Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nová kanalizace zdraží vodu. Cena může dosáhnout ke stokoruně za kubík

  • 3
Větší komfort a dobudovanou kanalizaci, ale také dražší vodu přinese lidem ze Šumperska miliardová vodohospodářská investice. Podle odhadů společnosti VHZ Šumperk se platby zvednou až o patnáct korun za kubík.

Investici, která se týkala po Zábřehu ještě i Šumperka, Hanušovic, Mohelnice a Loštic, podpořila Evropská unie dotací ve výši 1,2 miliardy korun, zbylých zhruba 400 milionů zaplatily obce, které jsou akcionáři společnosti VHZ.

Ta zatím nerozhodla, o kolik platbu za vodné a stočné navýší. Současná cena lehce přesahuje osmdesát korun za kubík.

„My musíme vytvářet zdroje, které nám umožní budoucí opravy. Jiný postup by vedl v dalších letech k problémům. Je to také jedna z podmínek Státního fondu životního prostředí, přes který šla dotace,“ informoval předseda představenstva VHZ Petr Suchomel.

Upozornil však, že ne o všech nákladech, které je potřeba do ceny promítnout, rozhoduje VHZ.

„Málokdo ví, že stát si z ceny vody bere zprostředkovaně kolem čtyřiceti procent. A nyní se na státní úrovni jedná o změnách. Je téměř jisté, že se zvýší platby za odběr spodních vod, změní se také využití kalů z čistíren odpadních vod, které se už nebudou smět dávat do půdy přímo, ale musí se přidávat do kompostu a teprve potom se mohou zapravit do půdy. To celý systém samozřejmě prodraží,“ vysvětlil Suchomel.

Obyvatelé za kubík zaplatí až o 15 korun víc

Odhaduje, že cena vodného a stočného se z dnešních 80,99 koruny za kubík vody zvýší v souvislosti s novou investicí a změnami ze strany státu zhruba o deset až patnáct korun.

„To samozřejmě nepočítám vlivy, které mohou nastat, jako je zvýšení cen vstupů nebo inflace. K nárůstu by ale nedošlo skokově, nýbrž rozloženě do pěti let. Musím ale zdůraznit, že jde o můj odhad ceny. Než definitivně rozhodneme, proběhne ještě řada náročných a složitých jednání. V každém případě chceme postupovat co nejcitlivěji,“ upozornil.

Jednání bude velmi složité a ožehavé, protože obce a města na Šumpersku coby akcionáři společnosti ve vlastním zájmu žádné razantní navyšování cen nechtějí.

Růst ceny musí lidé pocítit co nejméně, požaduje starosta

„Cena vody je samozřejmě velmi citlivá záležitost. Na jedné straně si uvědomujeme, že je třeba vytvářet zdroje na budoucí obnovu všech nově vybudovaných zařízení, na druhé straně takový růst negativně dopadne na lidi. Nárůst musí být citlivý, aby to lidé pocítili co nejméně,“ řekl zábřežský starosta František John (KDU-ČSL).

„Přece jen do ceny se promítá i řada vlivů, které mnohdy ani nemůžeme ovlivnit. Sám jsem zvědav, na čem se nakonec dohodneme,“ doplnil John. Právě na katastru Zábřeha se stavělo nejvíc.

Během největší vodohospodářské investice v historii šumperského okresu dodavatelské firmy v Mohelnici, Lošticích, Zábřeze, Hanušovicích a Šumperku zrekonstruovaly celkem 21 kilometrů kanalizace, což zásadně vylepšilo podmínky pro 42 tisíc obyvatel regionu.

Kanalizační síť se rozrostla o šest desítek kilometrů nového potrubí. Do systému se tak může připojit dalších 3 700 lidí. Součástí projektu byla také přestavba čističky odpadních vod v Mohelnici.