Většina nemocnic Olomouckého kraje stále nemá novou smlouvu s pojišťovnami. Mezi nimi i největší zdravotnické zařízení v regionu, Fakultní nemocnice Olomouc (ilustrační snímek).

Většina nemocnic Olomouckého kraje stále nemá novou smlouvu s pojišťovnami. Mezi nimi i největší zdravotnické zařízení v regionu, Fakultní nemocnice Olomouc (ilustrační snímek). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Pojišťovny chtějí po nemocnicích v Olomouckém kraji, aby více šetřily

  • 3
Ačkoliv už od prvního ledna příštího roku začnou platit nové smlouvy se zdravotními pojišťovnami na dalších pět let, většina nemocnic v Olomouckém kraji ještě nemá jistotu, že je s nimi pojišťovny podepíší. Dostaly ultimátum a musí na sobě pracovat. Pojišťovny totiž chtějí, aby více šetřily.

Jediná dvě zařízení, která se zatím shodla s pojišťovnami na tom, jakou péči a v jakém rozsahu mají poskytovat, jsou Jesenická nemocnice a Nemocnice Hranice. Jen tam tak teď mají smlouvy jisté. Ostatní nemocnice s pojišťovnami dál jednají.

Ty se je snaží přimět k tomu, aby šetřily, omezily péči, která není nezbytná, a také počty lůžek. Anebo spustily jiné změny, které povedou k úsporám a snižování nákladů. Rozhodně to ale neznamená, že budou zrušeny.

Ve shodě s tím, co si představují pojišťovny, zatím nejsou tři nemocnice Středomoravské nemocniční patřící kraji a spravované společností Agel, tedy nemocnice v Přerově, Prostějově a ve Šternberku. Dále pak také Šumperská nemocnice nebo Vojenská nemocnice Olomouc. A v nejistotě je rovněž největší zdravotnické zařízení v kraji - Fakultní nemocnice v Olomouci.

"S těmi, s nimiž jsme se zatím nedohodli, budeme pokračovat v jednáních. Chceme, aby optimalizovali sítě," řekl prezident svazu pojišťoven Jaromír Gajdáček. "Pouze pokud nemocnice slíbí úpravy, dostanou smlouvy na dalších pět let," podotkl šéf Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich.

Nemocnice i kraj předpokládají, že se s pojišťovnami dohodnou

Představa, že by v Olomouckém kraji přestala fungovat například fakultní nemocnice v krajském městě, je nemyslitelná. Nepřipouští to ani její vedení.

"Nepředpokládáme, že by smlouvy podepsány nebyly. Co se týká restrukturalizace lůžkového fondu, za poslední dva roky jsme snížili náš lůžkový fond o čtrnáct procent, což představuje zhruba sto třicet lůžek. Je to jedno z opatření, která jsme udělali v rámci racionalizace provozu nemocnice a samozřejmě ve shodě s plátci zdravotní péče," sdělil mluvčí Egon Havrlant.

Ani Olomoucký kraj není zatím nastalou situací znepokojený. "Víme, jak je vyjednávání v této věci složité. Příští týden máme jednání s pojišťovnami, kde se dozvíme konkrétní informace, jaké změny v nemocnicích v regionu si pojišťovny představují. Rozhodně teď nejde jen tak říct, které oddělení zrušíme. To je dlouhodobý proces," řekl hejtman Martin Tesařík.

Zásadní problém nevidí ani společnost Agel provozující v rámci Středomoravské nemocniční tři krajské nemocnice a vlastnící také Šumperskou nemocnici.

"Situaci nelze hodnotit tak, že by pojišťovny na zdravotnická zařízení vyvíjely nátlak ohledně rušení některých odborností či oddělení," je přesvědčená Radka Baková ze společnosti Agel.

Jesenická nemocnice zrušila za deset let polovinu lůžek

Své jisté tak mají v celém Olomouckém kraji jen dvě už zmíněná zařízení, Nemocnice Hranice a Jesenická nemocnice.

"My jsme se s pojišťovnami shodli na struktuře péče, která bude v Jesenické nemocnici zachovaná ve čtyřech základních oborech," přiblížil výsledky jednání ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička.

Zdůraznil, že nemocnice při omezování nákladů a optimalizaci péče nečekala, co řeknou pojišťovny, a začala šetřit sama.

"My se jednoduše nemůžeme chovat jako krajské nebo státní nemocnice, protože bychom nepřežili," vysvětluje Jedlička. V Jeseníku už zrušili za posledních deset let polovinu lůžek z původních dvě stě čtyřiceti.