Projít si město s mobilem v ruce mohou zájemci například v Olomouci nebo Prostějově. (Ilustrační snímek)

Projít si město s mobilem v ruce mohou zájemci například v Olomouci nebo Prostějově. (Ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Po památkách s mobilem v ruce? V Olomouci to jde, Přerov zklame

  • 1
Projít si město s mobilem v ruce teď po Olomouci a Prostějovu umožňuje turistům i Šumperk, kde spustili virtuálního průvodce. I když jsou tyto mobilní technologie v turistice stále oblíbenější, v kraji turisté přece jen narazí na místa, kde s nimi nepořídí. Patří mezi ně i město Přerov či Jeseník.

"Nejde jen o alternativu tištěným materiálům. Je to také možnost, jak umožnit lidem prohlídky jako s živými průvodci, kterých je nedostatek. Navíc je stále hodně těch, kteří před hromadnými prohlídkami dávají přednost klidu a po památkách či zajímavostech se raději podívají sami. Využití mobilních technologií v turistice by se mělo rozšířit," sdělila ředitelka Sdružení cestovního ruchu Střední Morava Djamila Bekhedda.

Uvedla, že sdružení chce v budoucnu co nejvíce služeb nabízet on-line a připravuje mobilní aplikace také pro cyklotrasy, nabídky výletů nebo balíčky komplexních služeb. "Mobilní technologie mají v turistice velkou budoucnost," dodala.

Zatím posledním městem regionu, které propojilo moderní technologie s turismem, je Šumperk. Město si nechalo vytvořit mobilního průvodce po Šumperku jako součást prezentačního panelu, který je umístěn na Hlavní třídě.

Aplikace je určena pro mobily s operačním systémem Android a iOS a je k dispozici v českém, anglickém, německém i polském jazyce.

Novinka se jmenuje Po stopách Malé Vídně

"Nový průvodce obsahuje řadu zajímavých informací o městě ve formě textů i audiovizuálních záznamů. Uživatel je díky němu navigován přímo k určitému cíli ve městě a okolí," přiblížil Bohuslav Vondruška ze šumperské radnice.

Město připravuje rovněž další mobilní aplikaci Po stopách Malé Vídně, která představí lidem přes dvacet nejvýznamnějších budov ve městě. Aplikace bude k dispozici rovněž zdarma.

Projít si město s mobilem v ruce mohou zájemci také v Olomouci a Prostějově. "Pro návštěvníky nabízíme kapesní GPS navigaci s multimediálním obsahem. Provede po Olomouci a k hlavním památkám i zajímavostem nabídne videa, fotografie a další informace," přiblížila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Multimediální průvodce Olina podle ní představuje atraktivní a využívanou formu turistické navigace. "Zahrnuje řadu audiovizuálních záznamů, tisíce fotografií a desetitisíce slov v jediném přenosném přístroji, který dokáže Olomouc velmi dobře představit," řekla Štědrá.

Olinu je možné využít jak se zapůjčenými přístroji, tak si ji stáhnout do svého chytrého telefonu či tabletu zdarma.

Pro návštěvníky nabízí město ještě další "mobilní" službu – turisté si mohou zapůjčit audioprůvodce a projít si město se sluchátky na uších.

Devadesátiminutová nahrávka je bude navigovat po nejvýznamnějších památkách města, a mohou si tak sestavit vlastní prohlídku historického centra.

Prostějov průvodce má, Přerov a Jeseník ne

Na mobilní technologie vsadil i Prostějov. "V mobilním průvodci je možné nalézt mapu města, seznam památek, přehled možností ubytování či stravování nebo kulturní, sportovní a další zajímavé akce v regionu spolu s tipy pro aktivní odpočinek," popsala mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Z okresních měst regionu tak zatím s touto službou zaostává Přerov a Jeseník. "Zatím jsme o takové možnosti nejednali. S dalším rozšiřováním mobilních technologií to ale zřejmě bude jen otázka času," řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Podobně reagovala i mluvčí jesenické radnice, město má podle ní nyní jiné priority a mobilní průvodce neřeší. V Jeseníku tak zatím můžete využít pouze audioprůvodce po památkách a zajímavostech.

Po Jeseníkách provede Regtim

Ambiciózní projekt využití mobilních technologií mimo města regionu rozjeli už před dvěma lety v Jeseníkách. Jedná se o Regtim, což je regionální turistický informační manažer. Jediné, co k jeho využití potřebujete, je mobilní telefon vybavený GPS.

"Kombinuje mobilní a informační technologie a netradičním a dynamickým způsobem prezentuje zajímavosti Jeseníků a podhůří," popsal Václav Pták, který se na přípravě projektu podílel.

Regtim popisuje stovky zajímavostí včetně nejnovějších informací. Cyklistické a turistické trasy jsou přesně zaměřené a identifikované v terénu. Zároveň jsou doplněné o zajímavosti a informace jako charakteristiky, výškové profily či videodoprovod.