Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vláda slíbila městům i vesnicím víc peněz z daní, teď začala couvat

  • 1
Desítky milionů korun na nové chodníky či protipovodňová opatření mají tak blízko, a přece tak daleko. To nyní platí pro všechna města a obce v Olomouckém kraji. Měly vydělat na změně zákona o rozdělování daní, který zvýhodňuje čtyři největší města. Vláda ale i přes slib otálí a starostům se to nelíbí.

Změnou zákona by do městských rozpočtů přitekly nemalé peníze navíc. Například Přerovu by získal přes 22 milionů, Šumperku téměř 29 milionů a Olomouc skoro 3 miliony korun.

Kolik by vydělali

Roční navýšení příjmů vybraných obcí při novém rozdělování daní (miliony korun):

Šumperk......................28,9
Prostějov.....................26
Hranice.......................22,6
Přerov.........................22,2
Zábřeh........................21,4
Šternberk...................19,5
Mohelnice...................17,2
Uničov.........................16,2
Litovel.........................15,9
Jeseník.......................14,9
Lipník nad Bečvou......13,8
Kojetín.........................13
Zlaté Hory.....................9,8
Olomouc.......................2,8

(zdroj: on-line kalkulačka Sdružení místních samospráv ČR)

V regionu by na změnou získali všude, a celkově by z celé republiky méně peněz než dřív dostaly jen radnice v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Premiér Petr Nečas slíbil nový změnu v říjnu, jenže se stále nic neděje. Na stovce radnic v regionu se tak objevily protestní vlajky.

"To by bylo tak krásné, že tomu snad ani nevěřím," komentuje s nadsázkou plánovanou změnu rozpočtového určení daní starosta Šumperka Zdeněk Brož.

Právě jeho město by z těch největších v kraji na novém nastavení rozdělování společných peněz vydělalo nejvíce. Do pokladny by zde ročně přibylo navíc přes 28 milionů korun.

"Máme řadu plánů, s nimiž by nám tyto finance bezesporu pomohly. Je to třeba rekonstrukce zimního či plaveckého stadionu nebo přestavba školy na knihovnu," vypočítává bez váhání Brož.

Změnu slíbila vláda schválit v říjnu. Nic se ale nestalo

Podobně odpovídají i další starostové, kteří stejně jako v Šumperku čekají na naplnění premiérova slibu. Podle něj vláda nová pravidla pro zacházení s na daních vybranými penězi měla schválit v říjnu.

Spočítejte si, kolik by změna přinesla k vám

"Máme listopad a nestalo se nic," krčí rameny Josef Bartoněk, který stojí v čele Sdružení místních samospráv ČR. Projednávání nového nastavení rozdělování daní, které by například Olomouci ročně přineslo navíc bezmála tři miliony korun, však chybí i na programu středečního zasedání vlády.

"Tento návrh ovšem v kabinetu nemá většinovou podporu. Bude nutné najít politický kompromis," upozorňuje mluvčí vlády Jan Osúch. "V předložené podobě tak neprojde. Shodu budou lídři koaličních stran hledat na své schůzce, její termín však prozatím nepadl."

Josef Bartoněk má za to, že obce a města i velikosti Olomouce stát při rozdělování daní diskriminuje. "Chceme, aby rozdíl v částce, kterou dostává největší a nejmenší obec, byl dvojnásobný. Nyní je to zhruba čtyřapůlnásobek," srovnává Bartoněk.

Zatím neschválený návrh považuje za kompromis, počítá se v něm s trojnásobným rozdílem. Jediný, kdo by na změnách prodělal, by byly magistráty v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Zhruba sto obcí a měst v Olomouckém kraji už na připomenutí premiérova slibu vyvěsilo bílé protestní vlajky.