V soutěži Stavba roku 2012 Olomouckého kraje v kategorii stavby občanské

V soutěži Stavba roku 2012 Olomouckého kraje v kategorii stavby občanské vybavenosti u porotců nejvíc bodoval Ústav molekulární a translační medicíny postavený pro Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. | foto: Olomoucký kraj

Mezi stavbami roku je i křižovatka, hala a rozšíření historického domu

  • 6
Olomoucký kraj zná své stavby roku 2012. V Olomouci zabodoval ústav translační medicíny, rodinné domy v Arbesově ulici či kruhový objezd na Dobrovského ulici. Uspěla i dostavba hotelu Arigone. Na evropskou cenu nominovaný Tyršův most v Přerově však titul nezískal.

O titul Stavba roku 2012 soupeřilo v Olomouckém kraji v pěti kategoriích celkem sedmačtyřicet staveb z let 2011 a 2012.

"Porota hodnotila mimo jiné architektonické vyznění díla, jeho celkový přínos, prostorové a funkční řešení a začlenění do daného prostředí," uvedl Petr Nasadil z firmy Omnis zajišťující organizaci soutěže.

Důležitým prvkem pak podle něj byl také vliv stavby na životní prostředí, vhodnost použití stavebních materiálů a v neposlední řadě vstřícné řešení pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

V kategorii Stavby určené k bydlení a rekreaci se tak prosadila zástavba rodinných domků v Arbesově ulici v Olomouci, kterou navrhl architekt Eugen Točík z brněnského ateliéru Trignis.

"Tohoto ocenění si velmi vážím. Cílem bylo nabídnout lidem rodinné domky racionální s maximální využitelností vnitřních prostor a s důrazem na soukromí a detailní sadbovou výsadbou pozemků. Podle ohlasů se nám to podařilo," říká Točík.

Většina domků jsou nízkoenergetické dřevostavby, část objektů je zděná. V kolonii je celkově čtyřiadvacet domů.

V kategorii stavby občanské vybavenosti u porotců nejvíc bodoval Ústav molekulární a translační medicíny postavený pro Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, který projektoval tým olomouckého Ateliéru-r.

"Byla to velká výzva navrhnout objekt pro špičkové výzkumné pracoviště. Museli jsme se detailně seznámit s budoucím provozem, aby bylo možné nalézt nejvhodnější vnitřní dispozice, a s tím skloubit vzhled budovy tak, aby byla citlivě zasazena do terénu," nastínil architekt Miroslav Pospíšil z Ateliéru-r.

V Evropě nominovaný Tyršův most doma neuspěl

Mezi dopravními, inženýrskými a vodohospodářskými stavbami získala nejvíc hlasů porotců okružní křižovatka ulic Dobrovského a Na střelnici v Olomouci projektovaná ateliérem Moravia Consult.

V této kategorii pak překvapivě pouze čestné uznání obdržel Tyršův most v Přerově. Jde přitom o stavbu, která je za Českou republiku nominována do prestižní evropské architektonické soutěže nesoucí jméno jednoho z nejslavnějších funkcionalistických architektů Ludwiga Miese van der Rohe.

Vítězové Stavba roku 2012

1. Stavby k bydlení a rekreaci: Výstavba rodinných domků v Arbesově ulici v Olomouci

2. Stavby občanské vybavenosti: Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého

3. Stavby dopravní, inženýrské a vodohospodářské: Okružní křižovatka ulic Dobrovského a Na střelnici

4. Stavby technologické: Areál Elpremont ve Velké Bystřici

5. Rekonstrukce a obnova: Rozšíření hotelu Arigone v Olomouci

"Nominace Tyršova mostu na evropskou cenu Mies van der Rohe Award 2013 je pro nás velká pocta. Ale možná ještě víc nás těší, že Přerované a návštěvníci Přerova vzali most za svůj a líbí se jim," uvedl architekt Tomáš Koumar z pražského ateliéru Šrámková architekti.

Most je vyzdobený sochami, jak bylo zvykem v historii. "Chtěli jsme, aby se tu lidé zastavili, aby se mohli posadit a pozorovat řeku. Bečva je totiž v tomto místě velmi přívětivá a je tu příjemná atmosféra," popsal Koumar.

Technologickou stavbou loňského roku se stal areál elektromontážní firmy Elpremont ve Velké Bystřici na Olomoucku.

"Nechtěli jsme jen průmyslový objekt, ale taky estetickou stavbu. To se myslím podařilo," uvedl jednatel firmy David Rataj.

Hodně nabitá byla kategorie rekonstrukcí. Vítězství si odnesl hotel Arigone v Olomouci za mimořádně citlivou přístavbu. Hotel stojí přímo v historickém jádru města.

"Je to vždy kontroverzní otázka vstupu nové zástavby do historického prostředí, kdy jde o to zachovat tamní gena loci a zároveň vložit nový prvek," sdělil její autor architekt Pavel Pospíšil z olomouckého Studia Prak.