Půda kostela v Bílé Lhotě na Litovelsku je už roky rodištěm netopýrů. (Ilustrační snímek)

Půda kostela v Bílé Lhotě na Litovelsku je už roky rodištěm netopýrů. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Věž kostela slouží netopýrům jako porodnice. Stavbě uškodili i pomohli

  • 0
Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Bílé Lhotě na Litovelsku má oproti jiným kostelům jednu zvláštnost. Část jeho půdy nad presbytářem totiž funguje jako porodnice, do které každoročně míří stovky samiček netopýra velkého, aby zde přivedly na svět mláďata.

Samičky sem přilétají zhruba v polovině května, v červnu přivedou na svět mladé a do šesti sedmi týdnů s nimi postupně odlétají do terénu.

"Nepobývají tu celý rok. Kostelní půda funguje jako pomyslná porodnice, letní kolonie," nastínil Jiří Šafář z olomoucké pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny. Během srpna, kdy se začne kolonie rozpadat, v ní tak na letním bytě vedle tří stovek dospělých samic pobývá i téměř stejné množství mláďat.

"Loni jsme napočítali celkem 564 jedinců. Jde o velmi významnou letní kolonii," podotkl Šafář. Na území kraje jde o jednu z největších, ale nedaleko odsud hned za hranicemi regionu je ještě větší. Vranové Lhotě na Svitavsku přitom netopýři vyvádí mladé také na kostelní půdě. "Tamní kolonie čítá na 1 200 jedinců," vypočítal Šafář.

Kromě radosti ochranářům před časem přinesl pobyt stovek malých savců správě bělolhotského kostela především starosti. Exkrementy několikasethlavé zvířecí skupiny totiž poškozovaly hlavně dřevěné střešní krovy. Část z nich proto měla i narušenou statiku.

Na druhé straně se právě díky pobytu netopýrů podařilo dostat místo mezi evropsky významné lokality Natura 2000 a získat část peněz na opravy z Programu péče o krajinu. Úpravy začaly v roce 2005 a chrám byl první sakrální stavbou v zemi, kde se tímto způsobem zhostili ochrany části budovy před netopýřím trusem.

Na dřevěné konstrukci ukotvené do obvodového zdiva jsou v místech s největším "zatížením" natažené pevné plochy. Ty zadržují trus a moč. Trámy pak chrání plastové trubky. "Tento způsob se osvědčil. Prostor je třeba vyčistit jednou až dvakrát za rok," vysvětlil Šafář.