Vichřice poničila zážitkové areály na Dolní Moravě.

Vichřice poničila zážitkové areály na Dolní Moravě. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Lesníci po více než roce dokončují úklid následků vichřice u Dolní Moravy

  • 0
Tisíce vyvrácených či polámaných stromů a škody za desítky milionů korun. Takovou spoušť po sobě zanechala vichřice, která loni v červenci řádila na pomezí Olomouckého a Pardubického kraje. Její následky řeší lesníci doteď, po zpracování 253 tisíc kubíků dřeva se chystají vysadit miliony stromků.

Jen Lesům České republiky, které zde vlastní nejvíc porostů, způsobil prudký vítr škodu za 50 milionů korun. Na živel doplatilo i vyhlášené rekreační středisko v Dolní Moravě, kde větrná smršť poškodila turistické atrakce. Do lesů pod Králickým Sněžníkem i v okolí tak byl několik měsíců po kalamitě zakázaný vstup.

„Podařilo se zpracovat téměř veškeré kalamitní dřevo, zbývá ho už jen malá část. Zároveň chystáme poškozené lesní plochy na výsadbu sazenic stromků,“ uvedla mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Podle ní bylo potřeba zpracovat přes 250 tisíc kubíků dřeva.

„Poškozené dřevo bylo potřeba co nejrychleji připravit a odvézt z lesa, aby nedošlo k přemnožení kůrovce,“ vysvětlila Jouklová.

Pro výsadbu nových stromků už lesníci ve státních lesích připravili přes 500 hektarů.

„Ještě letos vysadíme přes jeden milion sazenic, celkově jich bude na plochách poškozených větrnou smrští potřeba vysadit na 2,5 milionu,“ vypočítala Jouklová. Největší zastoupení ve výsadbě, celých 60 procent, má smrk. Třetina připadá na buk a zbytek jsou sazenice javoru klenu, modřínu a olše.

Mnohem víc těží kvůli kalamitě ve svých lesích i obce

Vichřice loni řádila nejvíc v oblasti Dolní Moravy, Malé Moravy a Starého Města pod Sněžníkem. Půlhodinovou větrnou smršť v červenci neustály na mnoha místech ani listnaté stromy, které jsou mnohem odolnější než jehličnany.

Loňské následky vichřice

„Za necelý rok byl zpracován objem dříví, který je za běžných podmínek úkolem tak na dva roky,“ upřesnil správce Lesů ČR v Hanušovicích René Šebek.

Na likvidaci následků vichřice se letos zaměřily také obce, jež zde vlastní stovky hektarů lesa. Například Staré Město pod Sněžníkem disponuje celkem 110 hektary obecního lesa. Celých šestnáct hektarů ale živel proměnil v holiny a další kubíky kvalitního dřeva kvůli poškození spadly do nižší „kategorie“ dříví na podpal.

„Od kalamity jsme vytěžili 9 500 kubíků dříví poškozeného vichřicí. To je naše těžba za deset let,“ uvedl starosta Starého Města pod Sněžníkem Jiří Kamp. Podle něj bude potřeba dotěžit ještě desítky metrů krychlových. Město už na jaře také začalo s výsadbou sazenic mladých stromků.

„Na podzim budeme pokračovat a v příštím roce výsadbu dokončíme. Plánujeme také oplocení, aby nám sazenice neokusovala zvěř,“ popsal Kamp.

Letošní mírné počasí by mohlo s obnovou pomoci, věří lesníci

Obec Malá Morava musela po vichřici zpracovat celkem 1 200 metrů krychlových dříví, což je podle starosty Antonína Marinova asi šestinásobek průměrné roční těžby.

„Všechno jsme vyčistili, včetně klestí, takže plochy jsou připravené na výsadbu sazenic stromků,“ řekl starosta Malé Moravy.

Podívejte se, jaké škody napáchala vichřice v Dolní Moravě

8. července 2015

Lesy České republiky považují rozsah škod způsobených vichřicí za mimořádný. Proto také požádaly o dotaci na obnovu lesa. Lesníci věří, že jim s obnovou pomůže příznivější letošní klima.

„Klimaticky příznivý průběh letošního roku snad urychlí obnovu lesa na místech, kde jej loni během chvíle zničila vichřice,“ uzavřel hanušovický lesní správce Šebek.