 do chovů klece, které slepicím poskytují lepší životní podmínky.

"V dodržování směrnice ale nebyly všechny členské země důsledné a někde producenti vajec potřebné investice neprovedli. Tím získávají jednoznačnou konkurenční výhodu proti těm, kteří klece vyměnili, a náklady musí promítnout do ceny vajec. České ministerstvo zemědělství na problém upozornilo už v listopadu 2011," vysvětlila Böhmová.

Jak uvedla ČTK, v takzvaných obohacených klecích je pro každou slepici vyhrazena asi o třetinu větší plocha než v neobohacených, musí mít také k dispozici hrabaniště, hnízdo či hřad. V konvenčních klecích vycházelo na jednu slepici 550 centimetrů čtverečních, v obohacené kleci je to 750 centimetrů.

,