Krizi v těžebním, hutním či stavebním průmyslu už začínají pociťovat i některé firmy z Olomouckého kraje, například Unex Uničov. (Ilustrační snímek)

Krizi v těžebním, hutním či stavebním průmyslu už začínají pociťovat i některé firmy z Olomouckého kraje, například Unex Uničov. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Krize těžařů, hutí a stavbařů už dusí i firmy z Olomouckého kraje

  • 0
Vleklá krize, která začíná tvrdě zasahovat těžařské i hutní firmy, se šíří dál. Dopad okamžitě pociťují výrobci, kteří velkým tuzemským i světovým silným hráčům v důlním odvětví dodávají techniku, součástky i suroviny. Pokles zakázek hlásí i firmy z Olomouckého kraje, jako Unex, ND Lor, či vápenka, dodávající vápenec do hutí.

Například strojírenský kolos Unex Uničov má mezi těžaři řadu důležitých odběratelů.

"Těžba surovin se snižuje a těžařské společnosti kvůli tomu odkládají investice do nových zařízení. Navíc jsou firmy opatrné také na náročné opravy a často to pak řeší spíš repasemi součástek. To se zákonitě promítá i do naší výroby," uvedl mluvčí strojíren Boris Keka.

Právě Unex přitom patří ke světovým dodavatelům složitých slévárenských odlitků a dalších součástek pro extrémně namáhané důlní stroje. Unex patří k užšímu okruhu výrobců, kteří dokážou dodávat i největší mnohatunové díly pro obří stroje.

Jenže kvůli nynějšímu propadu už i tradičně silná regionální firma zažila několik vln propouštění. "Zatím to zvládáme odchodem agenturních pracovníků. Kmenové zaměstnance se snažíme držet, dokud to půjde," dodal Keka.

Zakázky ubývají výrobci bagrů i řetězárně

Podobně vidí situaci další uničovská společnost ND Lor, která vyrábí a opravuje bagry a jeřáby.

"Postihla nás jak krize v důlním průmyslu, tak ve stavebnictví," konstatoval ředitel společnosti Pavel Snášel.

Nepříjemný dopad světového poklesu v důlním průmyslu hlásí také Řetězárna Česká Ves. Firma přitom patří k největším zaměstnavatelům na Jesenicku, kde je tradičně vysoká nezaměstnanost. Významný výrobce řetězů a dalších výrobků užívaných ve velké míře v těžebním průmyslu hledá, jak výpadek nahradit.

"Téměř devadesát procent produkce vyvážíme. Naštěstí ve světě není propad v těžbě surovin tak výrazný jako u nás. Přesto je ale opravdu cítit," řekl obchodní ředitel firmy Václav Lípový. Firma se snaží zaměstnance udržet a nepropouštět a věří, že se důlní průmysl opět zvedne.

Negativní důsledky krize v hutnictví zase znepříjemňují život Vápence Vitošov na Šumpersku, která je významným dodavatelem vápence používaného ve vysokých pecích při zpracování železné rudy.

"Ten propad je znatelný, kvůli poklesu hutního průmyslu jsme přišli o významné zakázky. Pokles je ale také ze strany energetiky, která využívá náš vápenec na odsiřování tepelných elektráren," popisuje dopad problémů, které těžařský a hutní průmysl v současně době drtí, jednatel vápenky Petr Hrbek.

Dobrá zpráva: hromadné propouštění nikdo nechystá

I přes potíže regionálních dodavatelů navázaných na těžaře či hutě alespoň jedna dobrá zpráva. Hromadné propouštění se podle dosavadních prognóz nikde nechystá.

Ani úřady práce zatím nemají signály, že by dotčené firmy odchody zaměstnanců avizovaly.

"Situace je taková, že každé větší propouštění by bylo pro náš region skutečně velmi nepříjemné," podotkl analytik úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

V Olomouckém kraji je v současnosti bez práce přes 38 tisíc lidí, což je nárůst o více než 4 000 lidí oproti stejnému období před rokem.