Na hradě Helfštýně se po oba víkendové dny koná jubilejní třicátý ročník mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Přijely více než čtyři stovky účastníků z celého světa. (Ilustrační snímek)

Na hradě Helfštýně se po oba víkendové dny koná jubilejní třicátý ročník mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Přijely více než čtyři stovky účastníků z celého světa. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Víkend patří na Helfštýně stovkám kovářů, přijedou až z USA či Izraele

  • 0
Na hradě Helfštýně předvádí celý víkend své umění více než čtyři stovky mistrů kovářského řemesla. Koná se zde totiž jubilejní třicátý ročník mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston, na který přijeli účastníci až z Norska, Sicílie, Spojených států nebo Izraele.

Když se poprvé v novodobé historii hradu Helfštýna rozezněly nádvořím kovadliny uměleckých kovářů, psal se srpen roku 1982. Tehdy se k prezentaci "černého" řemesla sešlo 18 mistrů kovářů z tehdejšího Československa.

Nikdo z nich tehdy netušil, že svým setkáním pokládají základy nové tradici, mezinárodnímu setkání uměleckých kovářů Hefaiston, které tento víkend slaví jubileum. Vstupuje do třicátého ročníku.

Zatímco v roce 1982 se na hradě sešla necelá dvacítka zdejších kovářů, letos jich pořadatelé čekají přes čtyři stovky z celého světa. Návštěvníkům, kteří se na mezinárodní setkání kovářů Hefaiston vypraví, ukážou, že z kovu se dá vytvořit téměř všechno. Od architektonických doplňků až po šperky.

Desítky zkušených kovářů a jejich žáků budou po oba víkendové dny svůj um divákům předvádět u deseti ohňů na třetím, kovářském nádvoří. "Živá tvorba bývá vždycky tím největším tahákem. Máme už nachystanou i tribunu, odkud se bude dát veškeré dění sledovat," prozrazuje kastelán hradu Helfštýna Jan Lauro.

Hefaiston 2011

SOBOTA
9.00-17.00
- Výstava Plastiky z ohně Roberta Giordaniho
- Promítání kovářských snímků v galerii II. nádvoří

9.00-18.00
- Ukázka kovářské tvorby
- Výstava kovářských exponátů
- Prezentace škol zaměřených na výuku uměleckého kovářství
- Kovářské soutěže
- Prodej kovářských výrobků a potřeb na louce pod hradem

10.00 - Slavnostní zahájení
14.00 - Cimbálovka Primáš
14.30 - Představení projektu Kruh evropských kovářských měst
15.00 - Udělování ceny Alfreda Habermanna
15.10 - Cimbálovka Primáš

NEDĚLE
9.00-13.00
- Představení kovářské tvorby u historické kovárny

9.00-14.00
- Výstava kovář. exponátů
- Prezentace škol zaměřených na výuku uměleckého kovářství
- Soutěže v kovářských dovednostech

9.00-17.00 Výstava Plastiky z ohně Roberta Giordaniho

14.00 - Hudeb. vystoupení

14.30 - Vyhodnocení, předání cen a diplomů

Kromě toho budou letos výjimečně hořet další dva ohně i mimo hrad. "Před prvním hradním mostem bude totiž soutěž o vykování nejdelší špice. U další výhně se pak budou vyrábět pamětní hřebíky," popisuje kastelán.

Přijedou více než čtyři stovky kovářů

V polovině týdne měli organizátoři registrováno 430 zájemců z řad uměleckých kovářů, kteří chtějí na Helfštýně vystavovat nebo kovat.

"Těšíme se například na nové kováře z Pensylvánie ve Spojených státech. Chystají se k nám však i umělci z Izraele. Samozřejmě pak jako každý rok budeme mít zástupce z celé Evropy - od Norska až po Sicílii," vyjmenovává Lauro.

Lidé díky nim na Hefaistonu budou moci obdivovat jak samu práci kovářů, tak i již hotová díla. Kromě exkluzivní expozice pod širým nebem se mohou návštěvníci letos těšit na výstavu přivezených šperků, ukázky různých kovozpracujících dovedností, a soutěže pro odborníky i laiky. Podle Laura bude přivezených exponátů na tři stovky.

Největší zásluhu na tom, že je Helfštýn spjatý s kovářstvím, má bývalá kastelánka Marcela Kleckerová. Právě ona uspořádala na hradě první kovářskou přehlídku.

"Původně jsem chtěla ukázat lidem stará řemesla, která se dají využívat při opravě památek. Kovářství mělo ale takový ohlas, že jsme to opakovali. Už za dva roky se to rozneslo ve světě, takže jsme měli prvního zahraničního zástupce ze západního Německa," vzpomíná Kleckerová.